Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Francouzská vína na kolenou

Letos v květnu to bude již 35 let, kdy francouzská vína utrpěla jednu z nejtěžších a nejpřekvapivějších porážek ve své historii. Jde o slepou degustaci, která vstoupila do vinařských dějin pod názvem Judgment of Paris. Britský obchodník Steven Spurrier tehdy nechal největšími odborníky srovnat francouzská a podceňovaná americká vína. Akce se měla změnit v exhibici francouzských vín, ale všechno nakonec bylo jinak.

Celou akci tehdy zpunktoval 34letý Steven Spurrier, který ve Francii obchodoval s vínem. Při příležitosti dvousetletého výročí založení Spojených států amerických ho napadlo uspořádat symbolický souboj francouzských a amerických vín. Nutno podotknout, že v té době se vína z amerického kontinentu těšila nulovému respektu a celá akce tak měla být oslavou francouzských vín. Úspěch kalifornských vín nečekal nikdo, ani samotný organizátor Spurrier, jak přiznal v pozdějším rozhovorech.

Akce se uskutečnila 24. května 1976 v prostorách pařížského hotelu Intercontinental. Degustaci Spurrier svolal tak rychle, že neměl ani dostatek času přepravit vína z Kalifornie standardní cestou, včetně nutných celních formalit. Domluvil se tedy se skupinou Američanů, kteří víno do Francie propašovali ve svých zavazadlech.

Úspěch francouzských lahví se dal čekat i s ohledem na složení poroty, která měla o vítězích klání rozhodovat. Pokud předpokládáte, že byli rovnoměrně zastoupeni Francouzi a Američané, tak se pletete a máte pravděpodobně přehnaný smysl pro fair play. V porotě totiž zasedlo 11 odborníků, z nichž bylo hned 9 Francouzů, jedna Američanka a jeden Brit. Kromě Spurriera to byli například: Patricia Gallagher, jejíž l'Academie du Vin celou akci sponzorovala, Odette Kahn, vydavatel časopisu Revue du Vin de France, Aubert de Villaine z Domaine de la Romanee-Conti, Pierre Brejoux z  Institutu Appellations of Origin nebo Michel Dovaz z francouzského vinařského institutu.

Francouzi poprvé na kolenou

V soutěži se zvlášť utkala bílá a zvlášť červená vína. V rámci první degustace se proti sobě postavila čtyři kalifornská Chardonnay a šest vín stejné odrůdy z Burgundska. Americká vína byla v té době opravdu považována spíše za kuriozitu nevalné kvality a z devítičlenné poroty tak měl vážnější zkušenost s americkými víny pouze jeden hodnotitel. O to větší šok přišel. Přes všechna očekávání ve slepé degustaci totiž kalifornská vína dosáhla tří ze čtyř nejvyšších hodnocení. Chardonnay ročníku 1973 z Chateau Montenela se dokonce stalo absolutním vítězem testu Chardonnay, když na druhé místo odsunulo francouzské Meursault-Charmes Burgundské ročníku 1973. Velký favorit Batard-Montrachet (1973), který byl dříve označen některými francouzskými odborníky za jedno z nejlepších bílým burgundských všech dob, obsadil dokonce až sedmé místo.

Výsledky prvního kola organizátora jednoznačně zaskočily. S ohledem na své obchodní zájmy totiž sám Spurrier doufal ve vítězství Francie. Značně znepokojen výsledky se tedy pokusil udělat maximum pro to, aby alespoň v soutěži červených francouzská vína nepadla na oltář hanby. Tento souboj byl ostatně považován za daleko prestižnější a stanout proti sobě měla čtyři Grand Cru vína z Bordeaux proti šesti Cabernetům z Kalifornie.

Jít štěstíčku trochu naproti

Spurrier se odchýlil od původního plánu, a aby porotce dostatečně nabudil, rozhodl se nečekat s vyhlášením výsledků soutěže bílých vín na samotný konec akce a přítomné soudce o „černém dnu francouzských bílých“ předem informoval. Doufal, že francouzští hodnotitelé ještě více zatlačí ve prospěch domácích červených.

Ti bystřejší již možná tuší, že to nebylo nic platné. Ačkoliv v této kategorii nebyla americká vína tak dominantní, jako v případě bílých vín, opět se jim podařilo obsadit pozici absolutního šampiona. Vítězem se stal Cabernet z Stag's Leap Wine Cellars a zneuctění francouzů na jejich domácí půdě bylo dokonáno. Nic na tom nezměnil ani fakt, že domácí vína urvala druhé až čtvrté místo. Stříbrné místo konkrétně obsadil slavný Chateau Mouton-Rothschild (1970), bronz bralo Chateau Montrose a bramborovou medaili Chateau Haut-Brion.

Pro domácí vinaře to byl slušně řečeno šok. Francouzská média se proto rozhodla o degustaci pomlčet a doufalo se, že bude bez většího zájmu veřejnosti velmi rychle zapomenuta. To by ovšem nesměl Spurrier pozvat na akcii pařížského korespondenta časopisu Time, George Tabera. Na stránkách tohoto časopisu mu vyšel článek s názvem „The Judgment of Paris“ a tím došlo k doslova celosvětovému ponížení francouzských vín.

Revoluce v Americe

Dobré skutky bývají po zásluze potrestány, takže francouzští vinaři potrestali Spurriera ročním zákazem účasti na prestižní sérii národních degustací. Zatímco pro Francouze neúspěch v degustaci neměl významných následků, pro americké vinaře se tato událost stala přelomovou. Objednávky se hrnuly z celého světa. Jen mezi roky 1980 a 1990 se ztrojnásobil počet vinařství v Kalifornii. Z 300 jich najednou bylo 900. Produkce vín se od roku 1976 více než zdvojnásobila.

Francouzi samozřejmě nesli porážku na degustaci velmi těžko a argumentovali tím, že jejich víno je lepší z dlouhodobého horizontu. Že americká vína oproti těm francouzským prostě velmi rychle ztratí na kvalitě a po pár letech se nebudou dát pít. Tato domněnka ovšem vzala za své v roce 2006, kdy se pod taktovkou Spurriera uskutečnilo při příležitosti 30. výročí slavné degustace nové srovnání amerických a francouzských vín. Degustátoři se jali znovu ochutnat ta samá vína, která proti sobě soutěžila v Paříži v roce 1976. Jak to dopadlo? Světe div se, ale první čtyři místa v prestižní kategorii červených vín Cabernet Sauvignon obsadila  kalifornská vína.  Francouzi se museli spokojit s pátým až devátým místem.

Biják jako víno

Pokud byste chtěli nasát atmosféru kalifornských vinařství 70. let a vychutnat si ponížení francouzských vinařů na vlastní oči, investujte 99 korun do levného DVD s názvem Bottle Shock (v českém názvu Víno roku). Hlavním motivem filmu je totiž právě slavná degustace z roku 1976 a vítězství kalifornských vinařů. Na DVD filmu je sice uvedeno „Natočeno podle skutečné události“, ale s detaily si filmaři hlavu příliš nelámali. Steven Spurrier se proto od filmu distancoval a obvinil tvůrce, že některá fakta překroutili a jiná si dokonce vymysleli. Příkladem budiž závěrečná scéna degustace, která se rozhodně neodehrává v hotelu Intercontinental. Ve filmu je každopádně kouzelně zachycena uvolněná atmosféra slunné Kalifornie tehdejší doby a nadšení místních podceňovaných vinařů. Doporučuji sledovat se sklenkou v ruce.

