Haškův „svatý boj“ proti ruským sportovcům pokračuje v Evropském parlamentu
Bývalý hokejový reprezentant Dominik Hašek dnes vystoupí na plénu Evropského parlamentu. Ve svém vystoupení chce apelovat na to, aby sportovní organizace neumožňovaly start ruských a běloruských sportovců na mezinárodních sportovních soutěžích. Ty organizace, které tak nečiní, umožňují dle Haška těmto sportovcům dělat reklamu režimu Vladimíra Putina, který již téměř rok a půl vede agresivní válku na Ukrajině.
Bývalý vynikající hokejový brankář, kterého má většina Čechů spojeného především s triumfem našich hokejistů na olympijských hrách v roce 1998 v Naganu, přitom říká, že bude rovněž usilovat o to, aby se těm ruským nebo běloruským sportovcům, kteří válku na Ukrajině veřejně odsoudí, pomohlo. Taková pomoc by spočívala v udělení azylu pro ně i pro jejich rodiny, a v možnosti následně soutěžit pod neutrální vlajkou (viz odkaz zde).
Dominik Hašek si za svůj nesmiřitelný postoj vůči sportovcům Ruska i Běloruska již vyslechl spoustu obdivu i kritiky. Má však jeho vystoupení v Evropském parlamentu, kam se dostal na pozvání českého europoslance Tomáše Zdechovského, nějaký reálný význam? Tedy kromě toho, že se mu určitě dostane slávy v některých českých médiích (tipuji, že úplně nejvíc v internetovém deníku Forum24)?
Já osobně si tím příliš jistý nejsem, a ukázal bych to na příkladu aktuálně probíhajícího tenisového Wimbledonu. Jak ti, co sport aspoň okrajově sledují, nejspíš vědí, v loňském roce se pořadatelé tohoto nejslavnějšího tenisového turnaje rozhodli ruským a běloruským hráčům účast nepovolit. Za což se dočkali kritiky od některých významných osobností tenisové historie, jako například mnohonásobné grandslamové vítězky Martiny Navrátilové nebo několikanásobného wimbledonského vítěze Johna McEnroa. A současný nejlepší světový tenista, Srb Novak Djokovič, tehdy označil rozhodnutí britských organizátorů za „šílené“.
Rozhodnutí wimbledonských organizátorů se navíc nelíbilo ani mezinárodním tenisovým organizacím ATP a WTA, které rozhodly, že kvůli neumožnění startu všem hráčům se za loňský Wimbledon nebudou udělovat žádné body do jejich žebříčků. Britským pořadatelům navíc byla udělena pokuta ve výši dvou milionu dolarů. Hlavně z těchto důvodů Britové pro letošní ročník svůj nekompromisní postoj změnili a ruským i běloruským tenistům umožnili start jakožto neutrálním sportovcům za splnění určitých podmínek, spočívajících například v tom, že tito hráči nebudou vyjadřovat podporu ruské invazi nebo přijímat finanční prostředky od svých států či jimi provozovaných společností (viz odkaz zde).
Řadě lidí u nás se tohle rozhodnutí nelíbilo, já ho však považuji za rozumné. Vždyť jakou logiku například mělo, když vítězkou loňské dvouhry se stala Jelena Rybakinová, tedy tenistka, která trvale žije v Moskvě, ovšem díky tomu, že reprezentuje Kazachstán, ve Wimbledonu startovat mohla? Zatímco například ruské tenistce Darje Kasatkinové nebo Bělorusce Viktorii Azarenkové to umožněno nebylo, přestože již řadu let žijí v zahraničí? Byť je nezpochybnitelným faktem, že Putinovo Rusko je na Ukrajině agresorem, dle mého názoru není správné kolektivně trestat všechny ruské i běloruské sportovce jen za to, že se v dané zemi narodili.
