Luděk Sekyra – od komunisty k havlistovi

Dnešní MF DNES přinesla obsáhlý dvoustránkový rozhovor s Luďkem Sekyrou, který je dnes úspěšným developerem a hlavním sponzorem vládní strany KDU-ČSL. Jeho politická i podnikatelská minulost je však nanejvýš pestrá.

Před rokem 1989 byl Luděk Sekyra velmi aktivní v SSM – byl dokonce šéfem fakultního výboru SSM na Právnické fakultě Karlovy univerzity. Byl rovněž členem KSČ. Po roce 1989 začal pan Sekyra úspěšně podnikat, byť jeho způsob podnikání byl často na hraně zákona. Velmi pozoruhodné je také to, že se často stýkal s nekorunovaným králem českého podsvětí Františkem Mrázkem nebo s lobbisty Markem Dalíkem a Romanem Janouškem.

Právě s posledně jmenovaným měl Sekyra mimořádně dobré vztahy – jezdil s ním dokonce i na dovolenou. Sekyra to sice v rozhovoru popírá a tvrdí, že s Janouškem byl pouze „párkrát na golfu“, MF DNES však v dnešním vydání otiskla kopii faktury dovolené z roku 2007, podle které Sekyra tuto dovolenou platil nejenom sobě a své přítelkyni, ale i Janouškovi a jeho manželce.

Úspěšný developer pak začal v roce 2010 sponzorovat KDU-ČSL – prý proto, že tato strana je jedním ze subjektů, bez kterých si nelze představit stabilní politický systém. Což mě vzhledem ke skutečnosti, že lidovci dosud rozhádali a v některých případech i rozbili téměř každou vládní koalici, ve které po roce 1989 byli, docela pobavilo.

Ještě pozoruhodnější však je, že se Luděk Sekyra v posledních letech velmi aktivně hlásí k odkazu bývalého prezidenta Václava Havla. Letos dokonce finančně zabezpečil vybudování malého centra na univerzitě v Oxfordu, jehož součástí je i Havlova lavička. Tu v listopadu Sekyra slavnostně odhalil spolu s teologem Tomášem Halíkem (který by se podle Sekyry měl stát příštím českým prezidentem).

Proto mě velmi zajímalo, jaká bude odpověď pana Sekyry na otázku redaktora MF DNES: „Jak se z fakultního šéfa SSM a komunisty stal obdivovatel Havla?“ Pan Sekyra si s odpovědí příliš nelámal hlavu – před rokem 1989 jsme prostě o mnoha věcech nebyli informováni a nebylo si například možné přečíst dílo Václava Havla…

Tak nevím. To, že jsme před rokem 1989 nebyli o spoustě věcí informováni, je samozřejmě pravda. Ale ať mi nikdo netvrdí, že student vysoké školy se tehdy nedostal i k jiným informacím než k těm, které hlásalo tehdejší Rudé právo a které se nám na seminářích z marxismu-leninismu snažili vštěpovat vysokoškolští lektoři. Již od období na střední škole bylo u mě i u většiny mých spolužáků z gymplu samozřejmé, že jsme poslouchali Hlas Ameriky či Svobodnou Evropu. A posléze na vysokoškolských kolejí bylo samozřejmé, že zde tajně kolovala samizdatová literatura. A i pokud se k ní někdo nedostal, tak se mi moc nezdá, že by byl schopen věřit všemu, co tehdy slyšel v rozhlase či v televizi nebo se dočetl v Rudém právu.

Proto mi takové vyjádření pana Sekyry přijde dnes jako velmi úsměvné. Hlavně je mi však divné, že příznivcům Václava Havla včetně jeho některých bývalých spolupracovníků nevadí, když se v šíření jeho odkazu angažuje člověk s tak kontroverzní minulostí jako je Luděk Sekyra. Jsou si tito lidé jisti, že by to nevadilo ani Václavu Havlovi?

Autor: Josef Nožička | sobota 20.12.2014 10:10 | karma článku: 34,08 | přečteno: 1610x