Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Eskalace konfliktu v Západní Asii (na Středním východě) na spadnutí?

Ve světě existuje dnes několik válečných ohnisek, která by rozumní političtí vůdci měli spíše utlumovat. Před pár dny došlo k dronovému útoku na americkou základnu, která je umístěna v Jordánsku, prakticky na hranicích Sýrie.

Všichni víme, že američtí vojáci jsou jak v Jordánsku, tak v Sýrii (nepochybně bez souhlasu tamní vlády B. Assáda, jejíž legitimitu ovšem USA zpochybňují) a také v Iráku.

Tato „detašovaná pracoviště“ Pentagonu jsou v dnešní málo přehledné situaci v Západní Asii (nebo chcete-li na Středním východě) přímo mucholapkou, která přitahuje zájem teroristů všech barev a směrů. Je otázka, jestli právě v těchto zemích – stejně jako v desítkách dalších zemí světa – mají američtí vojáci být. Zda nenastal čas, aby základny v těchto zemích opustili a nechali tyto země svému vývoji.

Vzpomínám si, jak mě při státní návštěvě Egypta, v předjaří roku 2006, tehdejší egyptský prezident H. Mubarak v dlouhém rozhovoru, který jsme spolu vedli, vysvětloval, proč je v zájmu Západu a jeho spojenců včetně Egypta v Západní Asii a v Severní Africe, aby nedošlo k útoku USA a Izraele na Írán. Tuto informaci o možném  útoku vůbec nepovažoval za kachnu, ale naopak ji bral velmi vážně s tím, že pokud k takovému ataku na Írán dojde, poškodí to všechny významné spojence Západu v široké oblasti Afriky a Asie. Požádal mě proto, abych na základě naší debaty a jeho varování vypracoval memorandum, které pak rozešlu šéfům vlád všech zemí EU a NATO. To jsem také po svém návratu do Prahy udělal. K útoku na Írán nedošlo. Nepřeceňuji svou roli v tomto správném rozhodnutí, které udělali Pentagon a Izraelci, ale doufám, že nějaké malé procento mé memorandum toto rozhodnutí ovlivnilo.

Izrael v tuto chvíli se svou silnou armádou útočí na pozice teroristického hnutí Hamás v jižní Gaze, kde stále ještě existuje několik set kilometrů tunelů, v nichž Hamás skrývá podstatnou část svých ozbrojenců a vojenské síly. Bohužel však také zhruba stovku živých izraelských rukojmích. Izraelská vláda, a tedy i americká vláda, jsou ve velmi nepříjemné situaci.

Zdá se, že v dohledné době nelze Hamás vojensky porazit a vystrnadit ho z Gazy. Nikdo z izraelských, ani amerických politiků nepřišel zatím s řešením, které by bylo akceptovatelné pro druhou stranu, která sice představuje teroristické hnutí a má na rukou krev izraelských  civilistů, na které nečekaně a bez varování zaútočilo 7. října minulého roku. Na druhé straně je Izrael a tedy i USA pod velkým tlakem mezinárodního veřejného mínění, a to nejen „globálního Jihu“.

Je to pravděpodobně Írán, který vyzbrojil ozbrojence Hútíů, kteří útočí na obchodní lodě v Rudém moři. A znesnadňuje tak světový obchod.

Je otázka, do jaké míry jsou dnes ozbrojenci Hútíů ovládáni právě Íránem, který je nepochybně spojencem Číny. Čína nemá žádný zájem na narušení či dokonce přerušení obchodních cest do Suezského průplavu.

Prostě Hútíové se mohli tak říkajíc utrhnout z řetězu.

Konec konců, zjevný klient Íránu, hnutí Hizballáh v jižním Libanonu, sice útočí na Izrael, ale jeho útoky mají spíše omezený charakter. A Hizballáh se rozhodně nechce pustit do válečného dobrodružství typu přímého válečného střetu s izraelskou armádou. Hnutí Hizballáh jistě plní přání svého největšího sponzora, kterým je právě Írán.

Někteří američtí kongresmani z republikánské strany se v těchto dnech dožadují razantní odvety vůči Íránu za zabití tří amerických vojáků v Jordánsku a zranění téměř dvou desítek dalších Američanů při zmíněném dronovém útoku na základnu.

Uvažuje se nahlas o úderech na cíle v Íránu, což mohou být jak útoky na vybrané vojenské cíle, tak na vedoucí osobnosti íránské armády či státu.

Nevidím to vůbec jako moudré řešení, protože násilí plodí jen násilí. A útok na Írán, který je mj. také spojencem Egypta v rámci sdružení BRICS, by mohl destabilizovat zatím klidné Jordánsko, jehož polovina obyvatel je palestinského původu. Prostě nastal čas pro diplomacii.

