Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lekce z reálné politiky od D. Trumpa juniora (jr.)…

…aneb co čekat od Donalda Trumpa, pokud bude zvolen prezidentem Spojených států. Zdá se, že evropské politické elity, včetně těch českých, by měly být čím dál více připraveny na tuto eventualitu.

D. Trump sen. je přitom člověkem, který se, možná s ohledem na svou nezávislost plynoucí z ohromného osobního bohatství, zcela vymyká z osidel amerického „Deep state“. Tedy, zvláštně provázané skupiny hospodářských a politických elit, které de facto určují politiku Spojených států. Je to široká zájmová skupina lidí a firem, které v závěru svého prezidentství D. Eisenhower nazval vojensko-průmyslovým komplexem.

Hospodářské noviny uskutečnily opravdu zajímavý redakční čin – rozhovor s Donaldem Trumpem jr. mj. o válce na Ukrajině a vůbec o jeho názorech na evropskou politiku Spojených států. Určitě nelze tvrdit, že politické názory obou Trumpů, tedy jak prezidentského kandidáta D. Trumpa sen., tak reálného šéfa jeho rodinného impéria The Trump Organisation, D. Trumpa jr., jsou zcela totožné. Jsou si zřejmě ale velmi blízké.

Trump jr. v tomto rozhovoru na přímou otázku HN k podpoře Ukrajiny v případě vítězství D. Trumpa sen. v prezidentských volbách tvrdí, že „jediná cesta, jak válku na Ukrajině zastavit, je, aby peníze na podporu nebyly nekonečné. Nyní vytváříme každý den oligarchy, Pentagon nemá tušení, za co se peníze utrácejí, není žádná evidence, kde jsou ty rakety, co tam posíláme“. Další citace z téhož rozhovoru: „Můj otec chce zastavit umírání. Prezident Zelenský nyní posílá všechny ukrajinské muže – a nyní už i starší, protože ti mladí už docházejí – na smrt. Jsou potravou pro děla, jsou posílání na porážku. Jaký je jasně daný cíl této války? 100 mld. a pak dalších 60 mld., ze kterých bohatnou američtí zbraňoví dodavatelé a pár chlápků na Ukrajině, kteří jsou dostatečně pokřivení, aby ty peníze rozkrádali? To je, co se tu děje, je to velmi jednoduché.“

V další části rozhovoru argumentuje D. Trump jr. tím, že se vynakládají peníze americké střední třídy v situaci, kdy se „(americké) školy rozpadají, nemocnice se rozpadají, naše infrastruktura je katastrofa. Nemůžeme utratit 3 mld. na naší vlastní hraniční zeď, ale na Ukrajinu můžeme dát 200 mld. dolarů, nebo víc?“ D. Trump jr. se také vyjádřil: „Neříkám, že Putin je svatoušek…“.

Pak se zastavuje u prvopočátku celého konfliktu na Ukrajině: „NATO řeklo, že přijme Ukrajinu, to byla jediná červená čára“. A dále tvrdí: „…řekli jsme (tím), že odstraníme nárazníkovou zónu, zemi nikoho. Naši spojenci nebyli v NATO. Řekli jsme, že posuneme NATO 1500 mil blíž k Rusku, přímo na jeho hranici. To nebyli inteligentní lidé, kteří dělali tahle rozhodnutí. Je to otřesné, co se tam nyní děje: smrt a ničení. A nikdo mi neumí říct, jak by mělo vypadat vítězství. Ani jeden americký politik nemá srozumitelně formulovaný plán, co vítězství znamená. Můj otec jen chce, aby zabíjení skončilo, a to by přeci nemělo být kontroverzní. Ale je, protože je to celé o penězích“.

Jinak řečeno, podle Trumpa jr. udělá Trump sen. naprostou revizi americké politiky vůči Ukrajině, ale také vůči  NATO.

I já se domnívám, že nedává žádný smysl, rozšiřovat NATO o 1500 mil dále na východ přímo na ruské hranice. A co přijde po tom? Další rozšíření na západní hranice Číny?

Je to prostě v případě názorů Trumpa jr. (a zřejmě i jeho otce) naprosto srozumitelná pozice byznysmenů, kteří si myslí, že byznysu se bude dařit lépe, pokud nebude existovat konflikt Západu s Ruskem na Ukrajině. A že to také pomůže americkému národnímu zájmu, což je v zásadě růst životní úrovně amerických občanů.

