Politikům se to nelíbí, ale Zeman se rozhodl správně

Prezident Miloš Zeman včera udělal to, co mnozí dopředu předpovídali a co on sám již naznačil v nedělních Hovorech z Lán. Premiérem nejmenoval Miroslavu Němcovou ani žádného jiného parlamentního politika, nýbrž svého poradce Jiřího Rusnoka.

Ihned se vynořilo velké množství kritiků, hlásajících, že Zeman tímto rozhodnutím znásilňuje Ústavu, přivádí zemi v chaos a jde proti přání politiků všech parlamentních stran. Nad těmito kritickými hlasy nelze jinak než se pousmát. Ústava prezidentovi nijak nepřikazuje, koho má a koho nemá jmenovat premiérem. Že Zeman nepověřil sestavením vlády nikoho z politiků stávajících  parlamentních stran? To mi přijde nanejvýš logické.

Bohuslav Sobotka jakožto předseda strany, která v roce 2010 volby vyhrála, dopředu prohlásil, že by takové pověření odmítl. Což je pochopitelné, protože v současné Sněmovně nemá dostatečný potenciál na to, aby sestavil vládu, prosazující programové cíle ČSSD. Proto lze chápat, že jak ČSSD, tak i KSČM, by si co nejdříve přály předčasné volby.

Ty si naopak nepřejí ODS, LIDEM ani TOP 09. Přestože posledně jmenovaní minulý týden silácky prohlašovali, že pokud Zeman jmenuje úřednickou vládu, budou pro předčasné volby hlasovat. Včera se však v plné nahotě ukázalo, že nejen ODS, ale i Kalouskovci z nich mají oprávněný strach. A tak rekordně rychle obstarali 101 podpisů, podporujících jmenování Miroslavy Němcové premiérkou a snažili se Zemanovo rozhodnutí na poslední chvíli zvrátit. Argumentovali přitom tím, že pokud existuje koalice, disponující ve Sněmovně většinou, má jí prezident vyjít vstříc.

Za normálních okolností by to jistě byla pravda. Jenže disponuje opravdu dosluhující vládní koalice nezpochybnitelnou většinou? Vždyť ještě v pondělí večer předsedkyně strany LIDEM Karolína Peake mluvila o tom, že podpora poslanců jejich strany (dá-li se tedy jejich sdružení takto vůbec nazvat) není jistá. A také faktický šéf TOP 09 Kalousek mluvil ještě minulý týden o tom, že staronová koalice by měla nejprve projít testem v podobě tajné volby nového předsedy Poslanecké sněmovny. A sám naznačil, že si není vůbec jistý jejím výsledkem.

Navíc jsou tu i další faktory: poslanci výše zmiňované strany LIDEM kandidovali v roce 2010 za stranu nejen s jiným názvem, ale i se zcela jiným politickým programem, než je politika dosluhující vlády. A v neposlední řadě je i otázkou, zda po tom, co všechno vyplulo na povrch v souvislosti se zatčením Nagyové a spol., si tato koalice vůbec zaslouží další šanci.

Proto mi pokus o sestavení vlády odborníků přijde jako nejlepší ze všech špatných řešení, která se prezidentu Zemanovi nabízela. Pokud poslanci tuto vládu nepřijmou, mají možnost vyvolat předčasné volby nebo počkat na to, až dá buď prezident nebo předseda Poslanecké sněmovny šanci někomu jinému. A i když to nakonec možná přece jen bude Miroslava Němcová, kdo usedne do premiérského křesla (hrozba ztráty teplého místečka může u mnoha poslanců zafungovat), naší zemi vůbec neuškodí, když si Kalousek, Schwarzenberg a spol. dají od vládnutí určitou chvíli pauzu. 

Autor: Josef Nožička | středa 26.6.2013 7:42 | karma článku: 32,99 | přečteno: 1375x