Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chce vládní koalice válku?

Čelná představitelka hnutí ANO se jako první představitelka tohoto hnutí ohradila proti militaristickému běsnění politiků vládní koalice výrokem:

„To nejsou investice do tanků, které nás někam posunou. Nebo do nějakých střel. My potřebujeme investovat do infrastruktury. Určitě ne být připraveni na válku, jak říká šéf generálního štábu Řehka. Já se osypu, když čtu jeho vyjádření nebo headliny...“ „My se nechceme připravovat na válku, my chceme žít v míru,“. Chce se říci: Konečně!

Nedávno poslanci hnutí ANO nepochopitelně hlasovali pro vazalskou vojenskou smlouvu s USA. Doufejme, že jde o definitivní změnu kursu hnutí.

Co se odehrálo po zveřejnění výroku šéfky sněmovního klubu hnutí ANO nelze nazvat jinak než jako studenoválečnou hysterii. Uvedu pro ilustraci pár výroků vládních politiků, z nichž některé hraničí s duševní nepříčetností. Jiné jsou, jako by vypadly z nějakého dekadentního románu.

Posuďte sami, do které kategorie ten který výrok patří:

M. Pekarová Adamová: „Schillerová je hlásnou troubou ruské propagandy“. „Paní poslankyně, dál rozmazává ostudný výrok, to už je opravdová absence sebereflexe. Vysnít si musel Kreml ministryni financí, která po invazi ruských vojsk na Krym handlovala s bolševiky a osekala armádě rozpočet. Jednala jste v rozporu se zájmy naší země tehdy a pokračujete v tom i nyní.“

J. Černochová: „Už asi 24 hodin sociálními sítěmi rezonuje tento výrok paní poslankyně Aleny Schillerové a já celou tu dobu čekám, že jej s omluvou vezme zpátky jako hloupost, kterou omylem vypustila z úst. Nevezme, ba co víc, ještě do toho slovy klasika zabrušuje. Přesvědčuje nás tak o tom, že nejde ani o hloupost, ani o naivitu, ale čistě o populistický kalkul, který záměrně přehlíží realitu dnešního světa. Co je ještě horší, paní exministryně financí nám tvrdí, že závazky se mají dodržovat, až nám to bude vyhovovat. 2 % HDP na obranu máme prý vydávat, až na tom budeme ekonomicky dobře. Paní poslankyně, počítat asi umíte, tudíž jistě dobře víte, že dvě procenta jsou stále dvěma procenty, ať je dobře, nebo špatně. Nebo že je rozdíl, zda se necháte vydírat komunisty a seberete obraně 10 miliard, nebo jí je necháte.“

„Přestaňte lidem svět lakovat narůžovo, přestaňte jim lhát, že obranu a armádu nepotřebujeme. Iluze věčného míru je dávno pryč. Nikdo tu válkou nestraší, ale jako vláda máme povinnost zajistit v prvé řadě bezpečí naší země. Bezpečí je základ prosperity a růstu. A závěrem – pokud vy byste vládli, nedělám si iluze, že peníze uspořené na obranných investicích byste dávali do infrastruktury. Byl by to stejný rozpočtový mejdan jako v minulém volebním období. Mejdan, na který naše veřejné finance dlouho nezapomenou.“

V. Vrecionová: „‚Válečná rétorika politických ideologů.‘ To prosím není text z Rudého práva v roce 1984, ale jsou to slova Aleny Schillerové.“

J. Pospíšil: „Ze slov Aleny Schillerové o tom, že ‚nepotřebujeme být připraveni na válku‘, mrazí, ale nepřekvapí. Vždyť už před rokem Andrej Babiš řekl, že v případě napadení spojeneckých zemí by neposlal české vojáky! Jsem moc rád, že v těchto časech nejsou u vlády tihle ‚chcimírové z ANO‘.“

D. Nerudová: „Paní Schillerová si asi myslí, že stačí věci chtít a nic se pro to nemusí dělat, ale tak to v reálném světě mimo sociální sítě nefunguje. Chceme mír, musíme investovat do obrany. Chceme udržitelné důchody, musíme dělat i nepopulární kroky.“

Ano, vytváření militaristické nálady má za cíl ospravedlnit šílené nárůsty válečných výdajů v českém státním rozpočtu na úkor výdajů na školství, zdravotnictví, sociálních výdajů, důchodů, dopravní infrastruktur atd., jak to dělá současná vláda. Vládní činitelé se starají o válku na Ukrajině, zahalují se do ukrajinských a izraelských vlajek a nejde jim na prvním místě o české občany a jejich potřeby.

Chtějí vydat v příštích letech na nákupy předražených amerických stíhaček F-35, německých Leopardů, které na Ukrajině po zásazích Rusů hoří jako fagule a švédských obrněných vozidel, stovky miliard korun. A to bez ohledu na limitovanou kapacitu českého státního rozpočtu v příštích deseti letech. I podle nepříliš přesné metodiky výpočtu inflace, který se nezaměřuje jen na hlavní položky výdajů za potraviny, energie, pohonné hmoty a nájmy, v souhrnu inflace za dva poslední roky vzrostla o cca 25%. Životní úroveň českých lidí při minimálním růstu mezd tak poklesla za dva poslední roky o 20 – 25%.

