Lipovská NE, Veselý NE – "kádrování" ohledně toho, kdo může kandidovat do Rady ČT

Je opravdu projevem demokracie, když mají někteří lidé tendence mluvit do toho, kdo může a nemůže kandidovat do Rady České televize?

Na březnové schůzi Poslanecké sněmovny dojde k volbě šesti nových radních České televize (z celkového počtu 15). Příslušnému počtu radních totiž letos končí jejich šestileté funkční období. A kvůli obměně 40 % členů stávající rady zřejmě hrozí našemu nejserióznějšímu a politicky nejkorektnějšímu médiu když ne zánik, tak minimálně to, že jeho zaměstnanci budou pod vlivem totalitně smýšlejících politiků, kteří chtějí jeho prostřednictvím ovlivňovat myšlení většiny voličů. Jinak si totiž nedovedu vysvětlit tanečky, které se kolem této volby v současné době dějí.

Prvně to začalo mediálními útoky na moderátora Luboše Xavera Veselého, kterému ti praví demokraté vytýkají podbízivý styl moderování, při kterém veřejně projevuje své sympatie a antipatie k osobnostem, které ve svých pořadech zpovídá, a dokonce se nevyhýbá ani veřejnému vyjádření svých politických postojů. Což je prý u člověka, kandidujícího do Rady České televize, a navíc i externě pracujícího pro veřejnoprávní Český rozhlas (kde má v brzké době dělat i rozhovor s prezidentem Zemanem), zcela nepřijatelné.

Ještě hůř než Luboš Xaver Veselý pak u některých známých osobností dopadla další kandidátka do Rady ČT, Hana Lipovská (ekonomka, externě působící například v Institutu Václava Klause nebo v MF DNES). Kvůli tomu, že Lipovská patří ke kritikům České televize a smysl veřejnoprávních médií nedávno otevřeně zpochybnila, nejprve vyzvala skupina 19 senátorů v čele s prezidentským kandidátem Markem Hilšerem Českou biskupskou konferenci, která tuto ekonomku navrhla, aby její kandidaturu stáhla. A jak jsem se dnes dočetl zde na iDNES, k výzvě senátorů se přidala i Česká křesťanská akademie (občanské sdružení, mající spojovat všechny, kterým jde o prosazování kulturních a morálních hodnot ve společnosti, a v jehož čele stojí teolog Tomáš Halík).

Těmto snahám o „kádrování“ ohledně toho, kdo může a kdo nemůže kandidovat do Rady České televize, opravdu nerozumím. Na řadu lidí může samozřejmě působit divně, proč do ní kandiduje někdo, kdo v existenci veřejnoprávních médií nevidí smysl a je přesvědčen, že všechny pořady, které ČT vysílá, by mohly běžet i na některém soukromém médiu. Ale je věcí námi demokraticky zvolených poslanců, zda i přes tuto skutečnost dají při volbě radních svůj hlas paní Lipovské nebo upřednostní jiné z celkového počtu celkem 90 lidí, kteří do Rady České televize kandidují. Ano, jak se můžete přesvědčit například zde, kandidátů je skutečně 90, a mezi sdruženími a spolky, které je navrhovaly, patří kromě České biskupské konference například i Český svaz včelařů, Tenisový klub Louny, Český klub zlatokopů a mnohé další…

A byť o tom některé zdejší čtenáře nejspíš nepřesvědčím: rozhodně nepatřím mezi ty, kteří by chtěli naši veřejnoprávní televizi rušit či privatizovat. Ale zároveň automaticky nevidím v každém, kdo si dovolí tuto instituci za cokoliv kritizovat, nepřítele demokracie či fanouška TV Barrandov a podobných médií. A na rozdíl od pánů Halíka, Hilšera či Beka ani nevidím důvod k tomu, aby někdo byl kvůli svým názorům z kandidatury do Rady ČT dopředu vylučován.  

Autor: Josef Nožička | sobota 1.2.2020 18:10 | karma článku: 47,26 | přečteno: 7226x