Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ukázka zelené energetiky

Směřování evropské energetiky je naprostá urážka zdravého rozumu. Ubližuje se lidem, životnímu prostředí, přičemž na klima to nebude mít měřitelný vliv.

Na níže uvedeném obrázku z Elektricity map vidíte, z čeho se v úterý 6. 12. 2022 vyráběla elektřina v Německu, které nám mnozí naši zelení politikové a aktivisté dávají za vzor: Uhelné elektrárny jely na 80 % kapacity a zabezpečovaly celkem 40 % německé elektřiny, celkem 30 GW. Něco přes 20 % vyráběly elektrárny spalující drahý zemní plyn. Produkovaly celkem 16 GW, což je asi 150% celkové okamžité  spotřeby elektrické energie v celé České republice, která se v zimě pohybuje přes den něco přes 10 GW. S odstupem třetí byla biomasa, tedy opět spalování, tentokrát většinou dřeva, ale to je úředně „zelené“, i kdyby se to dováželo přes půl světa. Největší instalovanou kapacitu mají solární a větrné zdroje, ale skutečná výroba byla necelých sedm procent spotřeby, což je obdobný podíl jako měly dosluhující jaderné elektrárny (5 %), které by měly skončit v dubnu v důsledku zelené ideologie a které budou zřejmě nahrazeny uhlím a plynem.

Energetický mix států Evropy s výpisem pro Německo

Jistě nastanou větrné a od března do září i slunné dny, kdy budou občasné zdroje energie (OZE) za jásání aktivistů vytvářet i přechodný přebytek, ale energetika musí být připravena především na zimní půlrok, kdy je ve střední Evropě všeobecně vyšší spotřeba energie a kdy může přijít na delší dobu velká oblačnost, sníh a slabý vítr nebo třeba i námraza na větrných elektrárnách, což dokáže s výrobou taky pěkně zacvičit. Spousta prostředků se tedy musí a bude muset věnovat na záložní kapacity a řízení elektrické sítě, přičemž tyto náklady s větším podílem OZE výrazně porostou. Sice se mnozí aktivisté zaklínají vodíkem, ale měli bychom si počkat na reálné výsledky. Tedy na dobu, kdy se prokáže reálná použitelnost. Po neustálé zelené propagandě, jejíž výsledky nyní vidíme, je skepticismus na místě. Budování OZE, hlavně větrných elektráren s velkou spotřebou energeticky náročných materiálů, jako je ocel a beton, začíná narážet na ekonomickou realitu, příslušné výrobní podniky hlásí značné problémy. Zakazování spalování fosilních paliv je jednoduché, ale spolehlivou náhradu snad kromě jádra nemáme. Protijaderní aktivisté sice nyní celkem po právu kritizují výpadky francouzských jaderek, ale zapomínají, že po mnohaleté zelené mediální masáží Francie před lety čistě ideologicky rozhodla o útlumu výroby z jádra, což se na kvalitě údržby zákonitě muselo projevit. Francouzi sice nyní obrací a jádro je opět na stole, ale tyto škody se těžko a pomalu napravují.

Nevím, z čeho budeme dlouhodobě podporovat Ukrajinu v boji proti brutální ruské agresi, když se v důsledku přetrvávajícího zeleného šílenství začneme zbavovat průmyslu, který se vlivem cen energií stane nekonkurenceschopným a z velké části zmizí z Evropy. Pochybuji, že Evropu uživí rádoby vědecké disputace o boji proti změně klimatu, když celý svět vidí reálné výsledky, (pouze) katalyzované ruskou agresí.

Nemohu si odpustit osobní poznámku. Před několika lety jsem byl na energetickém veletrhu v německém Essenu, kde byla také prezentace Energiewende, tedy té německé energetické přestavby. Po této prezentaci se zvedla diskuse, kde mě zaujal jeden profesor z Velké Británie, který pravil: „Tu Vaši Energiewende museli naplánovat právníci, ale určitě ne matematici“. Trochu mi to připomnělo situaci u nás, kdy se za energetické experty (tedy spíše „experty“ či „expertky“) považuje v médiích kde kdo, třeba zelená aktivistka, která vystudovala práva.

Autor: Milan Šálek | středa 7.12.2022 0:49 | karma článku: 37,44 | přečteno: 1435x
  • Další články autora

Milan Šálek

Více solárních a větrných elektráren – dražší elektřina!

Podíváme-li se na energetický mix států Evropské unie, vidíme celkem jednoznačnou závislost: Čím více solárních a větrných elektráren, tím dražší elektřina, zatímco u podílu jaderných zdrojů je tomu spíše naopak.

15.11.2023 v 17:48 | Karma: 29,77 | Přečteno: 655x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Milan Šálek

Zbourají družice klimatologické dogma?

Desetiletí nás velká část zelených politiků a aktivistů přesvědčuje, že člověk emisemi oxidu uhličitého nebezpečně otepluje planetu zvyšováním skleníkového efektu. Družicová data ale ukazují v poslední době poněkud jiný obrázek.

28.9.2023 v 23:45 | Karma: 34,06 | Přečteno: 1261x | Diskuse| Věda

Milan Šálek

Ministr Hladík podporuje větší likvidaci hmyzu

Ministr životního prostředí si stýská nad úbytkem hmyzu a zároveň připravuje cestu technologiím, které je budou ve větší míře likvidovat.

30.8.2023 v 22:10 | Karma: 25,44 | Přečteno: 418x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Milan Šálek

Opět nás straší klimatickou změnou

Ve sdělovacích prostředcích se ve zvýšené míře opět objevují katastrofické zprávy o tom, jak nastane klimatická apokalypsa, pokud průměrná teplota (odchylka od průměru) u zemského povrchu překročí 1,5 °C.

19.5.2023 v 19:06 | Karma: 42,30 | Přečteno: 3303x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Milan Šálek

Propagátor elektromobility nestydatě lže

Když nestačí argumenty, nastupuje pomluva. Tak se dá označit tweet pana Hataše po pořadu „Máte slovo“, kde se probíraly výhody a nevýhody navrhovaného zákazu automobilů se spalovacím motorem.

9.3.2023 v 22:57 | Karma: 38,33 | Přečteno: 1516x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Nej skluzavka, echt Divoký západ, exkurze do Bayernu... Krok za krokem zemí EURA

15. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Německu EURO je Německo. EURO si dělá z Německa, kde fotbal je národní sport, něco jako svoji výkladní...

Chtěl bych Turka v Česku, říká Macinka. Antibabiše má za nejhloupější program

15. června 2024

Premium V uplynulých dnech oslavil 16 let po boku Václava Klause. Ještě na Hradě dělal tehdejšímu...

Kvůli Le Penové ho sesadili. Soud však rozhodl, že šéfem Republikánů zůstává

14. června 2024  21:31

Pařížský soud v pátek zrušil rozhodnutí francouzské konzervativní strany Republikáni (LR), která ve...

PŘEHLEDNĚ: Proč Česko kupuje nové tanky za 52 miliard? A co všechno umí?

14. června 2024  21:01

Česká armáda by měla do roku 2030 získat 77 nejmodernějších tanků Leopard 2A8 ve společném nákupu s...

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...

  • Počet článků 37
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1617x
Odborník, který se živí meteorologií a který si rád ověřuje (dez)informace, které se často týkají fenoménu tzv. klimatických změn.

Seznam rubrik