Víte co je to šustí?
Jedná se o určitý pracovní výkon týkající se zemědělské plodiny kukuřice, pro kterou se na jiní Moravě vžil název „turkyně.“ A to proto, že se do našich zemí někdy v 16. až 17. století zřejmě dostala až ze vzdáleného Turecka. V oblasti mého rodného kraje na Hodonínsku se v minulosti, za mého dětství, kukuřice pěstovala ve velké míře - na velikých lánech. Její silné zelené stvoly se řezaly jako krmivo pro dobytek, používaly se na siláž, a zrním z kukuřičných klasů se krmila domácí drůbež. Žádné martinské hody, nebo Boží hod vánoční, se u nás v N... neobešly bez turkyní pořádně vykrmených, a v troubě do zlatova upečených hus nebo kačen. Kukuřice se zpravidla sklízela na konci léta nebo na začátku podzimu.
Z dětství si vzpomínám na vyšustování (šoustání) kukuřice za chladných podzimních večerů na mlatě našeho domku. Na udusané podlaze uprostřed mlatu je hromada kukuřičných klasů, celá naše širší rodina, již pořádně „zababušená“ v teplých svetrech a vlňáčcích, sedící kolem ní na různých stoličkách a bedýnkách, vyšustuje - zbavuje kukuřičné klásky šustí. Ponechává ho na každém klasu jen tolik, aby se dalo k sobě svázat a klásky se mohly pověsit pod střechu na hambálky. Vyšustování turkyně a její vázání bylo zdlouhavé, trvalo často až do noci, a tak si je účastníci zpestřovali povídáním, vyprávěním různých vzpomínek a příhod. Občas přinesla maminka pro zahřátí horký čaj s medem, někdy se špetkou rumu nebo slivovice.
Kde jsou ty časy, ráda na ně vzpomínám... Já i moji mladší sourozenci jsme milovali dozrávající klasy turkyně, ještě s „mléčnými zrny,“ pražených na kovovém bodci v pootevřených dvířkách kamen - to byla naše pochoutka. Horké, opražené klásky s praskajícími kukuřičnými zrny jsme si solili a mastili peroutkou rozpuštěným vepřovým sádlem. (Dnes si sladkou kukuřici kupuji v supermarketu a vařím ve vodě - ale není to ono...)
Ze suchého kukuřičného šustí jsme si zhotovovali panenky, různé hračky a drobnosti - ale tuto činnost dovedly na Moravě k dokonalosti až některé naše šikovné lidové umělkyně. Známé jsou jejich krásné vánoční betlémy ze šustí, s množstvím rázovitých figurek lidí i zvířátek. Jsou milé - a velmi žádané...
Dnes se již bohužel tolik kukuřice, jako v minulosti, na jižní Moravě nepěstuje. Není již drobných zemědělců s jednou nebo dvěma kravkami v chlévě, ani velkých družstevních kravínů se stovkami krav... Hovězího dobytka se u nás chová málo, Česká republika je závislá na dovozu hovězího masa ze zahraničí. Jestli je to dobře anebo není, ponechávám na každém z vás...
Kukuřice.
Vznikla domestikací z divoké kukuřice ve ve střední Americe, zejména v Mexiku. Do Evropy se dostala až v průběhu 16. až 17. století. Dnes je nejvíce používána jako zdroj kalorií pro obyvatelstvo střední Ameriky – i jako krmivo pro dobytek. V Mexiku je například nedílnou součástí kultury, je součástí téměř všech potravin, ale její suché stvoly jsou využívány i jako stavební materiál pro různé ohrady, pro tvorbu různých nádob, košíků, rohoží a podobně. U nás je populární a oblíbená pražená kukuřice, pod názvem Popcorn.
Mirka Pantlíková
ČT prý nutně potřebuje peníze na svůj provoz
Včera jsem se zájmem sledovala jednání v poslanecké sněmovně, ve které se projednávala a schvalovala novela mediálního zákona, ve které bylo zahrnuto i navýšených rozhlasových a televizních koncesionářských poplatků.
Mirka Pantlíková
Výlety do blízkého okolí Zlína
Asi 11 kilometrů od Zlína nad údolím Březnického potoka a v blízkosti obce Březůvky se nachází přírodní rezervace s mokřady a chráněnou flórou a fauno, Uhlisko.
Mirka Pantlíková
Premiéra filmu Svatá
Včera večer byla na ČT 1 uvedena premiéra filmu Svatá v hlavní roli s Jiřinou Bohdalovou. Film ve mně vyvolal rozporu plné pocity, a proto jsem se k němu rozhodla napsat tento komentář.
Mirka Pantlíková
Vzpomínka na brněnský majálesový průvod 1955
Na studentská léta, která jsem strávila v brněnské Vyšší škole uměleckého průmyslu, která se později až do dnešních dnů dočkala několikerého přejmenování“, se nedá zapomenout.
Mirka Pantlíková
Znáte Baťovo město Zlín?
Ve druhé polovině 30. let minulého století se firma Baťa stala světovým koncernem, který již pod vedením bratra zakladatele fy Baťa, Tomáše Bati (1876 -1932) ) J. Ant. Bati, zaměstnávala na 32 tisíc pracovníků.
Další články autora |
Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého
Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm...
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly
V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel
U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...
Zvažte kvůli hrozícím povodním konání akcí, vyzval ministr Rakušan
Ministr vnitra Vít Rakušan vyzval organizátory společenských akcí, aby kvůli hrozícím povodním...
Musíme řešit potíže obyčejných lidí, ale ne populisticky, říká exministr Němeček
Už není kam ustupovat. Sociální demokracie, v roce 2008 v Moravskoslezském kraji dominantní strana...
Na Pardubicku se srazil vlak s autem, provoz na koridoru hodinu stál
Kvůli srážce vlaku s autem mezi Uherskem a Zámrskem na Pardubicku byl asi hodinu zcela přerušen...
PŘEHLED: Žádné slavnosti ani koncerty. Pořadatelé kvůli předpovědi ruší akce
V řadě krajů se rozhodli zrušit víkendové akce, protože na Česko se ženou extrémní srážky....
Pronájem bytu 2+1, 100 m2, ul. Krále Jana, Chotěboř
Krále Jana, Chotěboř, okres Havlíčkův Brod
11 400 Kč/měsíc
- Počet článků 336
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 721x
mpantlikova@seznam.cz