Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nečekal jsem zázraky, pane prezidente…

Skutečně jsem nečekal zázraky od novoročního projevu od prezidenta republiky s IQ - jak sám sdělil - 107. Nepochybuji také o tom, že jeho řeč připravovalo se vší pečlivostí, které jsou schopni, několik prezidentových poradců.

Že to nebude žádná ciceronská řeč jsem tedy očekával. Marně jsem ale čekal alespoň nějaké poselství od nového prezidenta této zemi a jejím občanům.

V. Havel hovořil vesměs o krásných zítřcích, podmíněných explozí morálky u nás a ve světě. Projevy obou dalších prezidentů byly spíše praktické.

Nad projevem P. Pavla jásají dnešní nejvyšší ústavní činitelé. Prostě ti, kteří cítí, že jsou s prezidentem v jedné partě, na jedné lodi: premiér a předsedové obou sněmoven.

Když prezident v úvodu svého projevu hovoří o Novém roku jako o dni plném očekávání, je to povinný optimismus. Chápu to. Ale možná, že si mohl také vzpomenout, pokud by on a jeho poradci znali skutečnou situaci ve společnosti, na miliony svých spoluobčanů (z nichž mu řada naivně řada dala hlas), kteří žijí pod hranicí chudoby anebo se k ní blíží. Prostě žijí od výplaty k výplatě anebo jen s minimálními finančními rezervami. Pro tyto občany bude rok 2024 ještě horší, než byl ten předchozí.

Prezident zcela pochopitelně mluvil o tragédii, jež se udála v závěru roku na Filozofické fakultě Karlovy univerzity, kde šílený střelec – student Karlovy univerzity, zmařil 14 lidských životů. Možná by bylo na místě, kdyby se prezident ve svém projevu alespoň dotkl niterných příčin šílených činů, jako je tento.

Současná vláda prakticky kontinuálně už téměř dva roky straší české občany válkou. Není to jen ministryně obrany, která velmi neohrabaně komentuje dění na bojištích Ukrajiny a nově také v Gaze. V médiích je na denním pořádku přehlídka násilí, ve které zabíjení protivníků je jaksi samozřejmou a běžnou věcí. Podobnou atmosféru vytvářejí také sociální média.

K samotné události na Filozofické fakultě prezident jaksi jen na okraj sdělil, že ... „není možné zajistit přítomnost policistů na všech veřejných místech“. S tím se jistě dá souhlasit. Ale alespoň pro mě, jako bývalého premiéra této země, je dosti nepochopitelné, proč policisté dostali příkaz, když se snažili eliminovat šíleného útočníka, zaměřit se jen na jednu z budov Filozofické fakulty a pominout hlavní budovu této fakulty. Tento, podle mého názoru lapsus, by měl někdo alespoň vysvětlit. Předpokládám, že celý útok bude příslušnými orgány státu vyhodnocen a budou vyvozeny závěry, proč vlastně k němu došlo a zda je možné takovýmto útokům předcházet či jim zabránit.

Po úvodní části novoročního proslovu věnované smutným událostem, spojeným s vražedným útokem, došlo také na vnitřní politiku. Podle P. Pavla se vládě „nedaří přesvědčovat občany a tím je získat na svou stranu“. Ani slovo kritiky vůči nesmyslné vládní politice v celé řadě oblastí. Tím zrovna nemyslím zahraniční politiku, kde vláda a prezident jsou jedno tělo a jedna duše, jsou prostě jednoduše řečeno ve vleku Washingtonu a Bruselu, ale myslím tím politiku vnitřní. Vláda nebyla schopna zmírnit inflaci, životní úroveň běžných českých občanů v posledních dvou letech poklesla nejméně o pětinu, možná dokonce o čtvrtinu. Přitom se zdá, že prezident a jeho okolí dobře chápou, které jsou skutečné problémy republiky a dokonce je dokáží pojmenovat: energetická krize, hospodářská stagnace, inflace. Ale je to jen letmý povzdech bez jakéhokoliv náznaku toho, že vláda v tomto směru dluží nabídnout veřejnosti reálná řešení reálných problémů.

Možná nejcennější částí prezidentova projevu bylo, když mluvil o volbách, kde vyzval k účasti v nich během příštího roku a tři čtvrtě. Občané skutečně mají občané možnost vyjádřit v trojice volbách svou spokojenost či nespokojenost se směřováním republiky, krajů i Evropské unie.

Prezident ve svém projevu správně hovořil o tom, že občané by měli vybírat ve volbách politiky, kteří by poté v zastupitelských orgánech, ať už na úrovní EU, státu či krajů bránili jejích zájmy. A měli by to být lidé, kteří už v minulosti prokázali schopnost „realistických plánů a ověřitelných výsledků“.

