Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Víte co je to šustí?

Na jižní Moravě, na Slovácku, je toto slovo obecně známé, zrovna jako slovo od něho odvozené, vyšustování. A není  to samozřejmě nic neslušného,  hanlivého, lechtivého, ani  eroticky zabarveného.  

Jedná se o určitý pracovní výkon týkající se zemědělské plodiny kukuřice, pro kterou se na jiní  Moravě vžil název „turkyně.“ A to proto, že se do našich zemí někdy v 16. až 17. století zřejmě  dostala až ze vzdáleného Turecka. V oblasti mého rodného kraje na  Hodonínsku se v minulosti, za  mého dětství,  kukuřice pěstovala ve velké míře - na velikých lánech. Její silné  zelené stvoly se řezaly jako krmivo pro dobytek, používaly se na siláž, a zrním z kukuřičných klasů se krmila domácí drůbež.  Žádné  martinské hody, nebo   Boží hod vánoční, se u nás v N...  neobešly bez turkyní pořádně vykrmených, a v troubě do zlatova upečených  hus nebo kačen. Kukuřice se zpravidla sklízela na konci léta nebo na začátku podzimu.

Z dětství si vzpomínám na vyšustování (šoustání) kukuřice za chladných podzimních  večerů na mlatě našeho domku. Na udusané podlaze uprostřed mlatu je hromada kukuřičných klasů, celá naše širší rodina, již pořádně „zababušená“ v teplých  svetrech a vlňáčcích,  sedící  kolem ní na různých stoličkách a bedýnkách,  vyšustuje - zbavuje kukuřičné klásky šustí. Ponechává ho na každém klasu  jen tolik,  aby se  dalo  k sobě svázat a klásky se mohly pověsit  pod střechu na hambálky. Vyšustování turkyně a její vázání bylo  zdlouhavé, trvalo často až do noci, a tak si je účastníci zpestřovali povídáním, vyprávěním různých  vzpomínek a příhod. Občas přinesla maminka  pro zahřátí horký čaj s medem, někdy se špetkou rumu nebo slivovice.   

Kde jsou ty časy, ráda na ně vzpomínám... Já i moji mladší sourozenci jsme milovali dozrávající klasy turkyně, ještě s „mléčnými zrny,“  pražených na kovovém bodci v pootevřených dvířkách kamen - to byla naše pochoutka. Horké, opražené klásky s praskajícími kukuřičnými zrny jsme si solili a mastili peroutkou rozpuštěným vepřovým sádlem. (Dnes si sladkou kukuřici kupuji v supermarketu a vařím ve vodě - ale není to ono...)

Ze suchého  kukuřičného šustí jsme si zhotovovali panenky, různé hračky a drobnosti -  ale  tuto činnost dovedly na Moravě k dokonalosti až některé naše šikovné lidové umělkyně.  Známé jsou jejich krásné vánoční betlémy ze šustí, s množstvím  rázovitých figurek lidí i zvířátek. Jsou milé - a velmi žádané...

Dnes se  již bohužel tolik kukuřice, jako v minulosti,  na jižní  Moravě  nepěstuje. Není již  drobných zemědělců s jednou nebo dvěma kravkami v chlévě,  ani velkých družstevních kravínů se stovkami krav... Hovězího dobytka se u  nás chová málo, Česká republika je závislá na dovozu hovězího masa ze zahraničí.  Jestli je to dobře anebo není, ponechávám na každém z  vás...

 

 

 

Kukuřice.

Vznikla  domestikací z divoké kukuřice ve ve střední Americe, zejména v Mexiku. Do Evropy se dostala až v průběhu 16. až 17. století. Dnes je nejvíce používána jako zdroj kalorií pro obyvatelstvo  střední Ameriky – i jako krmivo pro dobytek. V Mexiku je například  nedílnou součástí kultury,  je součástí téměř všech  potravin, ale její suché stvoly jsou využívány i jako stavební materiál  pro různé ohrady, pro tvorbu  různých nádob, košíků, rohoží a podobně. U nás je  populární a oblíbená pražená kukuřice, pod názvem Popcorn.

Autor: Mirka Pantlíková | sobota 25.9.2021 19:15 | karma článku: 21,81 | přečteno: 555x
  • Další články autora

Mirka Pantlíková

ČT prý nutně potřebuje peníze na svůj provoz

Včera jsem se zájmem sledovala jednání v poslanecké sněmovně, ve které se projednávala a schvalovala novela mediálního zákona, ve které bylo zahrnuto i navýšených rozhlasových a televizních koncesionářských poplatků.

13.7.2024 v 15:08 | Karma: 37,13 | Přečteno: 1239x | Politika

Mirka Pantlíková

Výlety do blízkého okolí Zlína

Asi 11 kilometrů od Zlína nad údolím Březnického potoka a v blízkosti obce Březůvky se nachází přírodní rezervace s mokřady a chráněnou flórou a fauno, Uhlisko.

29.6.2024 v 16:09 | Karma: 17,17 | Přečteno: 267x | Diskuse | Ostatní

Mirka Pantlíková

Premiéra filmu Svatá

Včera večer byla na ČT 1 uvedena premiéra filmu Svatá v hlavní roli s Jiřinou Bohdalovou. Film ve mně vyvolal rozporu plné pocity, a proto jsem se k němu rozhodla napsat tento komentář.

20.5.2024 v 10:25 | Karma: 24,60 | Přečteno: 1159x | Diskuse | Ona

Mirka Pantlíková

Vzpomínka na brněnský majálesový průvod 1955

Na studentská léta, která jsem strávila v brněnské Vyšší škole uměleckého průmyslu, která se později až do dnešních dnů dočkala několikerého přejmenování“, se nedá zapomenout.

2.5.2024 v 14:48 | Karma: 14,43 | Přečteno: 248x | Diskuse | Ona

Mirka Pantlíková

Znáte Baťovo město Zlín?

Ve druhé polovině 30. let minulého století se firma Baťa stala světovým koncernem, který již pod vedením bratra zakladatele fy Baťa, Tomáše Bati (1876 -1932) ) J. Ant. Bati, zaměstnávala na 32 tisíc pracovníků.

19.4.2024 v 19:38 | Karma: 18,49 | Přečteno: 476x | Diskuse | Ona
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

Slovenský poslanec Ľupták byl fyzicky napaden, policie podezřelého zadržela

19. července 2024  10:24

Poslanec slovenské sněmovny z klubu nejmenší vládní Slovenské národní strany (SNS) Pavel Ľupták byl...

Kolaps banky i letišť, včetně pražského. Aerolinky žádají uzemnění všech letů

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  10:23

Sledujeme online Firmy po celém světě řeší výpadek svých informačních systémů a technologií. Problémy hlásí...

Trump přijal republikánskou nominaci. V projevu vyzval ke sjednocení Ameriky

18. července 2024  19:07,  aktualizováno  19.7 10:20

V pátek brzy ráno evropského času zakončil Donald Trump svým proslovem čtyřdenní nominační sjezd...

Telly v letní kampani láká na slevy, olympiádu i iDNES Premium

19. července 2024

Televizní operátor Telly spustil před zahájením olympiády letní kampaň, ve které zákazníky láká na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 336
  • Celková karma 23,32
  • Průměrná čtenost 720x
Povoláním výtvarnice - kreslím, fotografuji, píši, zajímám se o vše, někdy i o politiku. Zlobí mě lež, pokrytectví, nespravedlnost, nesoulad ve společnosti - i v mezilidských vztazích. Publikace mých článků a fejetonů v různých časopisech, knížka vzpomínek a příběhů, Vyprávěnky. 

mpantlikova@seznam.cz

Seznam rubrik