Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Saraswati - bohyně mysli, intelektu, ega a vědomí

Kdyby v každé psychoterapeutické ordinaci pouštěli meditační hudbu Krishna Das, mnoho lidi dočkalo by se brzkého uzdravení a terapeuti by tak měli dostatek času pro pacienty, kteří skutečně potřebují odbornou pomoc.

Krishna Das, meditační hudba, která léčí moji duši pokaždé, když okolo mne prochází splín plný pochybnosti, beznaděje a obav z budoucnosti.

Není nikdo na tomto světě, kdo by se alespoň jednou necítil zoufalé, kdo by se neptal, jaký je smysl jeho života a kdo by si nepřál raději na tomto světě nebýt. Každý z nás si musí v průběhu života projít podobnou zkušenosti. A i když se za své city a mentální zdraví mnohdy stydíme, za sebe mohu tvrdit, že není nic ostudného přiznat si, že momentálně teď procházíme těžším obdobím, kdy se na nás všechno valí, nemáme z ničeho radost a sílu sami sobě si pomoc, najít důvod k veselí a chuť k plánování budoucnosti.

Léta jsem odmítala meditaci a lidi, co se jí věrně oddávají, považovala jsem za blázny. Nechápala jsem, proč je někdo ochoten věřit v nějakou “sílu”, kterou ani oni sami neumí pořádně definovat. Byla jsem racionálně smýšlející člověk. Člověk, který  potřeboval hmatatelný důkaz, aby uznal existenci někoho a něčeho. Bez důkazu vše pro mne znamenalo jen lidským výmyslem, nesmyslem a podvodem. 

Minulé jaro jsem to byla já, kdo hledal odpovědi na své otázky a v tom jsem narazila na meditační hudbu, které jsem se trpělivě a zarputilé vyhýbala. Neměla jsem v nejmenším úmyslu meditaci se vůbec zabývát, jelikž jsem pochybovala, že by mne jakákoliv hinduistická mantra mohla léčit, dát sílu i sebedúvěru a určit směr, po kterém se chci vydat.

Jednoho dne jsem pocítila hlubokou prázdnotu uvnitř mně samotné. Cítila jsem, že abych byla zcela schopna pochopit, kdo jsem a kam směřuji, nestačí se na život dívat jen rozumem. Bylo tady něco ve vzduchu, co jsem nedokázala správně pojmenovat a už vůbec ne definovat. Vždy “to” tady se mnou bylo od samého narození, ale neuvědomovala jsem si “jeho” skutečnou přítomnost. Kroužilo “to” okolo mne, den co den se mi “to” připomínalo, a i když jsem se “tomu” bránila, vždy si “to” tak nějak přivolalo moji pozornost. A tak něco se ve mně zlomilo a s povzdechem jsem si řekla, “Proč ne? Proč to aspoň nezkusit.”

Netrvalo dlouho a melodie mantry “Saraswati” od Krishna Das, která se na mne z reproduktoru valila, zaplavila mne něhou a já jsem znovu pocítila, že jsem milovaná, i když jsem zrovna procházela rozchodem. Mé srdce pocítilo horko, má duše pokoj a má tvář proudy slz úlevy. V mé hlavě se rozjasnilo, jako by má mysl zanechala tělo a rozhodla se hledat naději někde do vzdálených krajin na východě, kde víra lidí ještě neopustila, ale naopak dodává jim sílu jít dál bez přestání i přes nepřízeň osudu, nehledě jak těžký balvan každodenních problémů nesou si na zádech. Odpovědi konečně přišly. Najednou jsem si byla jistá, že rozhodnutí, která jsem již učinila, ale bála se uskutečnit, jsou správná. Najednou jsem viděla, že ve svém životě znovu jdu před.

A pak jsem “to” konečně poznala. “To” byla moje prázdná spiritualitá, která celý ten čas se mnou byla a čekala, až si uvědomím její skutečnost a blízkost, a zatoužím ji naplnit pravými hodnotami života (láska, pokora, vděk, soucit, skromnost), které jsou důležité ne jen pro mne samotnou, ale i pro lidí v mém okoli. 

