Jak se Karel s Globosférou výjimečně netrefil do černého

Fiktivní příběh, v němž vystupují postavy, jejichž podoba s některými skutečnými postavami není tak úplně náhodná.

Pro Karla to byl na iFčil opět úspěšný autorský rok. Pravidelně se mu dostávalo zasloužené vtipné karmy, téměř každý jeho článek překročil hranici 300 přečtení, a tak nebylo divu, že se opět probojoval do desítky těch TOP nejlepších blogerů na iFčil. Na slavnostní večer do Prahy sice nakonec nevyrazil, neboť se bohužel nenašel žádný štědrý dárce, který by mu věnoval 800 Kč na cestu do Prahy a zpět. Ne, že by si tuto částku nemohl úspěšný spisovatel Karel zaplatit sám, ale v důsledku inflace, zaviněné Babišovou vládou, přece jen ceny jeho oblíbených produktů, kterých si občas dopřával v tichých čajovnách, výrazně podražily.

Když proto nedávno objevil ve svém emailu zprávu, ve kterém mu nějaký portál Globosféra nabízel spolupráci, váhal, zda jejich nabídku přijmout, a nezůstat raději zcela věrný svému oblíbenému iFčil. Když si však rychlým googlováním zjistil, že jde o globálně známé médium, kde je dovoleno publikovat jen autorům, kteří umí kvalitně psát a mají správné vidění světa, zájem Globosféry ho potěšil. Proto se hned následující den vydal na svém závodním kole do Ostravy. Stodvacetikilometrová vzdálenost byla pro něj poměrně lehkým tréninkem, při kterém se ani pořádně nezadýchal.

Proto již záhy po poledni seděl v sídle portálu Globosféra. Tam ho už napjatě očekával ve své kanceláři šéfredaktor Přetvářka, který toužil ulovit další blogerské eso do svých řad.
„Pěkně vás tady vítám, pane Karle. Není u autora vašich kvalit přece jen škoda, když jeho skvělé články slouží k výdělku toho zloděje a podvodníka s evropskými dotacemi? Já jsem tam kdysi také publikoval, ale už jsem z tama dávno charakterně odešel“.
„To mi samozřejmě, pane šéfredaktore, trochu vadí také,“ odvětil Přetvářkovi Karel. „Ale uznejte, kde jinde než na na iFčil se může autor mého formátu tak krásně trefovat do různých Šichtařových, Lhotských, Větvičků, Nožičků a dalších tamních zpátečnických autorů.“
„To je samozřejmě chvályhodné. Já sice díla těchto osob už spoustu let programově nečtu, ale samozřejmě se mi líbí, jak úžasně jejich tvorbu parodujete,“ pochválil Karla šéfredaktor Přetvářka. „Jen mi teď napadlo: jaký literární žánr budete upřednostňovat u nás? Přece jen, parodovat tyto povrchní a populistické autory na serveru, kde oni sami nepůsobí, by asi moc efektivní nebylo…“
„Pane šéfredaktore, buďte naprosto bez obav. Já jako vystudovaný zemědělec dokážu nakydat hnůj na kohokoliv, včetně třeba vás. A když jsem si procházel tvorbu na vašem serveru, tak si říkám, že parodovat třeba texty o křesťanství či o Izraeli bude jedna radost!“ snažil se uklidnit Přetvářku Karel.

Dosáhl však pravého opaku… Šéfredaktor Přetvářka se tvářil pohoršeně a nechtěl věřit tomu, že by někdo mohl mít tu drzost chtít parodovat tak skvělá a umělecky hodnotná díla, jaká jsou na Globosféře k mání. Proto Karlovi rázně sdělil: „Mladý muži, přijde mi, že jste přece jen ještě mentálně nedozrál na to, abych vás přijal do našeho jedinečného týmu!“

Když Karel tiše odešel beze slov rozloučení jak zpráskaný pes, začal Přetvářka přemýšlet, jak to bude dál s jeho médiem. Čtenost na Globosféře stále klesá, lovit nové ryby už není kde a jak říkává jeden známý jihočeský publicista, blogy opravdu nejsou středem vesmíru. Nebylo by nakonec nejlepší se na ten iFčil zase vrátit? Ostatně, ta tlačenka, které se mu tam pravidelně dostávalo, mu docela chutnala…

Autor: Josef Nožička | úterý 12.7.2022 7:10 | karma článku: 39,41 | přečteno: 1351x