Čeština jako holubník?

Mnozí z nás mají rádi v podstatných záležitostech pořádek, jasno. Řád. Tedy nikoliv neřád. Není divu. Od něj to totiž bývá pouhý krůček k holubníku. A pak, jen co by kamenem dohodil, máme už co do činění se svinčíkem…

Zasahovat do jazyka, či nikoliv? A pokud ano, tak do čeho? A jak moc? A proč vůbec? Co učit Čechy? A co nerodilé mluvčí? Tyhle a podobné otázky po dlouhá desetiletí spolehlivě rozeštvávají celé generace bohemistů. Nezhojené krvácející rány, nemizející šrámy na duši. Ctihodné osobnosti držící se pod krkem. Neznám brizantnější téma!

Co s tím?

Budu stručný; disputace nad danou problematikou jsou stejně na draka.

Aby se lidé dorozuměli, musí se kolektivně shodnout: tohle bude stůl, tady tu barvu pojmenujeme modrá, tomu, co právě dělám, se řekne mluvím. Tolik v kostce podstata konvenční povahy jazyka.

Když jde člověk v obleku k pohovoru, řekne na úvod nejspíš Dobrý den, jmenuju se Josef XX. Adekvátní.

Představuje-li se podroušený borec po hafu piv proloženejch pár panákama, vypraví ze sebe nanejvýš Těbrko, vle, já sem ňákej Pepa. Stylové. Rovněž zde bez ztráty kytičky.

Ovšem v případě prohození reakcí, doufejme, i méně vnímavý spoluobčan pocítí, že zde cosi nehraje. Že to není to pravé ořechové. To je pro změnu řečová etiketa.

Dlouhá léta učím cizince. U nich se dozvuky těch našich žabomyších válek projevují snad nejzřetelněji. Pokládám za prozíravé prezentovat jim přednostně standard. Jednotný, závazný, popsaný. Z jejich strany očekávaný. Tolerovaný. Tedy např. tvary jako mezi námi dvěma a tak… Je na tom něco divného? Ostatně ‒ když se někdo začíná učit německy, osvojuje si snad od začátku bavorský nebo saský dialekt?

Někteří oponují. Nač, prosím vás, regulace? Proč zase nějaké nařizování?? K čemu to věčné usměrňování??? Ať si každý mluví, jak mu zobák narost. To je teprve ten pravý standard!

Tak trochu mi to zavání zastydlou pubertou.

Jistě. Nic proti tomu. V běžné komunikaci nechť se každý vydovádí. Vo tom žádná. Jistá potíž ale spočívá v tom, že on ten zobák narost každému trochu jinak: mezi náma dvěma, mezi nama dvěma, mezi náma dvěmi, mezi náma dvouma, mezi námi dvěmi… Při troše štěstí se dočkáme i řešení meze náme dvěme (viděl bych za tím dlouhodobější pobyt na Hané).

Komu vlastně ten zobák narost nejlépe?? Pražskejm pepikum? Nebo někomu jinému?

Zábavné.

A co důsledky? Přemýšlel o nich někdo? Kolik standardů tu v případě bezvládí budeme mít? Který z nich bude ten nejlepší? Reprezentativní. Co o tom rozhodne? Hrubá síla? Referendum? Los? Nebo snad občanská válka?

Já vidím ty zásahy do jazyka následovně.

Autoritářský přístup k češtině, zejména té spisovné, by se dal připodobnit k upjaté, poněkud vyumělkované kráse a dokonalosti klasicistního francouzského parku. Přísně souměrné, vykalkulované linie. Všemu, co přečuhuje, upírá nemilosrdná doktrína právo na život. To podle mě není ono...

Mně osobně se velmi pozdává povahou poněkud rozvolněný park anglický, utěšeně vegetující pod vlídným dohledem zkušeného, citlivého, náležitě vzdělaného a osvíceného správce. Ano, zlatá střední cesta.

Nabízí se ještě jedna alternativa, k níž mílovými kroky směřují liberální postoje neintervencionalistů: neprostupná džungle, bezprizorní zdivočelá vegetace ponechaná napospas svému osudu… Guláš. Chaos. Cochcárna, chcete-li.