Bylo by nanejvýš rozumné, kdyby Katar s Egyptem domluvili co nejdelší příměří mezi Izraelem a Hamásem, během kterého by se vrátili v přesném časovém harmonogramu izraelští civilisté a vojáci, zajatí Hamásem 7. října, zpět do Izraele. A Izrael by měl pomocí prostředníků a svých vazeb na konzervativní arabské státy (Egypt, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty) hledat cestu k definitivnímu mírovému řešení konfliktu.

Jakkoliv je nyní těžko představitelné dvoustátní řešení na území historické Palestiny, kde by vedle sebe existoval jak Izraelský, tak Palestinský stát a žili by spolu v míru, je třeba se o to pokusit.

V současné době je situace v Západní Asii natolik výbušná, že připomíná situaci, ve které byl Západní Balkán krátce před zahájením I. světové války. Teď jde o to, aby všichni účastníci konfliktu zachovali rozvahu. Pokud bude konflikt eskalovat, může se rozrůst do mnohem širších rozměrů, nežli o jakých jsme v tuto chvíli ochotni uvažovat. A tou roznětkou by byly útoky USA, případně USA a Velké Británie a Izraele na vybrané cíle na íránském území.

Je potřeba vnímat také fakt, že irácká vláda udržuje formálně přátelské vztahy se Spojenými státy, ale na území Iráku jsou také  umístěny íránské milice a většina obyvatel Iráku je šíitská. Je tedy svým srdcem blízko svým souvěrcům v Íránu.

A pokud dnes Spojené státy nemají vlastně žádný velký ekonomický zájem na dovozu energetických surovin z oblasti Perského zálivu, neboť jsou v zásadě v těchto komoditách soběstačné, naopak Evropská unie, včetně Česka tento zájem mít musí.

Česká vláda se snaží zbavit závislosti na dovozu energetických surovin z Ruska, proto dnes nemůže mít žádný zájem na rozšíření konfliktu v Západní Asii na širší spektrum zemí, z nichž se energetické suroviny do světa vyvážejí.

 

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | středa 31.1.2024 11:41 | karma článku: 23,23 | přečteno: 559x
  • Další články autora

Jiří Paroubek

Tikající bomba: bytová politika

Čeští občané berou s klidem jako smutný fakt, a vlastně také jako axiom, celou řadu věcí, které by např. ve Francii vzbudili revoltu nebo přímo revoluci.

17.7.2024 v 15:21 | Karma: 18,75 | Přečteno: 492x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Narozeniny pana prezidenta Beneše

Edvard Beneš je muž, kterého nenáviděli po roce 1948 velmi intenzivně komunisté a dnes ho stejně intenzivně nenávidí česká pravice. Česká pravice mu vyčítá, že prý podlehl sovětskému vlivu, vlivu komunistů.

31.5.2024 v 14:21 | Karma: 23,08 | Přečteno: 449x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Skončete tu podělanou válku!

Poprvé od ukončení jednání o míru na Ukrajině mezi Ruskem a Ukrajinou v Turecku před dvěma lety, které ukončil rázným zásahem válkychtivý britský ministr zahraničních věcí Boris Johnson neblahé paměti.

27.5.2024 v 11:22 | Karma: 11,22 | Přečteno: 299x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Bývalý český prezident se nezasloužil o stát?…

...A Milan Kundera se nezasloužil o rozkvět české kultury a o její známost zejména ve frankofonním světě?

15.5.2024 v 15:28 | Karma: 26,85 | Přečteno: 673x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Čínský prezident na cestách v Evropě

Čínský prezident Xi se po několika letech vydal na návštěvu Francie. Oplatil tak nedávnou návštěvu francouzského prezidenta v Číně.

10.5.2024 v 13:50 | Karma: 22,65 | Přečteno: 590x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Čína pociťuje stárnutí obyvatel. Školky předělává na zařízení pro seniory

20. července 2024  11:17

Stovky milionů Číňanů v nadcházejících desetiletích překročí hranici třetího věku. V zemi s...

Na západě Čech hrozí silné bouřky s kroupami, pak se vrátí vedro

20. července 2024  11:09

Meteorologové varují před bouřkami. Ty se mohou vyskytnout během sobotního odpoledne a večera na...

Pražské letiště po IT výpadku funguje normálně, síť lékáren opravila 220 poboček

20. července 2024  8:22,  aktualizováno  11:07

Na Letišti Praha už všichni letečtí dopravci, kterých se dotkl páteční celosvětový výpadek...

V Himálaji našli tělo českého horolezce Sedláčka, zahynul před 12 lety

20. července 2024  10:30,  aktualizováno  10:43

Jedno z těl snesených z hor při nedávném úklidu Himálaje patřilo podle BBC News českému horolezci...

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
MANAŽER OBCHODNÍ SKUPINY / OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - celá ČR

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

  • Počet článků 844
  • Celková karma 20,71
  • Průměrná čtenost 1909x
Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik