Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

„Člověk“ prý „opravdu nikdy neví z čeho ztloustne…“

Minulý týden jsem navštívila blízké řeznictví a koupila tam tři jelíta, dvě  jitrničky, hromádku škvarků a kus čerstvé tlačenky. Té, které se u nás na Slovácku říká  přesbuřt.

Do tohoto soukromého řeznictví U S.... chodím ráda, dbají tam na kvalitu, jejich výrobky se téměř podobají  těm domácím - jak jsem je znala z dětství.

 

A je vidět, že se již pořádně ochladilo a sezóna zabíjaček nastala. A je to dobře, zabíjačkové dobroty jsou obohacením každé české a moravské kuchyně. Při té příležitosti jsem si vzpomněla  na jednu příhodu - kterou mi kdysi při návštěvě mé rodné obce vyprávěla naše bývalá sousedka, tetka Mikeška:

„Víš, děvčico, já su odjakživa čistotná a dbalivá  ženská… To  když se chystá zabijačka, a tu míváme dvakrát do roka, musí byt u nás všecko špigl-nigl. Všecko musí byt v pořádku, dvúr pozametaný, kuchyň uklizená, pro řezníka Střeštíka, kerý je velice pinklicht,  musí byt všecko nachystaný,  všecí rodinní pomocníci musijú čekat v pozoru na jeho rozkazy, aby se to dopoledňa  všecko stihlo, a on mohl odpoledňa  udělat v dědině ešče jednu zabijačku…

Kotel pod šopkú musí byt vymytý, a ten dřevěný dekl na něm kořínkáčem pořádně vydrhnutý. A všecky ty utěrky, náčeňové,  a jiné hadry, musijú byt  vypraný a poskládaný, aby byly po ruce, a nic  se  nehledalo, protože  když je zabijačka - a je pilno, každú chvílu se něco umývá, pořád sú potřeba.  A už dopředu musí byt taky nachystaný všelijaké ty mise, hrnce a kastróly na roznášku jelit, jitrnic a zabijačkových  drobů.  A  taky dvě konvice na polívky - jedna na tu bílú, co se v ní vařil podbradek (ovar) a ostatní droby, a  druhá na tu tmavú, obarovicu (ve Slezsku prdelačka), v keré se vařily jelita a jitrnice. 

Zabijačka

A tož - když byla u nás vlúní před Vánocema tá první zabijačka - a všecko při ni dobře dopadlo - poslední jelita a jitrnice byly vytažený z kotla  a zbyla v něm enom tá  polívka obarovica -  a já jsem ju velkým šufánkem vybírala a rozlívala do připravených konví, aby ju děcka  mohly roznýst po  rodině a  súsedech, najednú hrábnu na spodek kotla - a kruciš, co to tam je? Hrábnu podruhé -  a vylovím cosi těžkého, mokrého a mastného... Šmarjápanno, kus teplákové hadry, kerú sem tam co chvílu čistila tú desku stolu, pokrytů vixlajvantovým ubrusem, kerý stál těsně vedle teho kotla, co se v něm vařily ty polívky. Jak se tam enom mohla dostat?  No ja...  Asi tam neščastně  spadla, a já si teho  nevšimla.

No nic, řekla sem si, polívky sú už  rozlitý v konvách - děcka o tem  nevijú,  nikemu  o tem neřeknú -  jináč by z teho mohly byt leda  řeči po dědině, tak si to nechám pro sebe.  No - šak co,  aji kdyby - stejně by se nikemu nic nestalo. Tá tepláková hadra  byla úplně čistá, šak sem ju před tím vyprala  v automatce.

A tož tak, děvčico - všecko co bylo potřeba se z té zabijačky  rozneslo, všecko každýmu šmakovalo,  nic nezbylo, žádný z rodiny, ani ze súsedú, si nedošél  na nic stěžovat.  A ta-jak se u nás říká -  „darovanýmu koňovi na zuby nehleď,“ - a taky  „člověk nigdá neví z čeho ztlustne...“ Ale ani ty  o  tem radši nikemu  neříkej, stalo se to teda už vlúní před Vánocama, ale člověk nigdá neví, kdo by ho kde mohl  pomluvit... Znáš to, lidi sú zlí…“

 

A  tož já jsem  o tom dlouho mlčela, a zatím o tom  nikomu neřekla, až tady vám… Nechejte si to ale také pro sebe, kdyby se to tetička Mikeška dozvěděla, zlobila by se na mne...

 

Ze  zabíjačky

 

Autor: Mirka Pantlíková | středa 10.10.2018 10:29 | karma článku: 18,76 | přečteno: 740x
  • Další články autora

Mirka Pantlíková

ČT prý nutně potřebuje peníze na svůj provoz

Včera jsem se zájmem sledovala jednání v poslanecké sněmovně, ve které se projednávala a schvalovala novela mediálního zákona, ve které bylo zahrnuto i navýšených rozhlasových a televizních koncesionářských poplatků.

13.7.2024 v 15:08 | Karma: 37,27 | Přečteno: 1271x | Politika

Mirka Pantlíková

Výlety do blízkého okolí Zlína

Asi 11 kilometrů od Zlína nad údolím Březnického potoka a v blízkosti obce Březůvky se nachází přírodní rezervace s mokřady a chráněnou flórou a fauno, Uhlisko.

29.6.2024 v 16:09 | Karma: 17,17 | Přečteno: 268x | Diskuse | Ostatní

Mirka Pantlíková

Premiéra filmu Svatá

Včera večer byla na ČT 1 uvedena premiéra filmu Svatá v hlavní roli s Jiřinou Bohdalovou. Film ve mně vyvolal rozporu plné pocity, a proto jsem se k němu rozhodla napsat tento komentář.

20.5.2024 v 10:25 | Karma: 24,74 | Přečteno: 1162x | Diskuse | Ona

Mirka Pantlíková

Vzpomínka na brněnský majálesový průvod 1955

Na studentská léta, která jsem strávila v brněnské Vyšší škole uměleckého průmyslu, která se později až do dnešních dnů dočkala několikerého přejmenování“, se nedá zapomenout.

2.5.2024 v 14:48 | Karma: 14,43 | Přečteno: 249x | Diskuse | Ona

Mirka Pantlíková

Znáte Baťovo město Zlín?

Ve druhé polovině 30. let minulého století se firma Baťa stala světovým koncernem, který již pod vedením bratra zakladatele fy Baťa, Tomáše Bati (1876 -1932) ) J. Ant. Bati, zaměstnávala na 32 tisíc pracovníků.

19.4.2024 v 19:38 | Karma: 18,49 | Přečteno: 476x | Diskuse | Ona
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

Ministr zvažuje nižší daně a další zvýhodnění pro dřevostavby

23. července 2024

Ministerstvo zemědělství se snaží co nejvíce podpořit využívání dřeva pro stavební účely. Podle...

Podvody na internetu neustávají. Stopy vedou i na Ukrajinu, říká vyšetřovatel

23. července 2024

Policii čím dál více zaměstnávají internetové finanční podvody. V nich nepoctivci zmanipulují toho,...

Trans žena Lenka Králová se rozchází s manželkou. Miluju někoho jiného, říká

23. července 2024

Softwarová inženýrka Lenka Králová (43) se narodila v mužském těle, ale vždy se cítila být ženou....

Dieselové vlaky a lodě za emise platit nebudou. Resorty se shodly na výjimce

23. července 2024

Premium Dieselové vlaky a lodě uniknou povinnému placení za emisní povolenky, které budou muset od začátku...

  • Počet článků 336
  • Celková karma 23,40
  • Průměrná čtenost 720x
Povoláním výtvarnice - kreslím, fotografuji, píši, zajímám se o vše, někdy i o politiku. Zlobí mě lež, pokrytectví, nespravedlnost, nesoulad ve společnosti - i v mezilidských vztazích. Publikace mých článků a fejetonů v různých časopisech, knížka vzpomínek a příběhů, Vyprávěnky. 

mpantlikova@seznam.cz

Seznam rubrik