Volební vlak z České republiky Korčokovi vítězství nepřivezl
Slováci si včera zvolili novou hlavu státu. Stal se jí současný předseda slovenského parlamentu Peter Pellegrini, který ve druhém kole porazil bývalého diplomata Ivana Korčoka. Pellegrini získal od voličů 53,12 % hlasů, vítěz prvního kola Korčok pak 46,87 % hlasů (viz odkaz zde).
Ivanu Korčokovi, kterého podporovala především slovenská parlamentní opozice, tak nepomohl ani speciální volební vlak, vypravený na Slovensko v pátek z České republiky, kterým cestovali především mladí slovenští studenti. A byť iniciativa "Mladí proti fašizmu", která speciální spoj vypravila, prohlašovala, že je určený jak pro voliče Korčoka, tak i Pellegriniho, dle reportáže redaktora iDnes se převážná většina oslovených cestujících vyjádřila, že bude za prezidenta volit toho prvně jmenovaného (viz odkaz zde).
Což se ostatně dalo předpokládat, už proto, že registrace na cestu vlakem byla přednostně určena pro studenty, a až pak mohli přijít na řadu další lidé. A u mladých lidí, studujících v ČR, se asi příliš nedalo předpokládat, že by svůj hlas odevzdali ve prospěch politika, jehož strana je součástí nynější Ficovy vlády. Je to ostatně podobné, jako když loni na podzim vypravily některé slovenské neziskové orghanizace před parlamentními volbami dva mimořádné vlaky, kterými cestovali především mladí voliči, jenž nejspíš neměli v plánu volit Ficův Smer nebo Pellegriniho Hlas (viz odkaz zde).
V případě vlaku, vypraveného předevčírem, mě pak zaujal název neziskové organizace, která ho vypravila. Z názvu "Mladí proti fašizmu" by se totiž dalo usuzovat, že by na Slovensku hrozilo vítězství některého z kandidátů, jenž by byl stoupencem této ideologie. Něco takového je však v případě obou kandidátů, kteří do druhého kola postoupili, naprostý nesmysl. Obava ohledně možného nástupu fašistických tendencí do slovenské politiky mohla dejme tomu mít své opodstatnění před prvním kolem voleb, kdy mezi kandidáty byl i krajně pravicový politik Marian Kotleba, jenž v minulosti čelil trestnímu stíhání za to, že se hlásil k odkazu Slovenského státu v době druhé světové války (Kotleba však nakonec dostal od voličů pouhých 0,5 % hlasů). Ovšem v případě vítězství Petera Pellegriniho přece nic takového reálně nehrozí a tak je otázkou, zda v tomto případě nešlo o poněkud účelovou manipulaci mladých lidí.
Závěrem dnešního blogu bych chtěl říci, že je především věcí občanů Slovenska, koho si za hlavu státu zvolili. Což by měli respektovat i všichni čeští politici, včetně těch vládních, byť si nejspíš přáli vítězství Ivana Korčoka. A byť má Peter Pellegrini oproti nim například trochu odlišný postoj k věcem, souvisejícími s válkou na Ukrajině, nemělo by něco takového mít vliv na přátelské vztahy mezi Čechy a Slováky.
Josef Nožička
Je zákaz používání mobilů na vsetínských školách největším problémem českého školství?
Byť někteří lidé v souvislosti s krokem vsetínských radních mluví jako o zavádění totalitních praktik, v některých zemích na západ od nás je plošný či částečný zákaz používání mobilů ve školách nařízen celostátně.
Josef Nožička
K osobnostem, volajícím po více Foltýnech
Když jsem se podivoval nad podporou Otakara Foltýna ze strany některých českých umělců, netušil jsem, že někteří z nich dokonce požadují takových Foltýnů více.
Josef Nožička
Slovenští hokejisté si vybojovali účast na olympiádě. I díky hráčům z KHL...
V českých médiích se před začátkem olympijské kvalifikace spíše než to, zda Slováci splní roli papírového favorita, více rozebíralo, že do jejich týmu byli nominováni i tři hokejisté, hrající v současné době v ruské KHL.
Josef Nožička
Nepřidat ani korunu těm, kteří za současný stav nemohou? (polemika s Helenou Vlachovou)
Jako učiteli s dlouholetou praxí mi vadí, když někdo používá zcela demagogické argumenty ohledně toho, proč by se do školství více peněz dávat nemělo.
Josef Nožička
Když útočník křičí Alláhu Akbar a Ursula von der Leyenová je hluboce otřesena
V Německu se už delší dobu mluví o tom, že přes někdejší ujištění Angely Merkelové o tom, že její země velký příliv migrantů, ke kterému došlo po roce 2015, zvládne, je pravdou spíše opak.
Další články autora |
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Modely srážek i situace připomínají katastrofální povodně z let 1997 a 2002
V Jeseníkách by mohlo napršet podobné množství vody, jaké spadlo v tomto pohoří a v Beskydech při...
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Školy napříč Evropou zakazují žákům mobily. A svědčí jim to, chválí si sami
Premium Omezení mobilů během výuky už testuje na školách mnoho evropských zemí. Studenti střední školy...
Část dětí přijde o pomocného učitele. Ministerstvo školství pozici potichu ruší
Premium Jejich pomoc využívá čím dál víc dětí se speciálními potřebami, například mentálně postižené či...
Situace je vážná. Míst pro evakuované je dost, volby neodložíme, řekl Rakušan
Evakuováno kvůli povodním bylo zatím 793 lidí a evakuace budou pokračovat i celou noc, řekl ministr...
- Počet článků 1615
- Celková karma 38,05
- Průměrná čtenost 3242x