Přestala jsem stát v místě a dostala jsem chuť, sílu i odvahu být sama sebou bez přetvářky a vidět náš úžasně krásný svět novýma očima plné radosti, nádherné přítomnosti a bezedné naděje.

Meditace mne zbavila strachu a na oplátku jsem v ní získala sebepoznání, pokoj mysle a úctu nejen k vlastní duši, ale především k duším těch druhých.

 

Autor: Magdalena Suchankova | čtvrtek 25.1.2024 7:00 | karma článku: 7,69 | přečteno: 189x
  • Další články autora

Magdalena Suchankova

Žít dobrý život

'Položíme si otázku: “Co ten člověk právě teď potřebuje slyšet?” a pak promluvíme ze srdce.' Opakovala jsem si v mysli větu z knihy Mluvte! jako nějakou mantru stále dokola a dokola, abych si dodala špetku odvahy.

2.4.2024 v 9:00 | Karma: 5,74 | Přečteno: 141x | Diskuse| Osobní

Magdalena Suchankova

My, jako lidé

“Být sama je v naprostém pořádku,” ubezpečila mne kolegyně vřele od srdce a s úsměvem na tváři poté, co jsem se jí svěřila s obavami. Namísto abych si znovu vyslyšela rady, co dělám špatně a co musím změnit,

20.3.2024 v 9:00 | Karma: 8,61 | Přečteno: 316x | Diskuse| Společnost

Magdalena Suchankova

Jsem žena, snesu všechno

Pohlédla jsem na dům a nebylo mi dvakrát veselo. Byl první jarní den, slunce příjemně hřálo, lide se s úsměvem na tváři procházeli rozkvetlým parkem, zamilované páry jiskřily ideály, jen mne při pohledu do jeho oči zamrazilo.

8.3.2024 v 12:00 | Karma: 11,44 | Přečteno: 375x | Diskuse| Poezie a próza

Magdalena Suchankova

Každý chce být hrdinou

Fenomén, kdy se z obyčejného prosťáčka stál národní hrdina, který se odvážně postavil napříč hlavám rozhodujících o osudu celého národa bez ohledu, jaké potíže způsobí sobě i své rodině, vzbuzuje respekt a touhu po stejné slávě

6.3.2024 v 10:00 | Karma: 6,32 | Přečteno: 214x | Diskuse| Společnost

Magdalena Suchankova

Keď je prasaťu dobre…

“Však ty vždy všetko lepšie umyješ ako ja,” argumentoval jsi s ironickým úšklebkem z gauče, na kterém jsi se celé dopoledne vyvaloval, jako tuleň na pláži líně vyhřívající se na sluníčku a já jsem v tu chvíli měla chuť

4.3.2024 v 11:00 | Karma: 11,66 | Přečteno: 342x | Diskuse| Osobní
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Komentátor Schmarz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Chceme posílit vztahy, řekl vietnamský prezident Putinovi. Chválil úspěchy Ruska

20. června 2024  9:07,  aktualizováno  13:28

Vietnam a Rusko mají zájem na posílení vzájemných vztahů, uvedli prezidenti obou zemí To Lam a...

Dvacet výrostků trýznilo v německém parku 14letého chlapce, natáčeli se u toho

20. června 2024  13:18

Na sociálních sítích koluje video, na němž parta asi dvaceti nezletilých v parku v německé Geře...

Do Prahy přijede argentinský prezident Milei. Česko si slibuje větší spolupráci

20. června 2024  13:08

Česko v pondělí navštíví zhruba půl roku po svém zvolení do funkce argentinský prezident Javier...

Muž v restauraci na Národní třídě civěl na dívky a onanoval, hledá ho policie

20. června 2024

Pražští policisté pátrají po muži, který v pondělí odpoledne onanoval v centru Prahy před dvěma...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 23
  • Celková karma 5,74
  • Průměrná čtenost 697x
Jsem, kdo jsem. 

Seznam rubrik