Populisté útočí na vládu

Pražáci obviňují venkov, kavárna tupáky, vysokoškoláci nevzdělané, ale cílovou skupinou populistů jsou především neúspěšní a nespokojení. Otázkou zůstává, jak velké procento si za to může samo.

Jak může populista útočit na realistickou vládu se střízlivým programem? No především tak, že slíbí cokoli. Jednak to nebude muset nikdy splnit a i kdyby, tak se prostě jen znovu zvýší státní deficit. To populistu nijak nebolí, ježto to nejsou jeho dluhy. Na ty by si dal pozor, ale ty státní, ty jsou anonymní a až dojde ke státnímu bankrotu, tak u toho populista už dávno nebude. Takže, Prchal a spol. poradili svým chlebodárcům, aby se hlásné trouby a troubové začali/y zastávat občanů, kteří nemají peníze na extrémní ceny benzínu a energií. Štvou je řečmi o tom, že je v tom fialová vláda nechala samotné, což oni by nikdy nedopustili, protože jim přeci blaho spoluobčanů leží na srdci.

Druhou cestou k moci je zasévat závist a nenávist mezi naše lidi a uprchlíky. Jak známo ryba a host třetí den smrdí. Prvotní nadšení vyprchá, přejde do šedi všedních dnů, kdy minimálně 300 000 lidí pochopitelně nebude snadné obsloužit a bude to vyžadovat velkou dávku tolerance a pochopení.

K té drahotě: Pravda je taková, že v kauze krachu dodavatelů plynu je minulá vláda jednoznačným spoluviníkem, ježto je prostřednictvím organizací k tomu určených nedostatečně kontrolovala a tím dopustila, aby se někteří chovali nezodpovědně, pokud neřeknu naplno, že na hraně kriminality. Pochopitelně, že dění na světových trzích s ropou a plynem, předražené emisní povolenky, předčasné vypínání atomových elektráren u sousedů a další příliš zelené nesmysly, přispěly též mírou vrchovatou. Takže vinit naši vládu je neférové a laciné. V uších našich sociálně slabších spoluobčanů to rezonuje, protože je přeci vždycky nutné najít někoho, kdo za jejich problémy může. Jinak by se totiž mohlo ukázat, že si za ně do určité míry mohou sami.

A s cenou benzínu je také všechno jinak. Pokud vezmeme předlistopadovou cenu benzínu super za 3 Kč, koupili jsme si tehdy při dvoutisícovém platu 666 litrů benzínu za měsíc. Dlouho jsme si žili velmi blahobytně, protože při ceně 36 Kč/litr jsme si ještě na podzim mohli za průměrný plat pořídit až dvojnásobný objem! I teď po radikálním zdražení, je to pořád kolem osmi set litrů.

Pražáci obviňují venkov, kavárna tupáky, vysokoškoláci nevzdělané, ale cílovou skupinou populistů jsou především neúspěšní a nespokojení. Otázkou zůstává, jak velké procento si za to může samo a jak velká část má objektivní příčinu svých obtíží. 

Ve schopnosti učit lidi kriticky myslet a umět se o sebe postarat, tragicky selhávají jak školství (místy podle vzoru císařovny Terezky), tak média, která jsou na tom podobně jako učitelka ruštiny, která hned po Listopadu začala učit angličtinu.

Ale vraťme se k rétorice současné opozice. Bude šířit zprávy o tom, jak uprchlíci zneužívají systém dávek, že jsou mezi nimi i bohatí atd. Však ona s tou argumentací Prchalovi pomůže Moskva.

Čekají nás volby a opozice se celkem nemá čeho chytit. Fialová vláda nedělá zásadní chyby, aférky typu Farský nebo Polčák jsou směšné proti průšvihům minulé vlády, tak co jiného mohou dělat, než děsit své potenciální voliče? Nepříjemné věci jako jsou ceny energií, pohonných hmot nebo válku na Ukrajině nemohou hodit na hrb současné vládě, která s tím o mnoho víc než dělá dělat nemůže a v současné situaci předvádí velice kvalitní výkon.

                                                                                                                                        

Autor: Ondřej Šebesta | pondělí 11.4.2022 7:00 | karma článku: 17,46 | přečteno: 508x