Svým útlumovým balíčkem chce vláda letos pokračovat v poklesu reálných mezd. A miliony našich občanů jsou pod hranicí chudoby nebo se k ní blíží.

A vláda nechce slyšet nic o ukončení zbytečné imperialistické války na Ukrajině, kterou jestřábi z Pentagonu a z NATO chtějí prodlužovat až do posledního ukrajinského vojáka.

Já proto vítám a podporuji každý výrok českých politiků, který upřednostňuje mír před válkou. Válka je smrt nevinných, ničení materiálních hodnot, chudoba a strádání lidí a to nejen na Ukrajině, ale i u nás. Naštěstí zatím nemáme žádné mrtvé české občany. Ale současná česká vláda by neváhala zemi zavést do válečného dobrodružství. To je alespoň můj názor.

Myslím, že nastal čas k zahájení občanské neposlušnosti, jak k ní vyzval exprezident M. Zeman.

Vládní strany po prosazení korespondenční volby do volebního zákona směřují k vytvoření svého mocenského monopolu v zemi. Získají statisíce nových voličů, kteří využívají vesměs všech výhod sociálního státu vyspělejších zemí západní Evropy, ale podléhají jednostranné propagandě českých mainstreamových médií, jež vytvářejí naprosto zkreslený obraz skutečných nálad v zemi a problémů země.

Myslím si, že když nic jiného, tak toto je okamžik vybízející k jednotnému postupu levicových stran nejen ve volbách, ale také v každodenní praktické politice. Hrozí ustavení rigidního autoritativního režimu, respektujícího především zájmy Washingtonu a zahraničních oligopolů. Bez ohledu na zájmy obyčejných českých lidí.

 

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | pátek 12.1.2024 13:10 | karma článku: 36,30 | přečteno: 1102x
  • Další články autora

Jiří Paroubek

Národní značka Číny posiluje nejrychleji na světě

Čína prosazuje respekt rozdílného a za jejími iniciativami, jako je Pás a stezka nebo budování „globálního společenství sdílené budoucnosti lidstva“, je praktická mírová spolupráce.

17.4.2024 v 9:50 | Karma: 17,63 | Přečteno: 457x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Hodně drahá cesta premiéra ČR do Washingtonu

Premiér Fiala vyrazil do Washingtonu, kde bude zejména přijat americkým prezidentem Bidenem. Američané tak oceňují v případě českého premiéra podle všeho zejména to, jak vstřícně se chová k požadavkům amerických zbrojovek.

16.4.2024 v 11:06 | Karma: 34,93 | Přečteno: 1292x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Gerhard Schröder osmdesátníkem…

Za poslední dva roky nebylo v sousedním Německu – kromě předáků AfD – médii pronásledovanější osoby, nežli byl právě bývalý spolkový kancléř a bývalý předseda SPD, Gerhard Schröder.

9.4.2024 v 10:06 | Karma: 17,54 | Přečteno: 553x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Soumrak éry válečných štváčů...

Slovenská a česká pravice vkládaly velkou naději ve vítězství Ivana Korčoka ve II. kole prezidentské volby na Slovensku. Exponenti slovenské, ani české pravice teď nedokážou zakrýt zklamání, které v nich vzbudily výsledky voleb.

8.4.2024 v 15:47 | Karma: 34,21 | Přečteno: 1214x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Formuje se koalice ochotných pod vedením francouzského prezidenta...

..., která zasáhne do bojů proti Rusku na Ukrajině? Ukrajině docházejí vojáci. Už před půl rokem se dožadoval bývalý šéf ukrajinské armády, Zalužnyj, odvodu půl milionu ukrajinských mužů.

3.4.2024 v 15:15 | Karma: 15,70 | Přečteno: 415x | Diskuse
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Koalici rozdělují výše daňové slevy na poplatníka i výpověď bez udání důvodu

23. dubna 2024  14:33,  aktualizováno  17:40

Rozpory ve vládní koalici u zásadních věcí přibývají s blížícími se volbami, ale i kvůli tomu, že...

Británie uvede zbrojní průmysl do válečného režimu, oznámil premiér

23. dubna 2024  16:56,  aktualizováno  17:29

Britská vláda uvede zbrojní průmysl do válečného režimu, uvedl v úterý britský premiér Rishi Sunak...

Herečky ze Zlaté labutě vydražily rekvizity ze seriálu pro děti z dětských domovů

23. dubna 2024

Seriál Zlatá labuť se blíží do finále, a proto TV Nova uspořádala v sobotu charitativní akci v Art...

Hrozí nový Černobyl. Centrum Střední Asie mohou zamořit radioaktivní kaly

23. dubna 2024  16:52

Nestabilní odkaliště vzniklá v Kyrgyzstánu po těžbě uranové rudy v dobách Sovětského svazu hrozí...

  • Počet článků 837
  • Celková karma 29,01
  • Průměrná čtenost 1920x
Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik