Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Debakl vládní politiky se prohlubuje

Stačí si přečíst články v různých českých novinách a na různých serverech a již titulky těchto článků nás přesvědčí o tom, že žijeme v mimořádné situaci.

Mimořádné v tom směru, že Česko je v ekonomickém propadu, ale také v politické krizi. Vláda ovšem politickou krizi vůbec nevnímá, protože počítá ve sněmovně jen hlasy. A těch má dostatek. 108 vládních poslanců drží zatím pohromadě, zčásti proto, že se obávají nových voleb, ve kterých prakticky všechny strany vládní koalice s výjimkou ODS jsou ohroženy propadem pod hranici volitelnosti 5%.

A tak Např. v Echo24 se objevuje článek pod názvem: „Český propad je extrémní, jsme naprostou raritou“. Na serveru Lidovky.cz se objevuje článek s názvem: „Klaus: Politický systém nefunguje, mezi občanem a státem opět nastala hluboká nedůvěra“. Na stejném serveru je další hrůza s názvem: „Lékařů je dost, v Česku je ale moc nemocnic. Z mapy by klidně mohla zmizet třetina špitálů, tvrdí Prymula“. Na serveru Novinky.cz se objevuje článek s názvem: „Lékaři: Nemocnice počítají s omezením péče, odloží se stovky operací“. Na Seznam Zprávy je článek: „Každý pátý učitel v Česku je vyčerpaný. Řešení není jen v penězích“. Ve stejném médiu se objevuje ještě další článek věnovaný školství: „Bek si jde na vládu pro miliardy, nemá ale podporu“.

Již zmíněné Echo24 nás informuje: „Hyundai v Nošovicích chystá hromadné propuštění, zavírá halu na převodovky“. A mohl bych pokračovat výčtem ze zahraničních médií, kde se objevuje obdobný přísun hrůz, jako v těch českých, týkající se většinou středovýchodního konfliktu anebo války na Ukrajině.

Česká vláda si vůbec nechce uvědomit, že dostala zemi do krizové situace. Svými kroky si znepřátelila celé skupiny obyvatelstva, a to skupiny, které jsou velmi vlivné. Velmi vlivní v každé společnosti jsou vždy lékaři a učitelé. Pokud učitelé na čas zavřou krám a stáhnou ve roletu, byť by to byl jediný den ve školách, dopadne to na statisíce lidí. Rodiče dětí si budou muset zařídit hlídání svých ratolestí. Ten, kdo si ho nezařídí, bude si muset vybrat dovolenou anebo si vzít děti do práce. Samozřejmě, že to postihne výkon celého národního hospodářství.

Pokud jde o lékaře, pokud vláda mladé lékaře svou neschopností kompromisu definitivně zradikalizuje, bude to mít nedozírné následky. Pro zdraví občanů i pro situaci v nemocnicích a v celém zdravotnictví.

Část zdravotníků, jde vedle lékařů také o zdravotní sestry, může v důsledku nastalé situace buď odejít do důchodu (v případě dříve narozených) anebo třeba do zahraničí. Anebo z veřejných nemocnic do nemocnic soukromých.

Prostě vláda neumí vůbec řešit praktické problémy státu. Již 19. měsíc po sobě klesá maloobchodní obrat. Vláda vůbec nenašla ani nehledá mechanismus, jak by zabránila velkým obchodním řetězcům, tedy oligopolům, stanovit ceny s často neslýchaně vysokým obchodním rozpětím. Prvovýrobci, zemědělci anebo potravináři uvádějí, za kolik řetězcům své produkty prodávají a za kolik prodávají tyto produkty řetězce. Velká část řetězci prodávaného zboží končí ve slevách, které jsou v řádech desítek procent z původní ceny. A i tak jsou při prodeji zboží v akcích řetězce ziskové.

Prostě, v národním hospodářství se vytvořila oligopolní struktura velkých firem počínaje bankami, přes energetické firmy, až po obchodní řetězce, které diktují ceny. Kromě toho, že diktují ceny, tak tyto firmy také diktují tržní podmínky, které jsou špatné pro spotřebitele. A to ať už je spotřebitelem občan jako konečný konzument anebo malá či střední česká firma.

