Takoví jsme byli (21. srpen 1968)
Já jsem o tom svoji autentickou vzpomínku napsala již v roce 1991, a na blogu jsem ji zveřejnila v roce 2015. Po jejím přečtení jsem zjistila, že ani dnes, po 27 letech, na ní nemusím vůbec nic změnit.
21. srpen, den vstupu vojsk Varšavské smlouvy na naše území, a vše, co se událo po něm, jsem i já, jako většina našich občanů, kteří o "pražském jaru" uvěřili v demokratizační proces ve společnosti, tuto dobu prožívala velmi silně, emotivně. Ke konci roku 1969, po hrubém potlačení srpnových demonstrací, již bylo všem jasné že je vše ztraceno. Někteří sice ještě odolával v odporu, ale jiní to vzdali, a ti co přiznali „pomýlenost,“ horem pádem převlékali kabáty. Namísto těch pro-demokratizačních oblékali vesele ty normalizační.
No jo, takoví jsme byli… (I když ne všichni). Někteří zklamaní a rozhořčení komunisté, kteří po srpnové invazi houfně zahazovali legitimace, se do strany zase začali kajícně vracet. Já jsme v žádné politické straně nikdy nebyla, takže jsem nemusila ani protestovat, ani se pak následně kát. Za moji prokázanou aktivitu v „srpnových dnech“ jsem byla pouze po „zásluze“ exemplárně potrestána, a to zbavením funkce vedoucí kulturní komise v ZV ROH. Oni mě, soudruzi, jako výtvarnici propagačního oddělení (za nějaké ty protirežimní letáky, nástěnky, československé vlaječky ve výlohách, ani za běhání s podpisovými archy petic, vlastně ani neměli jak potrestat... Vedoucí nějakého většího oddělení jsem nebyla, ani o žádné „místo na slunci“ jsem nikdy neusilovala. A ten štětec a barvičky mi vzít nemohli. Jenom nám v aranžérské dílně omotali tiskařský ofsetový stroj Rominor kravským kovovým řetězem a opatřili ho masivním visacím zámkem, aby se již podobné „nepřístojnosti,“ jako byly ty letáky a různé nápisy, nemohly opakovat. Já jsem ale z toho podniku stejně záhy odešla, tam, kde byla lépe využita moje kvalifikace průmyslové výtvarnice.
Ale tenkrát, za „pražského jara,“ ta velká naděje, že bude naše země svobodnější a demokratičtější, byla patrna nejen u nás, ale i ve světě. V červenci 1968 se nám s manželem podařilo vyjet za hranice, na deset dní do Paříže. A tam, z kdejakého novinového stánku, se na nás z hlavních stránek novin a časopisů usmíval se zdviženou pěstí Alexandr Dubček. A pod ním ve francouzštině velký titulek – DOBRÝ VOJÁK ALEXANDR DUBČEK... Bylo to tenkrát na konci července, těsně před srpnovou invazí "spřátelených armád." Tehdy jsme byli na něj, i na náš národ, který byl skutečně jednotný, opravdu hrdi…
Ale po 21. srpnu 1968 jsme se s manželem už zase po dlouhá léta na Západ bohužel nepodívali...
Vzpomínka na 21. srpen 1968
Kdykoliv si vzpomenu na ten pochmurný srpnový den, sevře se mi srdce. Byla jsem tehdy doma s nemocnou dcerkou, která měla ošklivou angínu.
To srpnové ráno si docela přesně vybavuji. Za šera nás probudil hluk letadel a temné dunění nevěštící nic dobrého. Připomnělo mi to dny z konce 2. světové války, kdy jsme přikládali ucho k zemi a naslouchali, jak se blíží fronta. Tehdy jsme toužebně očekávali příchod Rudé armády – osvoboditelky, dnes to ale bylo jiné...
Po odchodu manžela do práce, jsem si pustila rádio... Z přijímače se nesly tragické tóny, Sbor Židů z Verdiho opery Nabucco. Čas od času byla hudba přerušována hlasatelem, který pohnutým hlasem oznamoval, že v noci překročila vojska Varšavské smlouvy hranice naší republiky. Vyzýval občany ke klidu, veškerý odpor by byl prý vzhledem k velké přesile Varšavských armád, marný.
Po rozednění jsem vyšla před dům a uviděla kolonu obrněných transportérů, která se valila po silnici od Vizovic ke Zlínu. Před křižovatkou je vítal široký bílý transparent natažený přes cestu - s nápisem azbukou „Idítě domoj!“ Na obrněncích, rachotících jeden za druhým, jako cínoví vojáčci sovětští soldati, mladíci sotva dvacetiletí ... Samopaly na hrudi, pohled upřený před sebe. Málokterý z nich se odvážil pohlédnout dolů na chodník, na hloučky lidí se zaťatými pěstmi, v očích pohrdání - někde i slzy ...
Když se dcerka uzdravila a já nastoupila do práce, moje sklíčená nálada se v kolektivu spolupracovníků poněkud rozptýlila.. Tehdy jsme byli všichni zajedno. Debatovali jsme, odsuzovali okupaci a přemýšleli, jak budeme násilí a nesvobodě čelit. Tehdy oblíbené rčení „kupujte si hřebeny, nastávají všivé časy,“ se však brzy do puntíku vyplnily...
Následující dny bylo město plné vojska, ale také transparentů. Směrovky na křižovatkách hlásaly namísto Vizovice, Kroměříž a pod. - města „ Moskva“, „Leningrad“, „Alma – Ata“, „Kijev,“ ale také slova azbukou „naprávo,“ „nalévo,“ a „počemu?“ Portréty Alexandra Dubčeka, prezidenta generála Ludvíka Svobody a československé praporky, byly snad v každé výloze. Na věži kostela na náměstí ve Zlíně visel dlouhý transparent s drsnou kresbou nemluvněte nabodnutého na ruském bajonetu...
Cesta z práce mě vedla kolem městské knihovny, kde sídlil štáb spřátelených armád. Tam se srocovali občané a diskutovali s vojenskými politruky. Jednou jsem se tam zastavila a dala se s jedním z nich do řeči: „Proč jste k nám přijeli?“ ptám se rusky. „Zděs kontrarevoljůcija,“ na to on. „Žádná kontrarevoljůcija, je tu klid, nevidíš?“ Ale oponoval mi - prý se mýlím. „Znáješ, kto byl Lev Nikolájevič Tolstoj?“ pokračuji. “Da, éto balšój rúskij pisátěl.“ „A důmaješ, što by on byl pro, aby bolšoj naród uchvátil naród máleňkij?“ Politruk se na chvíli zachmuřil a pak pronesl památnou větu: „Lev Nikolájevič Tolstoj nět revoljucioněr, on humanist.“ A bylo po diskusi... Symbolizovala následující dlouhá léta normalizace, kdy dogmata byla silnější než argumenty.
Pak spřátelená vojska odtáhla ze Zlína, ale v Československu zůstala. Sice oficiálně „dočasně“, neoficiálně však natrvalo. „Tvrdou realitu“, kterou těmito slovy charakterizoval Alexandr Dubček, vystřídala „konsolidace“ a pak „normalizace.“ Jednotu národa se podařilo rozbít. Prověřovalo se a kádrovalo, mnozí přiznali „pomýlenost“ a houfně se zařazovali po „směru větru“. Kdo neschvaloval vstup vojsk Varšavské smlouvy byl odvolán z funkce, sesazen z vedoucího místa, mnohým nebylo dovoleno ani vykonávat svá povolání. Někteří se ochotně propůjčovali ke spolupráci, donášeli a zrazovali své přátele. Přestali jsme jeden druhému věřit. Události, které jsme prožili a viděli na vlastní oči, byly překrucovány, lež byla vydávána za pravdu. Většina z nás mlčela, protože msta mocných mohla postihnout nevinné, i naše děti. Stali se z nás pokrytci, kteří jinak hovořili na veřejnosti a jinak doma.
Jsme dnes lepší? Nechovali bychom se v podobné situaci naprosto stejně? I to mě dnes, po 33 letech, bohužel napadá...
Napsáno v srpnu 1991. M. Pantlíková
Zdroj: http://pantlikova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=473637
Mirka Pantlíková
Zamilovaný dopis

