Neměli by se spíše Fuksa a spol. omluvit všem slušným občanům?

Ministerstvo spravedlnosti se jménem České republiky omluvilo třem bývalým poslancům za ODS Fuksovi, Tluchořovi a Šnajdrovi, kteří se v roce 2012 vzdali svého poslaneckého mandátu výměnou za příslib lukrativního postu ve státní správě. Čímž tenkrát mimo jiné umožnili schválení zákona o zvýšení obou sazeb DPH (což bylo v přímém rozporu s volebním programem ODS).

Po téměř dvou letech od „aféry Nagygate“ je třeba přiznat, že zásah, který v červnu 2013 provedli členové ÚOOZ s požehnáním vrchního státního zástupce Ivo Ištvana, byl tenkrát až zbytečně moc razantní a v případě zmiňovaných exposlanců asi nebylo nutné držet je víc než měsíc ve vyšetřovací vazbě. Ale zároveň je třeba dodat, že Fuksa a spol. nebyli žádní svatoušci, kteří se ničeho špatného nedopustili.

Zmiňování totiž neunikli trestnímu stíhání díky tomu, že by nějaký soud konstatoval, že se žádné korupce nedopustili. Trestu za korupční jednání unikli jen díky tomu, že Nejvyšší soud ČR v červenci 2013 učinil kontroverzní rozsudek, dle kterého cokoliv, čeho se poslanec dopustí na půdě Poslanecké sněmovny, nemůže být trestné. Tedy nejspíš ani to, kdyby zde některý poslanec zavraždil svého politického protivníka. Se zmiňovaným rozhodnutím mimochodem vyslovili nesouhlas mnozí renomovaní právníci, včetně některých ústavních právníků. Jenže dle platných zákonů této země proti němu není dovolání a tak je nutné ho respektovat, i když z hlediska zdravého selského rozumu jde o rozhodnutí nesmyslné…

Na rozdíl od finančního odškodnění za měsíční pobyt ve vazbě proto nemohu souhlasit s tím, že aféra Nagygate vedla k profesní a společenské újmě pánů Fuksy, Tluchoře a Šnajdra. Oni se svým „výměnným obchodem“ u všech slušných lidí totiž zdiskreditovali sami. Nemluvě o tom, jak asi zklamali ty občany, kteří je v roce 2010 do Poslanecké sněmovny volili. A i tu výši jejich finančního odškodnění vidím jako poněkud spornou. Jeho celková výše 1,9 milionu korun znamená, že každý z nich dostane za měsíc pobytu ve vazbě přes 600 000 korun (což je zhruba 20 000 korun na den). Což je neúměrně vysoké v porovnání například s tím, že bývalý poslanec za ČSSD David Rath byl nedávno odškodněn za nezákonně dlouhý pobyt ve vazbě částkou 45 000 korun.

Nechci tím rozhodně srovnávat to, čeho se dopustil Rath a čeho se dopustili Fuksa a spol. Rath s největší pravděpodobností spáchal trestný čin, když přijal mnohamilionový úplatek (a navíc tak neučinil na půdě Poslanecké sněmovny…) Ale vidím jako rozporuplné, když Fuksa, Tluchoř a Šnajdr obdrží za měsíc pobytu ve vazbě odškodnění přes 600 000 korun a Rath, který byl dle rozhodnutí Ústavního soudu nezákonně ve vazbě v období od června do listopadu 2013, dostal za půl roku nezákonného vazebního pobytu 45 000 korun.

Ještě jednou opakuji: Ratha se rozhodně nezastávám a nechci, aby to, co jsem zde napsal, vyznělo jako jeho obhajoba. Ale na celé kauze Fuksa, Tluchoř, Šnajdr je názorně vidět, že v naší zemi zkrátka platí, že jsme si sice všichni rovni, ale někteří jsme si přece jen rovnější…

Autor: Josef Nožička | úterý 14.4.2015 12:40 | karma článku: 46,24 | přečteno: 8429x