Ještě stále někdo tvrdí, že Rusko je pro Evropu větším nebezpečím než Islámský stát?

Jak nejspíš všichni zaregistrovali, v belgickém hlavním městě dnes došlo k sebevražedným útokům, při nichž zahynulo nejméně 30 osob. K útokům se již přihlásil Islámský stát. 

Když před rokem a půl prohlásil český prezident Miloš Zeman, že krizi na Ukrajině lze označit jako chřipku, kdežto problémy spojené se vznikem Islámského státu jsou rakovinou, proti které by měl Západ bojovat společně s Ruskem, schytal to tenkrát na domácí politické scéně takřka ze všech stran. Kritizovali ho nejenom představitelé pravicové opozice, ale také například ministr zahraničí Zaorálek a jako téměř tradičně i většina českých novinářů.

Zemanovi bylo tenkrát vytýkáno, že „ruskou agresi“ na Krymu i zapojení Ruska do občanské války na východě Ukrajiny příliš zlehčuje a naopak Islámským státem, který je od nás vzdálený tisíce kilometrů, Evropany zbytečně straší.

Jaká je situace v souvislosti s Islámským státem dnes, asi není třeba příliš dlouze komentovat. Přesto jenom stručné připomenutí: od pronesení Zemanova výroku v září 2014 došlo v západní Evropě ke třem rozsáhlým teroristickým útokům, které měl Islámský stát na svědomí. Loni v lednu šlo o útok na redakci francouzského satiristického časopisu Charlie Hebdo (vyžádal si 12 mrtvých), 13. listopadu 2015 pak došlo k sérii sebevražedných útoků v Paříži (zahynulo při nich 130 lidí) a jak jsem již uvedl v perexu tohoto článku, při dnešních útocích v Bruselu zemřelo dalších nejméně 30 lidí.

Ti, kteří se ještě donedávna utěšovali tím, že Islámský stát je od nás příliš daleko nebo snad tím, že vyspělá západní Evropa se dokáže islámskému terorismu účinně bránit, dnes nejspíš poznávají, že se krutě mýlili. Sebevražedným útokům samozřejmě nelze nikdy zabránit stoprocentně, na druhou stranu většina západních politiků by si už konečně měla uvědomit, že svou politikou proti islámskému terorismu účinně nebojuje, ale naopak jej ještě více posiluje.

Chyby, kterých se někteří západoevropští politici dopustili poněkud naivní podporou Arabského jara před 5 lety, již vrátit nelze. Ovšem paní Merkelová a spol. by si měli aspoň nyní uvědomit, že svou vstřícnou migrační politikou riskují to, že teroristických útoků bude na starém kontinentu stále více přibývat. Netvrdím, že by snad nebylo správné pomáhat lidem, postiženým válkou. Ale ne v tak masovém měřítku, které může snadno způsobit, že do Evropy kromě těchto lidí pronikne i velké množství islámských fanatiků.

Z toho, že by se snad na našich východních hranicích mohly brzy objevit ruské tanky (jak nás v době eskalace konfliktu na Ukrajině strašili někteří rusofobové), nejspíš většina soudných lidí strach nemá. Ale ohledně obav z toho, že prakticky v kterémkoliv evropském městě dnes může dojít k teroristickému útoku islámských radikálů, to asi bude bohužel horší. 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Josef Nožička | úterý 22.3.2016 18:20 | karma článku: 42,29 | přečteno: 1870x