Už i Jaromír Jágr má špatný „kádrový profil“

Na Pražském hradě se minulý týden konala oslava 100. výročí českého sportu. Pozvání na ni přijala řada bývalých českých i československých sportovců, mezi nimi i hokejista Jaromír Jágr.

Jméno hokejisty Jaromíra Jágra je nejspíš dobře známé i těm, kteří jinak sledují sport jen okrajově. Během své mimořádně dlouhé sportovní kariéry totiž pomohl české hokejové reprezentaci ke zlatu na olympijských hrách v Naganu a ke dvěma titulům mistrů světa (v letech 2005 a 2010), velmi úspěšné bylo i jeho působení v kanadsko-americké NHL. Získal během něho dvakrát Stanleyův pohár, individuální cenu Hart Memorial Trophy pro nejužitečnějšího hráče této soutěže a v historické tabulce NHL je kladenský rodák na druhém místě v kanadském bodování a na třetím místě v počtu vstřelených branek.

I když je dnes ve svých 46 letech Jágr limitován především svými zdravotními potížemi, pro velkou řadu českých sportovních fanoušků je stále takřka nedotknutelnou ikonou. A donedávna tak tomu bylo i v případě českých sportovních novinářů, přičemž v minulosti mi ta „Jágrománie“ v českých médiích občas přicházela až trochu přehnaná. V posledních zhruba dvou letech však Jaromír Jágr miláčkem některých novinářů být přestal, a hlavním důvodem nejspíš není to, že už nezáří v NHL a nedává góly v české reprezentaci.

V loňském roce se Jágr dočkal od některých novinářů hlasité kritiky za to, že na pozvání Andreje Babiše navštívil spolu se svou přítelkyní Čapí hnízdo. Majitele Agrofertu a současného českého premiéra přitom Jágr veřejně podpořil již v roce 2013, když natočil reklamu na Vodňanské kuře. Ani mně se příliš nelíbí, když je slavný sportovec využit či zneužit k podpoře některého politika nebo politické strany. Ovšem na druhou stranu je to jeho právo a především je v této souvislosti zajímavé, že když Jágr dříve podporoval ODS (ještě v roce 2012 byl jejím největším sponzorem), tak to novinářům nevadilo.

Jak jsem uvedl již v perexu, minulý týden se Jágr zúčastnil oslav stého výročí českého sportu, kterou na Pražském hradě uspořádal prezident Miloš Zeman. Kromě něho dorazila na Hrad i řada dalších bývalých i současných českých či československých reprezentantů – namátkou fotbalista Antonín Panenka, hokejisté Jozef Golonka, Jiří Holeček či Vladimír Martinec, kanoisté Martin Doktor a Josef Dostál, tenisté Helena Suková či Miloš Mečíř, lyžařka Kateřina Neumannová a mnozí další (viz odkaz zde).  

Nezaznamenal jsem žádnou informaci o tom, že by někdo ze sportovců kvůli osobě Miloše Zemana pozvání na Pražský hrad odmítl, tak jak se to někdy stává při předávání státních vyznamenání zejména u osobností z řad české kultury. Novináři tudíž tentokrát neměli koho „oslavovat“, maximálně mohli napsat, že kdyby byla pozvána biatlonistka Gabriela Koukalová, tak by byla bývala určitě nepřišla… Redaktorka Johana Hovorková z internetového deníku Forum24 (který by s mírnou nadsázkou šlo označit za „antizemanovský“ deník) si proto našla z řad sportovců jednu oběť, které za její „neuvědomělý“ postoj vyčinila – a tou byl právě hokejista Jaromír Jágr.

V článku s výmluvným titulkem Jágr s ruskou spojkou Nejedlým za zády: Jak se mu nosí číslo 68? se Hovorková chytila toho, že na některých fotografiích z akce, které zveřejnil deník Blesk, stojí poblíž Jágra a jeho přítelkyně Veroniky Kopřivové kontroverzní prezidentův poradce Martin Nejedlý. A ve svém komentáři naráží na to, že Jágr, který na svém hokejovém dresu nosil prakticky celou kariéru číslo 68 jako symbol pražského jara a následné sovětské okupace, nyní tyto postoje popírá. A následně dodává: „Sportovci jsou reprezentanti své země. Zvláště lidé jako Jágr, celosvětové celebrity s dlouholetou, úspěšnou kariérou, jednoznačně ovlivňují veřejné mínění. A měli by si to uvědomovat.“

Tak nevím – já jsem přesvědčen, že žijeme již téměř tři desetiletí v demokracii, a proto by ani sportovci či jakékoliv jiné celebrity neměli být v médiích „kádrováni“ ohledně toho, s kterými politiky se setkávají a jaké politické postoje zastávají. A zvlášť nesmyslné mi pak přijde kvůli jedné fotografii s Nejedlým obviňovat Jaromíra Jágra z napomáhání ruským zájmům. Ostatně, ani výše zmíněný bývalý československý hokejový reprezentant z šedesátých let Jozef Golonka, který byl známý tím, že při soubojích se sovětskou „sbornou“ obzvlášť hecoval ostatní spoluhráče a své sovětské soupeře naopak často provokoval, neměl problém pozvání na Pražský hrad přijmout…  

Autor: Josef Nožička | úterý 2.10.2018 11:20 | karma článku: 47,82 | přečteno: 13684x