Inter arma silent ratio?

Nedělám si iluze, armádní zakázky jsou nejčastějším semeništěm korupce. Mají totiž tu výhodu, že jsou do značné míry tajné, a tudíž je pro média a veřejnost složité je kontrolovat.

Už dávno vím, že ne všemu, co s děje kolem nás, je možné porozumět, ale přesto mám takový divný pocit, že nás tady někdo tahá tak trochu za fusekli.

Ministerstvo obrany ohlásilo gigantický nákup armádní techniky. Do výběrového řízení se přihlásily tři firmy, ale žádná z nich nevyhověla zadání, takže byl tendr zrušen. Mnohamiliardový kontrakt byl nakonec uzavřen už bez výběrového řízení s jednou z nich. Mám k tomu tři poměrně prosté otázky:

  1. Jak kvalitně byly vypsány podmínky tendru, že je žádná ze tří renomovaných firem, které jsou dodavateli ostatních armád NATO, nedokázala splnit? 
  2. Jsou naše požadavky odlišné od požadavků ostatních armád zemí NATO? Pokud ano, proč? Jsme chytřejší? Máme na to, abychom byli náročnější?
  3. Podmínky nákupu byly nebo nebyly po neúspěšném tendru změněny? Tak, že (nebo aby) vyhovovaly jen té jedné vybrané firmě?

Jsem jen obyčejný důchodce z Petřin, armádní technice nerozumím, ale mám takový dojem, že by se na ten nákup měl podívat pan Kala a melody boys. Nedělám si iluze, armádní zakázky jsou nejčastějším semeništěm korupce. Mají totiž tu výhodu, že jsou do značné míry tajné, a tudíž je pro média a veřejnost složité je kontrolovat. Říká se, že zbrojní zakázky mají druhou nejvyšší marži hned po drogách. Z vysokého zisku není složité poslat desátek do některého z daňových rájů. Vzpomeňme si například na naše slavné Pandury.

Obětní beránek Marek nepromluvil, nevzpíral se trestu, odseděl si jej v klidu za nóbl podmínek a z důchodu nemusí mít strach. Měl více rozumu než jiný výtečník, který s těžkými diagnózami sportoval a měl pocit, že vzbudí soucit, když se nechá na bránu Pankráce téměř donést. 

Co si o korupci myslí teta Wiki? Transparency International (TI) zveřejnila aktuální globální „Index vnímání korupce“ za rok 2022. Česká republika se s 56 body (ze 100 možných) umístila na 41. příčce ze 180 hodnocených zemí. Jedná se sice meziročně o dvoubodové zlepšení, stále ale zaostáváme o 8 bodů za průměrem Evropské unie. Příčinou současného výsledku je zejména dlouhodobě neřešená strategie omezování korupce v naší zemí, a to především ze strany politické reprezentace napříč jejím spektrem.

„Vláda Petra Fialy v tomto ohledu nepředstavuje žádnou výraznou změnu. Vypadá to, že se spokojila s tím, že Andrej Babiš už není premiérem a zapomněla, že jím zase může být. Vládní koalice zatím nenašla odvahu na novelu zcela bezzubého zákona o střetu zájmů, její návrh na ochranu oznamovatelů je jen stínem skutečně efektivního řešení a velké naděje nevzbuzují ani slabé plány na regulaci lobbingu,” komentoval v lednu výsledek Česka v rámci Indexu vnímání korupce Ondřej Kopečný, ředitel Transparency International ČR.

 

                         

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Ondřej Šebesta | pondělí 3.7.2023 7:00 | karma článku: 12,66 | přečteno: 228x