V příštím roce dojde k dalšímu útlumu českého hospodářství (predikoval jsem i ten letošní propad české ekonomiky mnoho měsíců dopředu, když MF, ČNB i další instituce předváděly povinný optimismus). A tak budeme dále „nemocným mužem Evropy“. Počátek všeho je v energetice, kde lze očekávat růst cen elektřiny meziročně o 20 – 25%, o něco méně u plynu a možná, že ceny tepla neporostou rychleji nežli ceny elektrické energie... Tedy možná. Pokud je ale někdo připojen se svým bytem např. na trubku z teplárny a je závislý na cenových podmínkách, které mu vnutí teplárna, je prakticky bezmocný. I v příštím roce tedy budeme mít vysokou inflaci, budeme zažívat další propad spotřeby obyvatelstva a tedy propad HDP a také životní úrovně lidí. Vláda nemá žádnou představu, jak celou věc řešit. Buďto za to mohly předchozí vlády anebo ruský prezident Putin, případně Číňané. Takhle se dlouhodobě ovšem nedají věci řešit.

Vláda aby měla přijít s vlastními návrhy toho, jak obnovit hospodářský růst. Zatím nic takového nevzniklo a tzv. konsolidační balíček povede v roce 2024 jen k dalšímu utlumení národního hospodářství.

 

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | úterý 21.11.2023 15:52 | karma článku: 35,32 | přečteno: 927x
  • Další články autora

Jiří Paroubek

Národní značka Číny posiluje nejrychleji na světě

Čína prosazuje respekt rozdílného a za jejími iniciativami, jako je Pás a stezka nebo budování „globálního společenství sdílené budoucnosti lidstva“, je praktická mírová spolupráce.

17.4.2024 v 9:50 | Karma: 17,63 | Přečteno: 457x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Hodně drahá cesta premiéra ČR do Washingtonu

Premiér Fiala vyrazil do Washingtonu, kde bude zejména přijat americkým prezidentem Bidenem. Američané tak oceňují v případě českého premiéra podle všeho zejména to, jak vstřícně se chová k požadavkům amerických zbrojovek.

16.4.2024 v 11:06 | Karma: 34,93 | Přečteno: 1292x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Gerhard Schröder osmdesátníkem…

Za poslední dva roky nebylo v sousedním Německu – kromě předáků AfD – médii pronásledovanější osoby, nežli byl právě bývalý spolkový kancléř a bývalý předseda SPD, Gerhard Schröder.

9.4.2024 v 10:06 | Karma: 17,54 | Přečteno: 553x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Soumrak éry válečných štváčů...

Slovenská a česká pravice vkládaly velkou naději ve vítězství Ivana Korčoka ve II. kole prezidentské volby na Slovensku. Exponenti slovenské, ani české pravice teď nedokážou zakrýt zklamání, které v nich vzbudily výsledky voleb.

8.4.2024 v 15:47 | Karma: 34,21 | Přečteno: 1214x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Formuje se koalice ochotných pod vedením francouzského prezidenta...

..., která zasáhne do bojů proti Rusku na Ukrajině? Ukrajině docházejí vojáci. Už před půl rokem se dožadoval bývalý šéf ukrajinské armády, Zalužnyj, odvodu půl milionu ukrajinských mužů.

3.4.2024 v 15:15 | Karma: 15,70 | Přečteno: 415x | Diskuse
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Koalici rozdělují výše daňové slevy na poplatníka i výpověď bez udání důvodu

23. dubna 2024  14:33,  aktualizováno  17:40

Rozpory ve vládní koalici u zásadních věcí přibývají s blížícími se volbami, ale i kvůli tomu, že...

Británie uvede zbrojní průmysl do válečného režimu, oznámil premiér

23. dubna 2024  16:56,  aktualizováno  17:29

Britská vláda uvede zbrojní průmysl do válečného režimu, uvedl v úterý britský premiér Rishi Sunak...

Herečky ze Zlaté labutě vydražily rekvizity ze seriálu pro děti z dětských domovů

23. dubna 2024

Seriál Zlatá labuť se blíží do finále, a proto TV Nova uspořádala v sobotu charitativní akci v Art...

Hrozí nový Černobyl. Centrum Střední Asie mohou zamořit radioaktivní kaly

23. dubna 2024  16:52

Nestabilní odkaliště vzniklá v Kyrgyzstánu po těžbě uranové rudy v dobách Sovětského svazu hrozí...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 837
  • Celková karma 29,01
  • Průměrná čtenost 1920x
Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik