Vyděšení politici

Vláda se chová jako hasič. Věnuje se tomu, co zrovna hoří (a že toho v posledních letech hoří opravdu hodně), ale neměly by na pozadí zpracovávat odborné týmy dlouhodobější koncepce?

Politici jsou vyděšení zkušeností, že volby lze prohrát i kvůli takové marginálii, jako byly třicetikorunové poplatky u lékaře. Přitom to byla v té době cena jednoho piva a vliv na zbytečné návštěvy lékařů to mělo jednoznačně pozitivní. Chytla se toho opozice a začala se "upřímně" dojímat nad babičkou a dědečkem, kteří na ty poplatky nemají. 

Tenhle případ je možné zobecnit, protože od té doby se všichni politici (i ti vládní) bojí vypustit jakékoli rozhodnutí, kterého by se populistická opozice mohla chytit. Ona totiž na nic jiného nečeká! Díky tomu už vedení tohoto státu vzdalo vymáhání i těch nezákladnějších věcí a dál roste nepořádek, který by měl začínat o pár set kilometrů dál na Východ.

Uvedu pár příkladů.

Dovoz starých aut ze západní Evropy, případně skutečné vymáhání technického stavu vozidel starších dvaceti let. Pár skandálů kvůli korupci na STK proběhlo, ale především na vesnici to chodí i nadále po sousedsku. "Jak by mohl vzít mladej Čvančara techničák Favoritu starýho Vejvody, když von ho zná takhle malýho?" A omezení dovozu, abychom už nebyli popelnicí Evropy? To prý neprojde přes nějakou lobby! Co to je, tady ten stát řídí nějaká lobby? Stačí stanovit, že vozidla starší deseti let se nesmí dovážet a vozidla starší třiceti let nemohou (kvůli technickému pokroku) na našich silnicích jezdit, pokud se nejedná o veterána se zeleným číslem.

Má opravdu smysl, aby ulice Prahy brázdily lunochody s kamerami a kontrolovaly parkování v zónách? Jak úspěšné je vymáhání zaplacení předepsaných pokut. Všichni tvrdí, že vůbec není nutné se toho obávat.

Kde je naše chrabrá policie, když jedu v pravém pruhu po dálnici o fous víc, než dovolují přepisy a kolem mě frčí v levém pruhu frajeři, kteří jednou minimálně o dvacet km/h rychleji?

Vláda se chová jako hasič. Věnuje se tomu, co zrovna hoří (a že toho v posledních letech hoří opravdu hodně), ale neměly by na pozadí zpracovávat odborné týmy dlouhodobější koncepce? Počínaje od tolik slibované důchodové reformy, bohužel se dočkáme i té daňové, ale jinak to nepůjde.

Bojím se, že střednědobé plány a dlouhodobé koncepce, případně dlouhodobé vize, kde chceme být za pár let, naprosto chybí. Například otázka kritického myšlení, po kterém volají všichni odpůrci sociálních médií a populistů. Naučit rozeznat polopravdy, případně totální lež, to je úkol pro školy, ale věc, která zabere až za mnoho let, pokud se to vůbec někdy začne učit. A kdo to bude učit, když to sami kantoři neumějí a chodí na Václavák s ruskými šváby?

Žádné "ministerstvo pravdy" nepomůže, protože se okamžitě zvedne vlna těch, kteří označí snahu o rozbor informací a případné zavření těch nejhorších ruských a náckovských stok za cenzuru. Ta hranice je strašně tenká! 

                 

Autor: Ondřej Šebesta | pondělí 17.10.2022 7:00 | karma článku: 11,53 | přečteno: 438x