Nejkontroverznější částí celého prezidentova projevu bylo ovšem jeho bezvýhradné adorování společné evropské měny. I já si myslím, že perspektivně je nutné k tomuto cíli, tedy k přijetí společné evropské měny,  směřovat. Ale ne v situaci, kdy česká měna kolísá, kdy její hodnota je daleko za její skutečnou silou a kdy ani v krátké době není možné očekávat na finančních trzích posilování české měny ve vztahu k euru. Zrychlené přijetí eura, k němuž prezident vyzývá, by bylo útokem na životní úroveň širokých vrstev občanů. Chce se dodat, že dalším útokem po pádící inflaci posledních dvou let. A poté, co lze i v tomto roce očekávat, v důsledku tzv. konsolidačního (rozuměj stagnačního) balíčku, další růst inflace a tedy  další pokles životní úrovně lidí. Zavedení eura při momentálně slabé pozici české koruny ve vztahu k evropské měně by znamenalo naprosto plánovité další ožebračení širokých vrstev českého obyvatelstva. A znamenalo by to také útok na střádaly ze středních vrstev. Ti zavedením eura v nepříznivém  směnném kurzu přijdou o další část svých úspor.

Prostě tato vláda a tento prezident dělají vše pro to, aby snížili životní úroveň českých lidí.

V závěru svého projevu si pan prezident všímá mladé generace. Ano, to jsou ti lidé, u kterých vládní koalice a současný prezident hledají silnou podporu. Ve skupině občanů do třiceti let mají jak vláda, tak prezident, nejsilnější podporu ze všech generačních skupin. Mladí lidé jsou dennodenně pod tlakem jednostranných informací mainstreamových médií, která lakují věci na růžovo často i lžou. Prezident sice ve svém projevu hovoří o tom, co je zřejmě pro mladé lidi nejpotřebnější, tj. uspokojivé bydlení a ekonomická samostatnost. Ale ani slovem nenaznačuje, jak by se toho mělo dosáhnout. A už vůbec nevyzývá vládu k tomu, aby učinila k dosažení takových  cílů příslušné kroky. Je to jen vytírání očí mladým lidem, spoléhání na jejich nekonečnou naivitu, která však jednou také skončí.

Prostě, nebyl to zdařilý novoroční projev.  A pan prezident by měl hledat nové autory svých projevů, v nichž alespoň tu a tam probleskne nějaká originální myšlenka.

 

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | úterý 2.1.2024 15:59 | karma článku: 36,16 | přečteno: 1128x
  • Další články autora

Jiří Paroubek

Národní značka Číny posiluje nejrychleji na světě

Čína prosazuje respekt rozdílného a za jejími iniciativami, jako je Pás a stezka nebo budování „globálního společenství sdílené budoucnosti lidstva“, je praktická mírová spolupráce.

17.4.2024 v 9:50 | Karma: 17,63 | Přečteno: 457x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Hodně drahá cesta premiéra ČR do Washingtonu

Premiér Fiala vyrazil do Washingtonu, kde bude zejména přijat americkým prezidentem Bidenem. Američané tak oceňují v případě českého premiéra podle všeho zejména to, jak vstřícně se chová k požadavkům amerických zbrojovek.

16.4.2024 v 11:06 | Karma: 34,93 | Přečteno: 1292x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Gerhard Schröder osmdesátníkem…

Za poslední dva roky nebylo v sousedním Německu – kromě předáků AfD – médii pronásledovanější osoby, nežli byl právě bývalý spolkový kancléř a bývalý předseda SPD, Gerhard Schröder.

9.4.2024 v 10:06 | Karma: 17,54 | Přečteno: 553x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Soumrak éry válečných štváčů...

Slovenská a česká pravice vkládaly velkou naději ve vítězství Ivana Korčoka ve II. kole prezidentské volby na Slovensku. Exponenti slovenské, ani české pravice teď nedokážou zakrýt zklamání, které v nich vzbudily výsledky voleb.

8.4.2024 v 15:47 | Karma: 34,21 | Přečteno: 1214x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Formuje se koalice ochotných pod vedením francouzského prezidenta...

..., která zasáhne do bojů proti Rusku na Ukrajině? Ukrajině docházejí vojáci. Už před půl rokem se dožadoval bývalý šéf ukrajinské armády, Zalužnyj, odvodu půl milionu ukrajinských mužů.

3.4.2024 v 15:15 | Karma: 15,70 | Přečteno: 415x | Diskuse
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Koalici rozdělují výše daňové slevy na poplatníka i výpověď bez udání důvodu

23. dubna 2024  14:33,  aktualizováno  17:40

Rozpory ve vládní koalici u zásadních věcí přibývají s blížícími se volbami, ale i kvůli tomu, že...

Británie uvede zbrojní průmysl do válečného režimu, oznámil premiér

23. dubna 2024  16:56,  aktualizováno  17:29

Britská vláda uvede zbrojní průmysl do válečného režimu, uvedl v úterý britský premiér Rishi Sunak...

Herečky ze Zlaté labutě vydražily rekvizity ze seriálu pro děti z dětských domovů

23. dubna 2024

Seriál Zlatá labuť se blíží do finále, a proto TV Nova uspořádala v sobotu charitativní akci v Art...

Hrozí nový Černobyl. Centrum Střední Asie mohou zamořit radioaktivní kaly

23. dubna 2024  16:52

Nestabilní odkaliště vzniklá v Kyrgyzstánu po těžbě uranové rudy v dobách Sovětského svazu hrozí...

  • Počet článků 837
  • Celková karma 29,01
  • Průměrná čtenost 1920x
Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik