Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co dokážou odposlechy - němečtí generálové v negližé…

Tím ovšem nemyslím, že by pány německé generály někdo natrapíroval a odposlechl, když se náramně dobře baví s nějakou slečnou.

Ne. Oni si jen vyměňovali informace a názory na to, co by mohly způsobit německé rakety středního doletu Taurus, pokud by byly Německem dodány Ukrajině.

V rozhovoru, který zachytila ruská armáda, ruští zpravodajci, se uvádí, že tyto rakety by v zásadě mohly zničit Kerčský most, který spojuje pevninské Rusko s poloostrovem Krym. No, upřímně, není to dnes jediná dopravní spojnice, která spojuje Rusko s Krymem, neboť tyto cesty dnes probíhají také přes ruskou armádou obsazená území na jihu Ukrajiny. Ale samozřejmě, že takový útok deseti či dvaceti Taurusy by mohl:

 

  1. Silně narušit morálku Rusů, a to i v ruském zázemí, což by mohlo ruského prezidenta Putina krátce před prezidentskými volbami tvrdě zasáhnout. Kerčský most je nepochybně symbolem ruské moci a síly.
  2. Zkomplikovat dopravní spojení, ale také nepochybně eskalovat konflikt na Ukrajině. Po vystoupení německého kancléře O. Scholze, který sdělil, že vlastně rakety Taurus, které dokážou zasáhnout cíl až na vzdálenost 500 km, není možné poskytnout bez německé technické podpory je vše trochu jinak. U odpalu raket by nejspíše museli být němečtí vojáci, či řekněme němečtí specialisté (takže vojáci svlečení z uniforem), což by Rusy pochopitelně mohlo vést k nepředvídatelné formě odvety i na německém území.
  3. Kromě toho, rakety Taurus s doletem až 500 km mohou zasáhnout Moskvu. Zátěž v rusko-německých vztazích z minulosti, z dob II. světové války, by se opět projevila a ve svých důsledcích by stmelila ruský národ, podobně jako se to povedlo Stalinovi za II. světové války anebo caru Alexandru I. při vpádu Napoleonovy Velké armády do Ruska.

Válka tedy vstupuje do nové fáze, kdy obě strany pracují s dezinformacemi anebo v tomto případě informacemi z odposlechů, které pak využívají politicky.

Zdá se tedy, že se německé generály či obecně vysoké důstojníky Bundeswehru podařilo načapat přímo v negližé. Nepoužívali při své komunikaci žádný sofistikovanější způsob kódování svého hovoru a prostě vytvořili vládě v Berlíně velký problém, který nelze jen tak bagatelizovat. Za této situace je téměř nemožné očekávat, že by Německo dodalo na Ukrajinu rakety Taurus. A kromě toho, Německo jako silný donátor Ukrajiny, a to jak zbraní, tak financí, se ocitá v nepříjemné situaci jako někdo, kdo rozhoduje o cílech, na které má ukrajinská armáda zaútočit.

Nejspíše lze očekávat, že takovýchto odposlechů, někdy s choulostivým obsahem mohou mít Rusové celou řadu. Proč se rozhodli zrovna v tuto chvíli zbavit se svého, zřejmě rozsáhlého informačního zdroje, který v odposleších měli - toť otázka.

V každém případě, Němci budou muset reagovat tím, že přestanou lehkomyslně podceňovat ruské technické možnosti a schopnosti ruských zpravodajců. Odposlechy jsou nepříjemnou ranou i pro německou vládu, jejíž členové se v mnohém liší, pokud jde o pohled na dodávky německých zbraní na Ukrajinu. Německá sociální demokracie je mnohem zdrženlivější, co se týče  dodávky takto sofistikovaných a brizantních útočných zbraní, nežli její koaliční partneři a klerikální opozice.

V každém případě ruským propagandistům se dostala před ruskými prezidentskými volbami do rukou vítaná munice, kterou jistě zužitkují. A je otázka, zda se v nejbližších dnech nedozvíme ještě nějaké další zajímavosti z jiných odposlechů německých vysokých důstojníků.

 

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | úterý 5.3.2024 14:06 | karma článku: 27,98 | přečteno: 749x
  • Další články autora

Jiří Paroubek

Tikající bomba: bytová politika

Čeští občané berou s klidem jako smutný fakt, a vlastně také jako axiom, celou řadu věcí, které by např. ve Francii vzbudili revoltu nebo přímo revoluci.

17.7.2024 v 15:21 | Karma: 18,75 | Přečteno: 492x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Narozeniny pana prezidenta Beneše

Edvard Beneš je muž, kterého nenáviděli po roce 1948 velmi intenzivně komunisté a dnes ho stejně intenzivně nenávidí česká pravice. Česká pravice mu vyčítá, že prý podlehl sovětskému vlivu, vlivu komunistů.

31.5.2024 v 14:21 | Karma: 23,08 | Přečteno: 449x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Skončete tu podělanou válku!

Poprvé od ukončení jednání o míru na Ukrajině mezi Ruskem a Ukrajinou v Turecku před dvěma lety, které ukončil rázným zásahem válkychtivý britský ministr zahraničních věcí Boris Johnson neblahé paměti.

27.5.2024 v 11:22 | Karma: 11,22 | Přečteno: 299x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Bývalý český prezident se nezasloužil o stát?…

...A Milan Kundera se nezasloužil o rozkvět české kultury a o její známost zejména ve frankofonním světě?

15.5.2024 v 15:28 | Karma: 26,85 | Přečteno: 673x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Čínský prezident na cestách v Evropě

Čínský prezident Xi se po několika letech vydal na návštěvu Francie. Oplatil tak nedávnou návštěvu francouzského prezidenta v Číně.

10.5.2024 v 13:50 | Karma: 22,65 | Přečteno: 590x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Čína pociťuje stárnutí obyvatel. Školky předělává na zařízení pro seniory

20. července 2024  11:17

Stovky milionů Číňanů v nadcházejících desetiletích překročí hranici třetího věku. V zemi s...

Na západě Čech hrozí silné bouřky s kroupami, pak se vrátí vedro

20. července 2024  11:09

Meteorologové varují před bouřkami. Ty se mohou vyskytnout během sobotního odpoledne a večera na...

Pražské letiště po IT výpadku funguje normálně, síť lékáren opravila 220 poboček

20. července 2024  8:22,  aktualizováno  11:07

Na Letišti Praha už všichni letečtí dopravci, kterých se dotkl páteční celosvětový výpadek...

V Himálaji našli tělo českého horolezce Sedláčka, zahynul před 12 lety

20. července 2024  10:30,  aktualizováno  10:43

Jedno z těl snesených z hor při nedávném úklidu Himálaje patřilo podle BBC News českému horolezci...

  • Počet článků 844
  • Celková karma 20,71
  • Průměrná čtenost 1909x
Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik