Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bude Evropská unie novým žalářem národů?

Tak jako staré Rakousko-Uhersko, tak i EU směřuje k tomu, aby byla mnohonárodním soustátím. Pryč jsou doby, kdy v čele velkých ev. států stáli státníci typu Gerharda Schrödera v Německu nebo Jacquese Chiraca ve Francii.

Vedle nich byli úředníci, rozuměj vedoucí představitelé EU, takhle maličcí. Chirac se Schröderem postupovali ruku v ruce a dokázali např. společně vystoupit proti americkému záměru zničit režim Saddáma Husajna v Iráku. Ne, že by Saddáma byla taková škoda. On to byl lump, zločinec a vrah. Ale pod jeho vládou vytvářel Irák účinnou mocenskou rovnováhu momentálně nejsilnějšímu státu v oblasti Perského zálivu, Íránu. A také vůči velmocenským cílům této muslimské teokracie.

Američané se svou neschopností porozumět zákonitostem rovnováhy v mezinárodních vztazích, udělali vše pro to, aby Saddámův režim zničili. To spustilo disbalanci mocenských sil a vztahů v oblasti Perského zálivu, vznik Islámského státu, velkou emigraci lidí z Iráku a nestabilitu v tomto státě, který dnes má velmi blízko právě k Íránu.

K tomu by nikdy nedošlo, pokud by Američané byli schopni dělat sofistikovanou politiku tak, jako francouzská diplomacie pod vedením J. Chiraca, tehdy s podporou G. Schrödera.

Česká republika tehdy, bohužel, podpořila Američany na základě vymyšlených indicií (ani ne důkazů) o možnosti použití chemických či jiných zbraní hromadného ničení Irákem.

Tu a tam by proto bylo dobré, aby menší země, pokud jsou vedeny statečnými vůdci, jako je např. V. Orbán v Maďarsku, měli alespoň nějaký nástroj, jak se vzepřít administrativě EU či NATO. Tedy bruselské byrokracii.

Současná česká vláda destruuje všechno, co jí přijde pod ruku. Zvyšuje se zadlužení státu. Vláda rozhoduje o obřích nákupech zbraňových systémů, jejichž souhrnná cena převyšuje finanční kapacitu státu. Ministři této vlády fantazírují o tom, že bude potřeba vystavět čtyři nové bloky jaderných elektráren za dva biliony korun... Stamiliardy a biliony budoucích výdajů státu vzduchem jen létají. Přitom řada nemocnic je prakticky v provizoriu, neboť lékaři odmítají sloužit předchozí rozsah služeb.

V zemi je údajně – nikde se o tom příliš nepíše – až statisíce nemocných buď na chřipku nebo covid. A tak nevím, jestli podléhám mámení fakenews a kdo ty fakenews dělá. Jestli nějací ruští trollové nebo samotná vláda, respektive mainstreamová média, která plně respektují její zájmy a neznepokojují nás některými informacemi.

Kromě toho, na běžném trhu a bohužel i v nemocnicích chybí účinné léky na chřipku a zřejmě i na covid. Nedostatek penicilinu je konstantní veličinou. Ministr zdravotnictví vyhrožuje, že v lednu předloží návrh nové koncepce zdravotnictví. Už se třesu, jaký příval hrůz bude obsahovat.

A do toho přichází ministr, kterému je zatím všechno, co jsem od něj kdy viděl a slyšel ve sdělovacích prostředcích,  úplně jasné. Jmenuje se Dvořák a je ministrem pro evropské záležitosti. Ale tak nějak se snaží kecat  do všeho. V Radiožurnálu se nyní snažil posluchače přesvědčit, že není problém dodat Ukrajině 50 mld. eur na nějaké bianco šek použití. Prý vzhledem k obstrukci Orbánova Maďarska můžeme „potřebné“ peníze Ukrajině posílat místo přes bruselskou strukturu „svůj podíl rovnou do fondu pro obnovu Ukrajiny“. Pak už ale peníze zmizí v černé díře a nebudeme vědět ani to, na co byly použity. Pan ministr, jak jsem pochopil, bude chtít rozvinout v současné vládě, která se těší podpoře pouhopouhých 17% občanů, debatu o tom, že je potřeba zrušit právo veta jednotlivých zemí EU v klíčových otázkách.

Názor ministra Dvořáka je v tomto směru jasný: „Zrušit“. Pokud se toto stane, pak už význam České republiky jako státu klesne na úroveň jednoho z desítek regionů EU. Budeme mít sice i nadále určité symboly, které budou prezentovat jakousi suverenitu státu, ale v zásadě předseda české vlády může být tak leda partnerem např. šéfa lokální vlády italské provincie Emilia Romagna anebo třeba nejmenší spolkové země Německa, Brém...

