Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Politizace Evropské unie – jediná možnost jak pokračovat dál

V současné době se mezi státy Evropské unie oživují jednání o nové smlouvě, která by nahradila dosavadní neúspěšný pokus, který představovala ústavní smlouva. Všechno naznačuje tomu, že bude upuštěno od ideje evropské ústavy a EU dostane klasickou smlouvu, která nebude nijak evokovat symboly státu. Nová smlouva tedy nebude provokovat a bude tak možné se při její ratifikaci vyhnout tolik obývaným referendům. Všechno špatně. Strach není nejlepší rádce.  

http://home.zcu.cz/

Německý filosof Jürgen Habermas, který před časem přišel s myšlenkou „ústavního patriotismu“ a jehož vize do značné míry inspirovaly zastánce evropské ústavy, bude zklamán. Ústavodárný proces pro Evropu se nekoná, evropská identita se nevytvoří, politická integrace je na mrtvém bodě. Přesto se dá říci, že celá debata o (ne)ústavní smlouvě a nových pravidlech pro EU zastírá jiné, mnohem závažnější téma, tj. jakou Evropskou unii vlastně chceme?

Evropská integrace je bezprecedentní počin v historii lidstva. Za padesát let její existence se podařilo zčásti realizovat to, o čem na konci 18. století snil Immanuel Kant – věčný mír nastolený právem. Evropská integrace je universalistický, takřka filosofický projekt, který je postaven na depolitizaci vztahů mezi národy a jejich obyvateli. Jedině díky této depolitizaci bylo možné dosáhnout míru a omezit egoismus národů. Díky této depolitizaci je možné, aby technokratický nadnárodní orgán reguloval naše životy, aniž by stranil těm či oněm. Díky této depolitizaci je možné realizovat ekonomickou integraci podle liberálních postulátů bez interference politiky do ekonomiky. Díky této depolitizaci je Evropská unie otevřená všem, kteří splní jisté podmínky, které se nazývají kodaňská kritéria, ale které ve skutečnosti spočívají ve schopnosti kandidáta podřídit se právě této depolitizaci a zřeknout se části své suverenity.

Ale přiznejme si, že právě kvůli této invenční depolitizaci nemáme v Evropské unii demokracii a její instituce postrádají základní demokratickou legitimitu. Kvůli této depolitizaci se občané EU obracejí vůči Bruselu zády, přinejmenším s nepochopením toho, o čem celý evropský projekt je. Současná Evropská komise prohlašuje, že chce přibližovat Evropu občanům prostřednictvím konkrétních hmatatelných výsledků, jako je např. redukce cen roamingu. To je moc pěkná věc, ale problém demokratické legitimity se tím neřeší.

Čím více toho Evropská unie reguluje a ovlivňuje, tím více je její demokratický deficit závažnější a nebezpečnější. Stává se pak dokonce objektem kritiky za věci, za které nemůže, jako například liberální globalizace v očích těch Francouzů, kteří v referendu hlasovali proti ústavní smlouvě. Čím více je Evropa depolitizovaná, a tím pádem nedemokratická, tím více přispívá k nebezpečnému nárůstu radikálního nacionalismu a různých extrémních ideologií. Evropa vyhodila politiku (a nacionalismus) dveřmi, ale politika (a nacionalismus) se vrací oknem v ještě horší podobě. Slova českého prezidenta Václava Klause se pak jeví jako možná extrémní reakce na podobně extrémní evakuaci politiky a demokracie.

Jak z této pasti ven? Lékem na depolitizaci je politizace. Nastavme pravidla v EU tak, aby fungovala podle politických pravidel, například složení Komise odpovídající většině v Evropském parlamentu nebo přímá volby komisařů. Evropská unie se tímto procesem přiblíží více svým občanům a jejich přáním a zájmům a bude moci úspěšněji čelit argumentům euroskeptiků. A evropští politici se přestanou bát referend o EU.

Ne z vůle elit či díky existenci evropské ústavy, ale jedině díky demokratizaci evropských struktur může politicky vykrystalizovat skutečná evropská identita, která bude založená na společných hodnotách a kulturních dědictvích, ale která zároveň nebude popírat identity národní či lokální. A o tuto demokraticky vytvořenou identitu se může Evropa opřít při hájení svých hodnot a zájmů ve světě.

Mnozí namítají, že demokratizace a politizace institucí EU není možná kvůli jejich specifickému charakteru na pomezí federace a mezinárodní organizace a že by se takovým procesem poničily samotné principy, na kterých se proces evropské integrace utvářel a které jsem popsal výše. Na tuto námitku je jednoduchá odpověď – pokud nemá proces evropské integrace skončit, což si přeje málokdo, tak se Evropa musí o zmíněnou politizaci a demokratizaci alespoň pokusit.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Lukáš Pachta | čtvrtek 7.6.2007 15:37 | karma článku: 12,31 | přečteno: 915x
  • Další články autora

Lukáš Pachta

Čínská lidová republika na Tchaj-wanu?

V poslední době světové politiky a veřejnost straší představa, že by se Čína mohla zmocnit silou Tchaj-wanu, který považuje za svou provincii se separatistickou vládou.

12.5.2023 v 17:33 | Karma: 8,56 | Přečteno: 297x | Diskuse| Ostatní

Lukáš Pachta

Maoismus: podceňovaný hybatel světových dějin i současné Číny (recenze)

Britská sinoložka, Julia Lowell, která píše o Číně i pro deník The Guardian, nám nabízí fascinující alternativní historii 20. století s velký významem pro pochopení současné Číny.

12.12.2022 v 15:09 | Karma: 8,28 | Přečteno: 227x | Diskuse| Věda

Lukáš Pachta

Dodatek ke knize Sofiin svět

Patřím mezi velké množství lidí, kteří mají velmi rádi knihu Sofiin svět norského autora Josteina Gaardera. Nedávno jsem začal tohoto průvodce pro děti dějinami filosofie předčítat své dceři, která se jmenuje také Sofie.

8.8.2022 v 12:28 | Karma: 7,06 | Přečteno: 204x | Diskuse| Poezie a próza

Lukáš Pachta

Mulan: Disney na horké čínské půdě

Čína je na vzestupu, ať se nám to líbí, či ne. Projevuje se to i v kinematografii. Čína už má na filmovém plátně své vesmírné zachránce lidstva (The Wandering Earth) i „Jamese Bonda“ (Wolf Warrior) ve službách komunistické strany.

15.10.2020 v 10:20 | Karma: 8,10 | Přečteno: 267x | Diskuse| Kultura

Lukáš Pachta

Čína je pro EU „systémovým rivalem“

Evropská unie se připravuje na to, že Čína pro ni nebude strategickým partnerem, ale systémovým rivalem.

21.9.2020 v 10:07 | Karma: 10,21 | Přečteno: 275x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

Britská učitelka spala s žáky, s jedním otěhotněla. U soudu přiznala „chyby“

14. května 2024  20:57

O chybách a zničeném snu nyní u soudu v Manchesteru vypráví britská učitelka, kterou policie viní...

Publikace Nerudové jsou ostuda. Zesměšňuje všechny vědce, míní europoslanec

9. května 2024  12:08

Ekonomka a kandidátka do Evropského parlamentu za hnutí STAN Danuše Nerudová publikováním do...

Zelenskyj ruší všechny zahraniční cesty, situace na frontě mu neumožňuje odjet

15. května 2024  9:34,  aktualizováno  14:45

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odkládá všechny zahraniční návštěvy. Uvedl to jeho mluvčí...

Moucha na útěku. Francie po krvavém útoku dál hledá vězně a jeho osvoboditele

15. května 2024  10:13,  aktualizováno  14:33

Ve Francii druhým dnem pátrají po uprchlém vězni a dalších čtyřech ozbrojených mužích, kteří při...

Vláda kývla na program návratu části uprchlíků před válkou na Ukrajinu

15. května 2024  5:45,  aktualizováno  14:31

Program pomoci při návratu uprchlíků na Ukrajinu schválila ve středu vláda. V první fázi by se...

Za mír demonstrujte s vašimi komunisty v Moskvě, sepsul Rouček Dostála

15. května 2024  14:25

Ve vysílání pořadu 360° CNN Prima News na téma Evropská unie a bezpečnost se pohádali kandidát za...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 48
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1013x
Politolog, specialista na mezinárodní politiku a Evropskou unii.

Studoval jsem na Institutu politických studií v Paříži a působil jsem mimo jiné jako výzkumník v Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM či poradce europoslankyně Jany Hybáškové. Nyní pracuji v Evropském parlamentu. Zabývám se historií a mezinárodní politikou, evropskou integrací, současnou Čínou a Tchaj-wanem.

Kontakt: lukas.pachta@ep.europa.eu

 

Seznam rubrik