Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co dokážou odposlechy - němečtí generálové v negližé…

Tím ovšem nemyslím, že by pány německé generály někdo natrapíroval a odposlechl, když se náramně dobře baví s nějakou slečnou.

Ne. Oni si jen vyměňovali informace a názory na to, co by mohly způsobit německé rakety středního doletu Taurus, pokud by byly Německem dodány Ukrajině.

V rozhovoru, který zachytila ruská armáda, ruští zpravodajci, se uvádí, že tyto rakety by v zásadě mohly zničit Kerčský most, který spojuje pevninské Rusko s poloostrovem Krym. No, upřímně, není to dnes jediná dopravní spojnice, která spojuje Rusko s Krymem, neboť tyto cesty dnes probíhají také přes ruskou armádou obsazená území na jihu Ukrajiny. Ale samozřejmě, že takový útok deseti či dvaceti Taurusy by mohl:

 

  1. Silně narušit morálku Rusů, a to i v ruském zázemí, což by mohlo ruského prezidenta Putina krátce před prezidentskými volbami tvrdě zasáhnout. Kerčský most je nepochybně symbolem ruské moci a síly.
  2. Zkomplikovat dopravní spojení, ale také nepochybně eskalovat konflikt na Ukrajině. Po vystoupení německého kancléře O. Scholze, který sdělil, že vlastně rakety Taurus, které dokážou zasáhnout cíl až na vzdálenost 500 km, není možné poskytnout bez německé technické podpory je vše trochu jinak. U odpalu raket by nejspíše museli být němečtí vojáci, či řekněme němečtí specialisté (takže vojáci svlečení z uniforem), což by Rusy pochopitelně mohlo vést k nepředvídatelné formě odvety i na německém území.
  3. Kromě toho, rakety Taurus s doletem až 500 km mohou zasáhnout Moskvu. Zátěž v rusko-německých vztazích z minulosti, z dob II. světové války, by se opět projevila a ve svých důsledcích by stmelila ruský národ, podobně jako se to povedlo Stalinovi za II. světové války anebo caru Alexandru I. při vpádu Napoleonovy Velké armády do Ruska.

Válka tedy vstupuje do nové fáze, kdy obě strany pracují s dezinformacemi anebo v tomto případě informacemi z odposlechů, které pak využívají politicky.

Zdá se tedy, že se německé generály či obecně vysoké důstojníky Bundeswehru podařilo načapat přímo v negližé. Nepoužívali při své komunikaci žádný sofistikovanější způsob kódování svého hovoru a prostě vytvořili vládě v Berlíně velký problém, který nelze jen tak bagatelizovat. Za této situace je téměř nemožné očekávat, že by Německo dodalo na Ukrajinu rakety Taurus. A kromě toho, Německo jako silný donátor Ukrajiny, a to jak zbraní, tak financí, se ocitá v nepříjemné situaci jako někdo, kdo rozhoduje o cílech, na které má ukrajinská armáda zaútočit.

Nejspíše lze očekávat, že takovýchto odposlechů, někdy s choulostivým obsahem mohou mít Rusové celou řadu. Proč se rozhodli zrovna v tuto chvíli zbavit se svého, zřejmě rozsáhlého informačního zdroje, který v odposleších měli - toť otázka.

V každém případě, Němci budou muset reagovat tím, že přestanou lehkomyslně podceňovat ruské technické možnosti a schopnosti ruských zpravodajců. Odposlechy jsou nepříjemnou ranou i pro německou vládu, jejíž členové se v mnohém liší, pokud jde o pohled na dodávky německých zbraní na Ukrajinu. Německá sociální demokracie je mnohem zdrženlivější, co se týče  dodávky takto sofistikovaných a brizantních útočných zbraní, nežli její koaliční partneři a klerikální opozice.

V každém případě ruským propagandistům se dostala před ruskými prezidentskými volbami do rukou vítaná munice, kterou jistě zužitkují. A je otázka, zda se v nejbližších dnech nedozvíme ještě nějaké další zajímavosti z jiných odposlechů německých vysokých důstojníků.

 

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | úterý 5.3.2024 14:06 | karma článku: 27,77 | přečteno: 746x
  • Další články autora

Jiří Paroubek

Národní značka Číny posiluje nejrychleji na světě

Čína prosazuje respekt rozdílného a za jejími iniciativami, jako je Pás a stezka nebo budování „globálního společenství sdílené budoucnosti lidstva“, je praktická mírová spolupráce.

17.4.2024 v 9:50 | Karma: 17,63 | Přečteno: 457x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Hodně drahá cesta premiéra ČR do Washingtonu

Premiér Fiala vyrazil do Washingtonu, kde bude zejména přijat americkým prezidentem Bidenem. Američané tak oceňují v případě českého premiéra podle všeho zejména to, jak vstřícně se chová k požadavkům amerických zbrojovek.

16.4.2024 v 11:06 | Karma: 34,93 | Přečteno: 1292x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Gerhard Schröder osmdesátníkem…

Za poslední dva roky nebylo v sousedním Německu – kromě předáků AfD – médii pronásledovanější osoby, nežli byl právě bývalý spolkový kancléř a bývalý předseda SPD, Gerhard Schröder.

9.4.2024 v 10:06 | Karma: 17,54 | Přečteno: 553x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Soumrak éry válečných štváčů...

Slovenská a česká pravice vkládaly velkou naději ve vítězství Ivana Korčoka ve II. kole prezidentské volby na Slovensku. Exponenti slovenské, ani české pravice teď nedokážou zakrýt zklamání, které v nich vzbudily výsledky voleb.

8.4.2024 v 15:47 | Karma: 34,21 | Přečteno: 1214x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Formuje se koalice ochotných pod vedením francouzského prezidenta...

..., která zasáhne do bojů proti Rusku na Ukrajině? Ukrajině docházejí vojáci. Už před půl rokem se dožadoval bývalý šéf ukrajinské armády, Zalužnyj, odvodu půl milionu ukrajinských mužů.

3.4.2024 v 15:15 | Karma: 15,70 | Přečteno: 415x | Diskuse
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Rusové zasévají v Charkově strach. Utečte, dokud je čas, hrozí obyvatelům

23. dubna 2024  18:58

Kreml provádí koordinovanou leteckou a informační operaci proti Charkovu s cílem vyvolat mezi...

Koalici rozdělují výše daňové slevy na poplatníka i výpověď bez udání důvodu

23. dubna 2024  14:33,  aktualizováno  17:40

Rozpory ve vládní koalici u zásadních věcí přibývají s blížícími se volbami, ale i kvůli tomu, že...

Británie uvede zbrojní průmysl do válečného režimu, oznámil premiér

23. dubna 2024  16:56,  aktualizováno  17:29

Britská vláda uvede zbrojní průmysl do válečného režimu, uvedl v úterý britský premiér Rishi Sunak...

Herečky ze Zlaté labutě vydražily rekvizity ze seriálu pro děti z dětských domovů

23. dubna 2024

Seriál Zlatá labuť se blíží do finále, a proto TV Nova uspořádala v sobotu charitativní akci v Art...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 837
  • Celková karma 29,01
  • Průměrná čtenost 1920x
Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik