George Lucas a komunismus

Tahle nepříjemná fáze následuje vždy po tom, co všechno prošustrují snílkové v tom lepším případě, grázlové v tom horší. Je to poučný příběh, bohužel lidé jsou nepoučitelní. Lidé raději uvěří těm, kteří jim slíbí modré z nebe.

Je o něm především známo, že je duchovním otcem dvou nejvýdělečnějších filmových ság v dějinách kinematografie: Star Wars a Indiana Jones. To ale zdaleka není všechno. Byl to on, kdo společně s Francisem Fordem Coppolou snili o tom, jak naruší hegemonii všemocných Hollywoodských studií, která jim necitlivě zasahovala do jejich autorství, omezovala je finančně, a jak to tak ve velkých korporátech bývá, dělali to lidé, kteří jim nesahali ani po kotníky.

Díky nesmírnému úspěchu Star Wars nashromáždil George Lucas dostatečné finanční prostředky, aby mohl tenhle sen zrealizovat. Zakoupil 20 hektarů půdy v Severní Kalifornii a postavil ranč Skywalker, kde nadšení filmaři našli zázemí pro svou tvorbu a nejmodernější techniku, kterou částečně nechal sám Lucas vyvinout. Pozval sem nejen bývalé spolužáky z filmových škol a spolupracovníky, kteří s ním pracovali na jeho prvních filmech, ale všechny nadšené filmaře. Zkrátka zrealizovaný sen. 

A tady pohádka končí!

Řada z nich si místo práce hrála, úkoly, které jim Lucas zadával, byly odsouvány, nové technologie, jež byly jimi vyvíjeny se prodražovaly. A co nejhoršího: i část zařízení se ztratila. Laboratorní pokus o komunismus selhal, tak jako všechny jiné pokusy, jen tento nestál žádné mrtvé, pouze zklamané naděje.

Co následovalo? Lucas sám sebe jako naivního a příliš kamarádského šéfa odstavil a najal dva sekerníky, aby udělali pořádek. Šli po nákladech, propouštěli a nefunkční provozy likvidovali.

Tahle nepříjemná fáze následuje vždy po tom, co všechno prošustrují snílkové v tom lepším případě, grázlové v tom horší. Je to poučný příběh, bohužel lidé jsou nepoučitelní. Vždycky raději uvěří těm, kteří jim slíbí modré z nebe než realistům, kteří jim říkají pravdu. Ne, že je třeba si utáhnout opasek, ale že je třeba si vyhrnout rukávy.

Ve firmě je to snadné, obzvláště, když jste jediným akcionářem jako George, ve státě je to nerealizovatelné, a proto to znovu zažíváme. Naposledy se staronovým nápadem nepodmíněné mzdy. Tento nápad, stejně tak jako učení Marxovo vychází z totálního nepochopení lidské přirozenosti. To už snad ani nemůžeme označit za naivitu, to je přímo zločin!

Každý opravdu funkční systém musí vycházet z lidské touhy vlastnit, být první, z přirozené lenosti, z toho, že prostě a jednoduše nejsme všichni stejní. 

Zaplať Pánbů!

 

/Použitá literatura: George Lucas: Život stvořitele Star Wars, Brian Jay Jones, Paseka 2017)

 

Autor: Ondřej Šebesta | pondělí 4.1.2021 7:00 | karma článku: 16,03 | přečteno: 354x
  • Další články autora

Ondřej Šebesta

Atentát

17.6.2024 v 7:00 | Karma: 7,42

Ondřej Šebesta

Víčka PET lahví

10.6.2024 v 7:00 | Karma: 31,03