Často bývám na rozpacích o čem psát. O politice psát nechci, inspirací je poskrovnu. Až na jednu. Často mě inspirují úsměvné články naší nejlepší vyprávěčky Zděňky Ortové Toto je jeden z nich. Dopis ženatému milenci. Doporučuji.
Mirka Pantlíková
To jsem já...

Přiznám se, že mě k tomuto krátkému článku inspiroval úsměvný příběh blogerky paní Zdeňky Ortové, její vzpomínka na někdejší oslavu MD0Z v jejich městě. Doufám, že ji i ta moje potěší, zrovna jako ta její vzpomínka mě.
Mirka Pantlíková
Paříž roku 1968 (2)

Vážení přátelé, dvanáctého prosince (2024), při příležitosti znovuotevření pařížské katedrály Notre-Dame, jsem na blogu zveřejnila článek o naší společné návštěvě (s manželem) Paříže v červenci roku 1968.
Mirka Pantlíková
Vánoční trh ve Zlíně

Před dvěma dny, ve středu 18. prosince, jsme si s manželem potřebovali vyřídit nějaké důležité záležitosti ve městě, a při té příležitosti jsme se s zastavili na Náměstí Míru, kde se konal, jako každoročně, vánoční trh.
Mirka Pantlíková
Paříž roku 1968 (1)

Před několika dny se ve Francii, v městě Paříži, stala velké událost, po pěti letech od ničivého požáru pařížské katedrály Notre - Dame se za účasti nejznámějších světových celebrit a státníků konalo její nové otevření.
Další články autora |
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Celní válka se blíží konci. Trump věří, že se dohodne s Pekingem
Americký prezident Donald Trump předpokládá, že se dohodne s čínským protějškem Si Ťin-pchingem o...
Brutální šikana dívky v Hodoníně. Inspekce zveřejní výsledky kontroly na školách
Ministerstvo školství (MŠMT) svolalo na středu tiskový brífink, na kterém představí výsledky...
Trumpův mírový plán: Ukrajina má přijmout ruskou okupaci a vzdát se NATO
Spojené státy chtějí, aby Ukrajina přijala mírové plány Trumpa a uznala ruskou okupaci. Podle plánu...
Krizový štáb řeší následky nehody vlaku s benzenem. Látka znečistila půdu i jezero
Krizový štáb ministerstva životního prostředí bude znovu řešit následky velké únorové havárie...
- Počet článků 344
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 717x
mpantlikova@seznam.cz