Jsou to v zásadě vlastizrádné názory, které povedou k něčemu podobnému, k čemu se dopracovali po roce 1968, po ruské okupaci, čeští komunisté - k omezené suverenitě státu.

Nevím, zda ministrům současné české vlády vůbec dochází, jaké destrukce národních zájmů se svou činností všestranně dopouštějí. Kladu si otázku, zda je to neschopnost anebo záměr sloužit cizí moci a vysloužit si pěkné zahraniční angažmá po skončení svého destruktivního úvazku v rámci české vlády. Je to smutné.

Současná vláda by se spíš měla zabývat např. tím, jak změnit současnou praxi, kdy ze země odchází každým rokem i přes 300 mld. korun dividend z účtů českých firem na účty jejich zahraničních mateřských společností. Poté, co vedení EU najde mechanismus, jak přerozdělit evropskou finanční perspektivu - tedy rozdělování  evropských peněz - ve prospěch Ukrajiny, již v letech 2024 – 2027. A zejména posléze v letech 2028 – 2034, nám zbudou jen  oči  pro pláč. A v letech 2028 – 2034 už budeme jen čistými plátci do rozpočtu EU. Kdyby hloupost nadnášela...

 

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | pondělí 18.12.2023 17:35 | karma článku: 28,09 | přečteno: 537x
  • Další články autora

Jiří Paroubek

Národní značka Číny posiluje nejrychleji na světě

Čína prosazuje respekt rozdílného a za jejími iniciativami, jako je Pás a stezka nebo budování „globálního společenství sdílené budoucnosti lidstva“, je praktická mírová spolupráce.

17.4.2024 v 9:50 | Karma: 17,63 | Přečteno: 457x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Hodně drahá cesta premiéra ČR do Washingtonu

Premiér Fiala vyrazil do Washingtonu, kde bude zejména přijat americkým prezidentem Bidenem. Američané tak oceňují v případě českého premiéra podle všeho zejména to, jak vstřícně se chová k požadavkům amerických zbrojovek.

16.4.2024 v 11:06 | Karma: 34,93 | Přečteno: 1292x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Gerhard Schröder osmdesátníkem…

Za poslední dva roky nebylo v sousedním Německu – kromě předáků AfD – médii pronásledovanější osoby, nežli byl právě bývalý spolkový kancléř a bývalý předseda SPD, Gerhard Schröder.

9.4.2024 v 10:06 | Karma: 17,54 | Přečteno: 553x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Soumrak éry válečných štváčů...

Slovenská a česká pravice vkládaly velkou naději ve vítězství Ivana Korčoka ve II. kole prezidentské volby na Slovensku. Exponenti slovenské, ani české pravice teď nedokážou zakrýt zklamání, které v nich vzbudily výsledky voleb.

8.4.2024 v 15:47 | Karma: 34,21 | Přečteno: 1214x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Formuje se koalice ochotných pod vedením francouzského prezidenta...

..., která zasáhne do bojů proti Rusku na Ukrajině? Ukrajině docházejí vojáci. Už před půl rokem se dožadoval bývalý šéf ukrajinské armády, Zalužnyj, odvodu půl milionu ukrajinských mužů.

3.4.2024 v 15:15 | Karma: 15,70 | Přečteno: 415x | Diskuse
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Rusové zasévají v Charkově strach. Utečte, dokud je čas, hrozí obyvatelům

23. dubna 2024  18:58

Kreml provádí koordinovanou leteckou a informační operaci proti Charkovu s cílem vyvolat mezi...

Koalici rozdělují výše daňové slevy na poplatníka i výpověď bez udání důvodu

23. dubna 2024  14:33,  aktualizováno  17:40

Rozpory ve vládní koalici u zásadních věcí přibývají s blížícími se volbami, ale i kvůli tomu, že...

Británie uvede zbrojní průmysl do válečného režimu, oznámil premiér

23. dubna 2024  16:56,  aktualizováno  17:29

Britská vláda uvede zbrojní průmysl do válečného režimu, uvedl v úterý britský premiér Rishi Sunak...

Herečky ze Zlaté labutě vydražily rekvizity ze seriálu pro děti z dětských domovů

23. dubna 2024

Seriál Zlatá labuť se blíží do finále, a proto TV Nova uspořádala v sobotu charitativní akci v Art...

  • Počet článků 837
  • Celková karma 29,01
  • Průměrná čtenost 1920x
Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik