Vyhazov kvůli politicky nekorektní esemesce. V řadě západních zemí již zřejmě běžná věc

V dnešní době si každý musí čím dál víc dávat dobrý pozor nejenom na to, co veřejně prohlásí v televizi či v rozhlase, ale i na to, co (byť třeba v žertu) napíše na sociální síti nebo pošle někomu esemeskou.

Že si v dnešní době musí každý dávat dobrý pozor nejenom na to, co veřejně prohlásí v televizi či rozhlase, ale i na to, co (byť třeba v žertu) napíše na sociální síti nebo pošle někomu emailem či esemeskou, je bohužel známou věcí. Když totiž napíše nebo prohlásí něco politicky nekorektního, může ho to stát třeba i ztrátu zaměstnání…

Běžné je to zejména v některých zemích na západ od nás. Před necelým rokem jsem zde například psal článek o tom, jak děkanka jedné americké univerzity dostala výpověď kvůli tomu, že si v emailu, adresovaném komunitě ošetřovatelských škol, dovolila v reakci na hnutí Black Lives Matter napsat, že by mělo záležet nejenom na životech černošských občanů, ale i všech ostatních lidí. Výpověď dostala i ředitelka střední školy v americkém Vermontu poté, co napsala na Facebook: „To, že všude nenosím transparent Black Lives Matter, by nemělo znamenat, že jsem rasistka.“

Pokud někdo tyhle případy zlehčuje konstatováním, že USA jsou prostě v tomhle směru kvůli složení svého obyvatelstva „přehnaně korektní zemí“ a v Evropě se něco takové nestává, tak se bohužel nejspíš mýlí. Svědčí o tom například nedávný případ bývalého německého fotbalového reprezentanta Jense Lehmanna, který skončil ve vedení bundesligového klubu Hertha Berlín kvůli tomu, že omylem odeslal ze svého mobilu politicky nekorektní esemesku někomu jinému, než chtěl.

Jak je psáno v článku zde na iDNES, bývalý brankář německé reprezentace, Borusie Dortmund či londýnského Arsenalu v ní konkrétně napsal text: „Je u vás Dennis proto, abyste zaplnili černošskou kvótu?“ Čímž narážel na to, že německý fotbalista nigerijského původu Dennis Aogo získal nedávno práci v známé televizní společnosti Sky. Lehmann ovšem tuto zprávu omylem poslal právě Aogovi…

Věc to byla pro Aoga samozřejmě nemilá a naprosto chápu, že se ho zpráva dotkla (pokud v jeho přijetí žádné povinné kvóty nehrály roli). Co však moc nechápu, je to, proč měl tento fotbalista tmavé pleti potřebu informovat o této události veřejnost na sociální síti. Byť se mu Lehmann ihned omluvil, stálo ho to vyhazov z vedení Hertha Berlín. Přičemž prezident tohoto klubu výpověď zdůvodnil slovy: „To, co se stalo, v žádném případě neodpovídá hodnotám, na kterých Hertha BSC stojí. Hertha BSC se distancuje od jakékoli formy rasismu.“

Že problém rasismu je v zemích na západ od nás horkým tématem a padají tam za něj občas tresty i tehdy, když není spolehlivě prokázán, o tom se nedávno přesvědčil i hráč fotbalové Slavie a české reprezentace Ondřej Kúdela. V případě Lehmanna je tedy rozdíl v tom, že to, co konkrétně řekl, respektive napsal, je spolehlivě prokázané. Otázkou ovšem je, zda to, když někdo ironicky reaguje na povinné kvóty pro černochy či jiné skupiny obyvatel, je skutečně rasismus. Nevím, zda povinné kvóty tohoto typu existují i ve zmíněné televizní společnosti Sky, ovšem to, že se v dnešní době v mnohých společnostech v rámci politickém korektnosti takové věci praktikují, je známou věcí.

Že z nesmyslného obviňování z rasismu mají již obavy i někteří lidé u nás, ukazuje nedávný případ trenéra fotbalového klubu Slovan Liberec Pavla Hoftycha. Když v ligovém zápase proti Mladé Boleslavi poslal v 67. minutě na hřiště mladého hráče tmavé pleti Adama Diameho a v 91. minutě ho pak střídal, Diame to nesl očividně nelibě. Jak je psáno zde, Hoftych pro jistotu požádal po zápase jiného libereckého fotbalistu Maru, aby Diamemu vysvětlil, že šlo z jeho strany jen o taktický záměr. „Aby mě někdo neobvinil z rasismu, nebo něčeho takového,“ trefně uvedl v pozápasovém rozhovoru kouč libereckého Slovanu…      

Autor: Josef Nožička | sobota 8.5.2021 20:03 | karma článku: 37,92 | přečteno: 1571x