Někteří budou možná argumentovat tím, že dle nového návrhu Dominika Haška by těm sportovcům, kteří by ruskou invazi veřejně odsoudili, mohl být udělen politický azyl v jiné zemi a mohli by pak startovat na mezinárodních soutěžích jako neutrální sportovci. Jednak si ale nejsem jist, jestli by s něčím takovým všechny sportovní organizace souhlasily, a také je otázkou, zda je na místě něco takového požadovat například po teprve šestnáctileté ruské tenistce Mirre Andrejevové, která se na letošním Wimbledonu probojovala v ženské dvouhře až do osmifinále.
Ostatně, když si vzpomeneme na dobu před rokem 1989, tak by se nám asi také nelíbilo, kdyby tehdy start našich sportovců na mezinárodních kláních někdo podmiňoval například tím, že veřejně odsoudí sovětskou invazi v Afghánistánu nebo zahraniční politiku tehdejšího komunistického Československa. Na to by neměl zapomínat ani Dominik Hašek…
Josef Nožička
Je zákaz používání mobilů na vsetínských školách největším problémem českého školství?
Byť někteří lidé v souvislosti s krokem vsetínských radních mluví jako o zavádění totalitních praktik, v některých zemích na západ od nás je plošný či částečný zákaz používání mobilů ve školách nařízen celostátně.
Josef Nožička
K osobnostem, volajícím po více Foltýnech
Když jsem se podivoval nad podporou Otakara Foltýna ze strany některých českých umělců, netušil jsem, že někteří z nich dokonce požadují takových Foltýnů více.
Josef Nožička
Slovenští hokejisté si vybojovali účast na olympiádě. I díky hráčům z KHL...
V českých médiích se před začátkem olympijské kvalifikace spíše než to, zda Slováci splní roli papírového favorita, více rozebíralo, že do jejich týmu byli nominováni i tři hokejisté, hrající v současné době v ruské KHL.
Josef Nožička
Nepřidat ani korunu těm, kteří za současný stav nemohou? (polemika s Helenou Vlachovou)
Jako učiteli s dlouholetou praxí mi vadí, když někdo používá zcela demagogické argumenty ohledně toho, proč by se do školství více peněz dávat nemělo.
Josef Nožička
Když útočník křičí Alláhu Akbar a Ursula von der Leyenová je hluboce otřesena
V Německu se už delší dobu mluví o tom, že přes někdejší ujištění Angely Merkelové o tom, že její země velký příliv migrantů, ke kterému došlo po roce 2015, zvládne, je pravdou spíše opak.
Další články autora |
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Modely srážek i situace připomínají katastrofální povodně z let 1997 a 2002
V Jeseníkách by mohlo napršet podobné množství vody, jaké spadlo v tomto pohoří a v Beskydech při...
Covid jako poslední rána pro seniory a nemocné. Přibývá nakažených i úmrtí
S návratem dětí do škol i ochlazením roste počet lidí s infekcemi dýchacích cest. Onemocněl i...
Dva kraje vyhlásily stav nebezpečí. Voda ohrožuje 244 míst v Česku
Kvůli extrémním srážkám vyhlásil jako první v Česku stav nebezpečí Moravskoslezský kraj, o pár...
Odvezli jsme zvířata a modlíme se, zní z Jeseníků. Olomouc čeká dvacetiletá voda
Vytrvalé silné deště v Olomouckém kraji nadále zvedají už tak vysoké hladiny řek. Nejhorší situace...
Na Vysočině dál stoupá Svratka i Sázava. Situace je ale lepší, než se čekalo
Na Vysočině dnes vystoupala řeka Svratka v Dalečíně na Žďársku a Želetavka v Jemnici na třetí...
Višňovou voda odstřihla od světa. Příroda nám asi něco vrací, zamýšlí se místní
Ve Višňové na Frýdlantsku se v sobotu ráno vylila voda z koryta řeky Smědé na příjezdové cesty a...
- Počet článků 1615
- Celková karma 38,05
- Průměrná čtenost 3242x