Jistý věhlasný lingvista, nepochybně stoupenec naznačené jazykové anarchie, na onu metaforu podrážděně reagoval jiným přirovnáním: je-li jazyk zahradou, nechť si s ní každý zahradník nakládá po svém. Je nepřípustné mu shora cokoliv nařizovat a přikazovat, co má pěstovat.

Dostáváme se k jádru pudla: v soukromé komunikaci ať si každý říká, co chce a jak chce. Ovšem v komunikaci veřejné, oficiální, celonárodní by – aspoň si myslím – určitá obecně respektovaná pravidla platit měla. Proč? Protože jinak by se mohlo lehce stát, že se ti dotyční zahradníci možná mezi sebou ani pořádně nedomluví…

Autor: Milan Hrdlička | pondělí 17.6.2024 8:31 | karma článku: 21,11 | přečteno: 349x
  • Další články autora

Milan Hrdlička

Kdo všechno uměl česky?

No, bylo by to procesí vskutku požehnané. Úplně by postačovaly celebrity. Vladaři, světci, umělci a další ctihodní potentáti. Nabízí se logická otázka: která ze všech těch VIPek by asi byla nejslavnější?

11.7.2024 v 8:35 | Karma: 13,43 | Přečteno: 338x | Diskuse | Poezie a próza

Milan Hrdlička

Kterak ta naše čeština němčinu válcovala

Himlhergot, slyšeli jste? Že prej byla čeština ve vztahu k němčině imrvére v defenzivě... Tak to teda halt! Podobným bludům je třeba urychleně a jednou provždy učinit přítrž. To se ještě uvidí, kdo koho válcoval!

30.5.2024 v 12:29 | Karma: 22,07 | Přečteno: 512x | Diskuse | Poezie a próza

Milan Hrdlička

Hranolka!

Převážná většina národa, aspoň mi to tak připadá, si ráda pochutnává na bifteku s hranolkama. Poněkud prudérnější menšina, jak si rovněž nelze nevšimnout, si ho přece jen radši dává s hranolkami. Jen hrstka podivínů se, bůhvíproč,

9.4.2024 v 8:40 | Karma: 30,24 | Přečteno: 1721x | Diskuse | Poezie a próza

Milan Hrdlička

Exkurze do vykřičeného domu (ke čtení po 22. hodině)

Není mi jasné, proč většinová populace chová, tedy alespoň navenek, k podobným zařízením takovou zášť. Moje dosavadní zkušenosti, byť skromné, jsou totiž v zásadě pozitivní.

19.10.2023 v 8:35 | Karma: 21,88 | Přečteno: 634x | Diskuse | Poezie a próza

Milan Hrdlička

Káva s Danielou

Vyskytujou se na světě různé kávy, znáte to: káva pracovní, studijní, schůzovní, zdvořilostní a společenská, osudová či osudná (takovej Vávra, ten by moh ́ vyprávět!), dále káva pohodová i uspěchaná a mnohé další.

21.9.2023 v 8:35 | Karma: 22,01 | Přečteno: 474x | Diskuse | Poezie a próza
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Na Trumpově mítinku se střílelo, exprezident má zraněné ucho, střelec zemřel

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  1:34

Na sobotním předvolebním mítinku republikánského kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa...

Král David válčí proti Hamásu. Rozbitou izraelskou společnost spojuje hrdina z Gazy

14. července 2024

Premium Od zvláštního zpravodaje MF DNES v Izraeli Jen málo izraelských vojáků dokázalo na útok ze 7. října 2023 správně a rychle zareagovat. V...

Nejdřív vznikne mrak, pak ohnivá koule. Armáda si na testy pořídila novou zbraň

14. července 2024

Premium K českým vojákům míří nová zbraň. Rozhodli se otestovat termobarické granáty. Mají výrazně vyšší...

Rozjívená dvojčata rozbila šeď komunismu. Po letech jsme je vyfotili znovu

14. července 2024

Seriál Byla jako šídlo. Dagmar Hochová byla temperamentní dynamo a její fotky se zcela vymykaly dobové...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 48
  • Celková karma 18,87
  • Průměrná čtenost 910x
Jsem VŠ učitel. V posledních letech se zabývám i uměleckou prózou (novela Riita 2020, Ozvěny z hlubin času 2021). Hodlám prezentovat (humoristické) povídky, črty, postřehy z cest, fejetony. Přeju hezké počtení.