Nové blogy na IDNES – tohle opravdu má být cesta k lepšímu?

Před 14 dny byla na serveru blog.idnes.cz provedena dlouho avizovaná zásadní změna, při níž došlo k přechodu na nový administrační systém i ke změnám v podobě blogů. Změny se tedy dotkly jak blogerů, tak i jejich čtenářů.

 „Migrace“ blogů, která proběhla 17. února ve večerních hodinách, následně vyvolala u řady kolegů blogerů i některých čtenářů téměř děs a hrůzu. Řadě blogerů zpočátku nefungovalo přihlášení do administrace svého blogu, pod novými blogy nebylo možné diskutovat, u blogů, napsaných před provedením migrace, se změnilo formátování, atd.

Já jsem tenkrát zůstal celkem v klidu, chápal jsem, že každý přechod na nový informační systém nějaké problémy přinese (byť je fakt, že na můj vkus jich tady na IDNES bylo až moc). Po 2 dnech jsem se již do systému úspěšně přihlásil a to, že u mého posledního článku, napsaného čerstvě před migrací, se během okamžiku snížila aktuální karma z hodnoty 39 na přibližně 22 a počet zaznamenaných přečtení klesnul asi pětinásobně, jsem také ve zdraví přežil. A když jsem si pak přečetl informační blog projektového manažera IDNES pana Kočičky o tom, že náprava většiny nedostatků je jen otázkou času, tak mě to určitým způsobem uklidnilo.

Když se však dnes podívám na to, jak nové blogy fungují 14 dní od přechodu na nový systém a kdy se již odstranily ty největší „mouchy“ (např. přihlašování do systému a přístup do diskusí), tak musím konstatovat, že jsem novou podobou blogů hodně zklamaný. A to jak z pohledu blogera, tak i z pohledu čtenáře.

Na IDNES totiž především píši články na můj blog, rád si však přečtu (mám-li čas) i články jiných kolegů blogerů. A pro tento případ mi v nové podobě blogů citelně chybí rubrika Zaujalo vás. Tedy rubrika, kde bylo možno u starých blogů nalézt seznam všech článků, publikovaných za posledních 24 hodin, seřazených podle karmy2. Což je číslo, které vypočteme tak, že u daného článku počet získaných hlasů (které čtenáři dávají kliknutím na tlačítko Zvyšte karmu) vydělíme počtem přečtení a vynásobíme 100. Například když bude počet přečtení 1000 a počet hlasů 100, bude mít karma2 hodnotu 10,0.

Nejde mi o to, že nemůžu s ostatními kolegy blogery „závodit“ v souboji o karmu2. Kdo pravidelně prochází blogy již delší dobu, tak jistě ví, kterými názory a tématy si co nejvyšší oblibu u většiny čtenářů zajistit… Ale jde mi o to, že bez toho žebříčku článků, publikovaných za posledních 24 hodin, člověk téměř nemá šanci postřehnout všechny zajímavé články, které se zde během dne objevily. Pokud je tedy admini blogu nezařadí do výběru na titulní stranu idnes.cz nebo aspoň do rubriky Zaujalo nás. A v tom je právě problém. Díky rubrice Zaujalo vás se dříve mohly prosadit i články, které nezaujaly adminy, ale líbily se čtenářům, kteří je odměnili patřičným počtem hlasů. Takhle záleží výhradně na názorů adminů, které články si zaslouží pozornost čtenářů a které nikoliv.

Nechci rozhodně adminy IDNES podezírat z toho, že by byli neobjektivní. Za 6 a půl roku, co zde svůj blog mám, jsou dle mého názoru články do obou výběrů dávány vyváženě (byť každý ten dojem mít nemusí). Dostanou se tam jak články, které například odsuzují islám, tak ty, které jej hájí, zrovna tak články, které kritizují současného českého prezidenta i ty, které ho obhajují. Ale v poslední době mi přijde, že do výběru na titulní stranu se dostávají vesměs články apolitické, které například pojednávají o mimozemšťanech, tučňácích či delfínech, o tom, zda letecké společnosti diskriminují štíhlé či tlusté, atd. Ne že by to byla zcela nezajímavé témata, ale přece jen…

blogu pana Kočičky, o kterém jsem se již zmínil, mě pak fascinovala jeho odpověď na otázku, kam zmizel žebříček podle karmy2. Pan Kočička na to odpověděl: „Slovenská strana v ní nepokračuje, pro nás je třeba ji doprogramovat. Nebylo možné to stihnout do spuštění.“  Což i někteří diskutující obhajovali tím, že většina blogerů nemá sebemenší páru o programování a netuší, jak je to složité. Jelikož jsem přesvědčen o tom, že já „páru o programování“ mám, tak se pokusím na názorném příkladě vysvětlit ostatním, že dle mého názoru by to vůbec složité nebylo.

Nevím, v jakém jazyce byl nový systém programován, ale předpokládám, že je zde využit dotazovací jazyk SQL, který dnes využívají téměř všechny moderní databázové systémy. A jelikož na homepage blogů funguje odkaz Žebríčky článků (po kliknutí na něj se nám objeví seznam článků, seřazený podle jejich čtenosti), tak by dalo minimum práce použít jej a udělat v něm jen malinkou změnu.

Jestliže například původní tvar SQL příkazu, který provede výběr z databáze s názvem Články a seřadí je podle položky čtenost, bude např.:

SELECT * FROM Články WHERE (podmínka)... ORDER BY čtenost;

stačí v tomto příkazu za parametrem ORDER BY změnit slovo čtenost za výraz (hlasy/čtenost)*100 a bude nám to příslušné články řadit podle karmy2 místo čtenosti. Zrovna tak změnou podmínky, zapsané za parametrem WHERE, snadno docílíme toho, aby se do seznamu dostaly články, publikované nikoliv za posledních 72 hodin, ale například za posledních 24 hodin.

Buď jsou tedy ti, kteří nový systém programovali, totálně neschopní nebo na něčí přání bylo rozhodnuto, že rubrika Zaujalo vás na nových blozích prostě nebude, aby se zabránilo například úspěchu „politicky nekorektních“ článků…

Výhrad by se jistě našlo mnohem víc, ale nechci již tak rozsáhlý text ještě více natahovat. Závěrem proto konstatuji pouze to, že se nová podoba blogů vůbec nepovedla a stálo by za úvahu, zda se přece jen nevrátit k staré osvědčené podobě. Nebo novou podobu aspoň co nejrychleji vylepšit a nespokojit se jen s konstatováním, že „Slováci to tak mají také…“

Autor: Josef Nožička | úterý 3.3.2015 14:16 | karma článku: 30,65 | přečteno: 1277x