Čeština jako holubník?
Zasahovat do jazyka, či nikoliv? A pokud ano, tak do čeho? A jak moc? A proč vůbec? Co učit Čechy? A co nerodilé mluvčí? Tyhle a podobné otázky po dlouhá desetiletí spolehlivě rozeštvávají celé generace bohemistů. Nezhojené krvácející rány, nemizející šrámy na duši. Ctihodné osobnosti držící se pod krkem. Neznám brizantnější téma!
Co s tím?
Budu stručný; disputace nad danou problematikou jsou stejně na draka.
Aby se lidé dorozuměli, musí se kolektivně shodnout: tohle bude stůl, tady tu barvu pojmenujeme modrá, tomu, co právě dělám, se řekne mluvím. Tolik v kostce podstata konvenční povahy jazyka.
Když jde člověk v obleku k pohovoru, řekne na úvod nejspíš Dobrý den, jmenuju se Josef XX. Adekvátní.
Představuje-li se podroušený borec po hafu piv proloženejch pár panákama, vypraví ze sebe nanejvýš Těbrko, vle, já sem ňákej Pepa. Stylové. Rovněž zde bez ztráty kytičky.
Ovšem v případě prohození reakcí, doufejme, i méně vnímavý spoluobčan pocítí, že zde cosi nehraje. Že to není to pravé ořechové. To je pro změnu řečová etiketa.
Dlouhá léta učím cizince. U nich se dozvuky těch našich žabomyších válek projevují snad nejzřetelněji. Pokládám za prozíravé prezentovat jim přednostně standard. Jednotný, závazný, popsaný. Z jejich strany očekávaný. Tolerovaný. Tedy např. tvary jako mezi námi dvěma a tak… Je na tom něco divného? Ostatně ‒ když se někdo začíná učit německy, osvojuje si snad od začátku bavorský nebo saský dialekt?
Někteří oponují. Nač, prosím vás, regulace? Proč zase nějaké nařizování?? K čemu to věčné usměrňování??? Ať si každý mluví, jak mu zobák narost. To je teprve ten pravý standard!
Tak trochu mi to zavání zastydlou pubertou.
Jistě. Nic proti tomu. V běžné komunikaci nechť se každý vydovádí. Vo tom žádná. Jistá potíž ale spočívá v tom, že on ten zobák narost každému trochu jinak: mezi náma dvěma, mezi nama dvěma, mezi náma dvěmi, mezi náma dvouma, mezi námi dvěmi… Při troše štěstí se dočkáme i řešení meze náme dvěme (viděl bych za tím dlouhodobější pobyt na Hané).
Komu vlastně ten zobák narost nejlépe?? Pražskejm pepikum? Nebo někomu jinému?
Zábavné.
A co důsledky? Přemýšlel o nich někdo? Kolik standardů tu v případě bezvládí budeme mít? Který z nich bude ten nejlepší? Reprezentativní. Co o tom rozhodne? Hrubá síla? Referendum? Los? Nebo snad občanská válka?
Já vidím ty zásahy do jazyka následovně.
Autoritářský přístup k češtině, zejména té spisovné, by se dal připodobnit k upjaté, poněkud vyumělkované kráse a dokonalosti klasicistního francouzského parku. Přísně souměrné, vykalkulované linie. Všemu, co přečuhuje, upírá nemilosrdná doktrína právo na život. To podle mě není ono...
Mně osobně se velmi pozdává povahou poněkud rozvolněný park anglický, utěšeně vegetující pod vlídným dohledem zkušeného, citlivého, náležitě vzdělaného a osvíceného správce. Ano, zlatá střední cesta.
Nabízí se ještě jedna alternativa, k níž mílovými kroky směřují liberální postoje neintervencionalistů: neprostupná džungle, bezprizorní zdivočelá vegetace ponechaná napospas svému osudu… Guláš. Chaos. Cochcárna, chcete-li.
Jistý věhlasný lingvista, nepochybně stoupenec naznačené jazykové anarchie, na onu metaforu podrážděně reagoval jiným přirovnáním: je-li jazyk zahradou, nechť si s ní každý zahradník nakládá po svém. Je nepřípustné mu shora cokoliv nařizovat a přikazovat, co má pěstovat.
Dostáváme se k jádru pudla: v soukromé komunikaci ať si každý říká, co chce a jak chce. Ovšem v komunikaci veřejné, oficiální, celonárodní by – aspoň si myslím – určitá obecně respektovaná pravidla platit měla. Proč? Protože jinak by se mohlo lehce stát, že se ti dotyční zahradníci možná mezi sebou ani pořádně nedomluví…
Milan Hrdlička
Kdo všechno uměl česky?

No, bylo by to procesí vskutku požehnané. Úplně by postačovaly celebrity. Vladaři, světci, umělci a další ctihodní potentáti. Nabízí se logická otázka: která ze všech těch VIPek by asi byla nejslavnější?
Milan Hrdlička
Kterak ta naše čeština němčinu válcovala

Himlhergot, slyšeli jste? Že prej byla čeština ve vztahu k němčině imrvére v defenzivě... Tak to teda halt! Podobným bludům je třeba urychleně a jednou provždy učinit přítrž. To se ještě uvidí, kdo koho válcoval!
Milan Hrdlička
Hranolka!

Převážná většina národa, aspoň mi to tak připadá, si ráda pochutnává na bifteku s hranolkama. Poněkud prudérnější menšina, jak si rovněž nelze nevšimnout, si ho přece jen radši dává s hranolkami. Jen hrstka podivínů se, bůhvíproč,
Milan Hrdlička
Exkurze do vykřičeného domu (ke čtení po 22. hodině)

Není mi jasné, proč většinová populace chová, tedy alespoň navenek, k podobným zařízením takovou zášť. Moje dosavadní zkušenosti, byť skromné, jsou totiž v zásadě pozitivní.
Milan Hrdlička
Káva s Danielou

Vyskytujou se na světě různé kávy, znáte to: káva pracovní, studijní, schůzovní, zdvořilostní a společenská, osudová či osudná (takovej Vávra, ten by moh ́ vyprávět!), dále káva pohodová i uspěchaná a mnohé další.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
Na Rakovnicku boural známý podnikatel a miliardář. Řidič druhého auta zemřel
Při tragické nehodě ve středu 4. června u Nového Strašecí na Rakovnicku se těžce zranil jeden z...
Trefili jsme Rusům základnu s letouny, které jim ještě zbyly, hlásí Ukrajinci
Sledujeme online Ukrajinská armáda oznámila, že zasáhla vojenská letiště v ruském Engelsu a Ďagilevu a sklad...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie. Policie hlásí přeživší
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Stíhačku v bojových soubojích ovládala AI, hlásí průlom švédský výrobce gripenů
Švédský Saab a technologická společnost Helsing ohlásili průlom v zavádění umělé inteligence do...
Zlomový nález v septiku. Nová stopa v záhadném zmizení Ivany Koškové
Premium Bylo jí 14 let, když v roce 1997 beze stopy zmizela. Ivana Košková z Příšovic na Liberecku se stala...
Pád letadla v Indii přežili dle policie dva lidé. Bylo to rychlé, popsal Brit z 11A
Letecké neštěstí v Indii má dva přeživší, uvedla agentura Reuters s odvoláním na místní policii. Na...
Poblíž letiště v pražských Letňanech hořelo ve skladu s bateriemi od fotovoltaiky
U letiště Praha-Letňany odpoledne hořelo ve skladu s bateriemi od fotovoltaiky. Na místě zasahovaly...

Jedna kapsle pro zdravá játra? Otestovaly jsme Hepactum FORTE
Játra jsou významným orgánem pro detoxikaci, trávení i tvorbu energie. Přesto na ně často zapomínáme. Tedy až do chvíle, kdy se tělo připomene...
- Počet článků 48
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 925x