Samozřejmě, že Hospodářské noviny na to reagovaly po svém. Jeden z redaktorů uvedl v článku pod názvem „Syn favorita americké prezidentské volby opakuje ruskou propagandu“, věci na pravou míru.

Není proto špatné se vrátit před  začátek konfliktu na Ukrajině, na což upozorňuje Trump jr.. Kdyby nedošlo k jasným vyjádřením naprosté většiny relevantních politiků Západu, že je právem Ukrajiny vstoupit do organizace NATO, nedošlo by k ruské invazi do této země. A je dobré vědět, že pokud D. Trump bude zvolen prezidentem USA, jeho snahou bude co nejrychleji tento zbytečný a pro všechny přehnaně drahý válečný konflikt ukončit.

Naši "hrdinové" z pětikoalice by si měli třičtvrtě roku před americkými prezidentskými volbami velmi pozorně tento rozhovor s Trumpovým synem přečíst... S Trumpem v čele nastane totiž obrat zahraniční politiky USA o 180 stupňů. 

 

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | pondělí 29.1.2024 16:41 | karma článku: 34,58 | přečteno: 1048x
  • Další články autora

Jiří Paroubek

Národní značka Číny posiluje nejrychleji na světě

Čína prosazuje respekt rozdílného a za jejími iniciativami, jako je Pás a stezka nebo budování „globálního společenství sdílené budoucnosti lidstva“, je praktická mírová spolupráce.

17.4.2024 v 9:50 | Karma: 17,63 | Přečteno: 457x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Hodně drahá cesta premiéra ČR do Washingtonu

Premiér Fiala vyrazil do Washingtonu, kde bude zejména přijat americkým prezidentem Bidenem. Američané tak oceňují v případě českého premiéra podle všeho zejména to, jak vstřícně se chová k požadavkům amerických zbrojovek.

16.4.2024 v 11:06 | Karma: 34,94 | Přečteno: 1293x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Gerhard Schröder osmdesátníkem…

Za poslední dva roky nebylo v sousedním Německu – kromě předáků AfD – médii pronásledovanější osoby, nežli byl právě bývalý spolkový kancléř a bývalý předseda SPD, Gerhard Schröder.

9.4.2024 v 10:06 | Karma: 17,54 | Přečteno: 553x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Soumrak éry válečných štváčů...

Slovenská a česká pravice vkládaly velkou naději ve vítězství Ivana Korčoka ve II. kole prezidentské volby na Slovensku. Exponenti slovenské, ani české pravice teď nedokážou zakrýt zklamání, které v nich vzbudily výsledky voleb.

8.4.2024 v 15:47 | Karma: 34,21 | Přečteno: 1214x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Formuje se koalice ochotných pod vedením francouzského prezidenta...

..., která zasáhne do bojů proti Rusku na Ukrajině? Ukrajině docházejí vojáci. Už před půl rokem se dožadoval bývalý šéf ukrajinské armády, Zalužnyj, odvodu půl milionu ukrajinských mužů.

3.4.2024 v 15:15 | Karma: 15,70 | Přečteno: 415x | Diskuse
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Koalici rozdělují výše daňové slevy na poplatníka i výpověď bez udání důvodu

23. dubna 2024  14:33,  aktualizováno 

Rozpory ve vládní koalici u zásadních věcí přibývají s blížícími se volbami, ale i kvůli tomu, že...

Narušitelé jsou všude. Čínská rozvědka přitvrzuje, chlubí se i českým zářezem

23. dubna 2024

Premium Čínské tajné služby v posledních letech posilují svůj vliv a nebojí se ani prezentace na sociálních...

Sami máme málo. Evropa váhá nad systémy protivzdušné obrany pro Ukrajinu

23. dubna 2024  19:53

Mnohé evropské státy včetně Francie nejsou ochotné zříci se ve prospěch Ukrajiny svých...

Ursula von der Leyenová přijede v rámci předvolební kampaně do Prahy

23. dubna 2024  19:38

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová přicestuje v úterý 30. dubna do Prahy. V rámci...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

  • Počet článků 837
  • Celková karma 29,01
  • Průměrná čtenost 1920x
Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik