Čína je pro EU „systémovým rivalem“

Evropská unie se připravuje na to, že Čína pro ni nebude strategickým partnerem, ale systémovým rivalem.

Takto by šlo shrnout hlavní vyznění posledního summitu EU-Čína ze 14. září 2020, které následně potvrdila i předsedkyně Evropské komise ve svém projevu o stavu Unie 16. září.

Summit EU-Čína měl být velkým momentem diplomacie. Summit se podle původních plánů měl uskutečnit v Lipsku a s patřičnou pompou. Alespoň tak si německá kancléřka Merkelová podle serveru Politico představovala vyvrcholení své dlouholeté diplomatické ofenzívy vůči Číně.

„Čínská chřipka“ vše změnila. Místo setkání v Lipsku se konala videokonference mezi Bruselem, Pekingem a Berlínem.

Neosobní setkání ale možná přispělo k tomu, že představitelé EU se nebáli na čínské protějšky vytáhnout i nepříjemná témata.

V souladu s výzvou skupiny europoslanců se na summitu probíraly i bezpečnostní zákon v Hongkongu, situace Ujgurů a obecně otázka lidských práv v Číně.

Čína si slibovala průlom, pokud jde o vzájemnou investiční dohodu. Na to ale zjevně EU není připravena, a je to tak dobře. Čínské investice v Evropě v rámci OBOR způsobují evropským politikům spíše vrásky na čele. EU má také oprávněný pocit, že Čína není schopna garantovat reciprocitu, pokud jde o zacházení s podniky. Také vzájemná obchodní bilance je velmi vychýlená v neprospěch Evropy.

Evropa si, podobně jako USA, stále více uvědomuje, že Čína je pro ni geopoliticky spíše rivalem, než partnerem. Koronavirová krize, která teoreticky vzato mohla být příležitostí pro ukázkovou mezinárodní spolupráci v zájmu celého lidstva, ale toto zjištění spíše ještě prohloubila.

Nakonec tak summit EU-Čína přinesl jen jeden konkrétní výsledek v oblasti spolupráce: uzavření dohody o zeměpisných označeních původů u potravin. V Číně tedy nebude možné vyrábět šampaňské, parmskou šunku či irskou whisky. Pro evropské výrobce a exportéry, včetně např. českých pivovarů, to jistě je dobrá zpráva. Tato dohoda je výhodná spíše pro Evropu, protože u čínských produktů, jako je sojová pasta Pixian (????), asi nehrozí, že by je v EU někdo chtěl vyrábět.

Článek byl napsán pro server Sinopsis.cz. Zdroje fotografie: Euractiv.com

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Lukáš Pachta | pondělí 21.9.2020 10:07 | karma článku: 10,21 | přečteno: 275x