 

Více o vínech na www.podkorkem.net

 

Autor: Mikuláš Duda | středa 4.5.2011 9:03 | karma článku: 30,84 | přečteno: 5240x
  • Další články autora

Mikuláš Duda

Podzimní filmové vínovinky

Kinosálům aktuálně vládne nová bondovka Skyfall. Dle mého soukromého názoru oprávněně, protože James Bond se nachází po 50 letech své činnosti v mimořádně skvělé kondici. Co se týká vína, zůstává James Bond již od roku 1973 věrný jedné značce, a sice Champagne Bollinger. Ve filmu se lahev objeví na pár vteřin, ale jinak do sebe agent 007 klopí spíše Heinekena. Naštěstí i pro vínomily v posledních týdnech filmaři připravili několik zajímavých počinů. Hlavní roli hraje víno v dokumentech A Year in Burgundy,Chateau Chunder: A Wine Revolution nebo Somm.

21.11.2012 v 9:50 | Karma: 7,81 | Přečteno: 3598x | Diskuse| Ostatní

Mikuláš Duda

Americko - francouzské války o víno

Na poli gurmánském a vinařském to v posledních měsících celkem vře mezi USA a Francií. Určitě jste zaznamenali červencový zákaz podávání francouzské delikatesy foie gras, ke kterému přistoupili v Kalifornii. Francie v reakci na tento krok hrozila bojkotem amerických vín. A aktuálně se mezi oběma zeměmi rozhořelo nové kolo sporu o to, zda mohou Spojené státy americké do Evropské unie dovážet víno označované výrazem „chateau“ či „clos“.

8.10.2012 v 9:20 | Karma: 9,81 | Přečteno: 594x | Diskuse| Ostatní

Mikuláš Duda

Mladé vinařské pušky

Když se mluví o vinařích, většinou si člověk představí léty protřelého a větrem ošlehaného pána středního či staršího věku, s jiskrou v oku a nějakou tou šedivou kadeří. Povolání vinař je podvědomě spojováno s letitou praxí. Jako by to bez pracně vydupaných zkušeností snad ani nešlo, uspět ve vinařské branži. Mezi protřelými vlky se ovšem i u nás najdou zapálení mladíci, kteří sice vypadají, že jim ještě neuschlo vysvědčení ze školy, už se ale pouští do vinařského businessu. Dnes si představíme tři z nich: Petra Mikulicu (22 let), Milana Nestarce (24 let) a Jana Stávka (31 let).

4.7.2012 v 10:20 | Karma: 8,86 | Přečteno: 728x | Diskuse| Ostatní

Mikuláš Duda

Teroristou ve jménu vína

Tuzemští vinaři se bouří proti zavedení spotřební daně na víno. V rámci dosavadních protestů zatím proběhla recesistická demonstrace v Brně, podepisuje se petice a vinaři společně se zemědělci plánují zabarikádovat některé silniční tahy. Ministr financí Miroslav Kalousek zatím zůstává neoblomný, tyto aktivity ho z klidu asi jen stěží vyvedou. Ale opravdu se vyplatí dráždit vinaře bosou nohou? Na Moravě jsou vinaři zdá se povahy celkem klidné, ale třeba ve Francii už to několikrát díky radikalizovaných vinařům doslova hořelo. Nejznámějším případem z poslední doby budiž násilné činy teroristické skupiny CRAV.

14.5.2012 v 9:34 | Karma: 8,41 | Přečteno: 647x | Diskuse| Ostatní

Mikuláš Duda

Více či méně alkoholu?

Když si v regálech vinotéky nebo supermarketu vybíráte víno, díváte se také na údaj s obsahem alkoholu? Je pro vás tento údaj při volbě vína důležitý? Pokud máte rádi silnější vína, možná jste si všimli, že sehnat víno se 13, 14 nebo dokonce 15 % alkoholu je stále menší problém. Není pochyb o tom, že vlivem různých faktorů jsou vína produkovaná v Evropě i mimo ni stále silnější. Je to však skutečně to, co konzumenti vína chtějí?

5.3.2012 v 9:39 | Karma: 8,35 | Přečteno: 576x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Zákon proti úhynu ryb. Všechny trubky svedené do řek se budou zapisovat

2. června 2024

Premium Rybáři si všimnou úhynu ryb v řece. Hasiči, zatímco havárii likvidují, na webové aplikaci vidí,...

Náš Den D. Jak se Čechoslováci v srdci Francie postavili divizi SS

2. června 2024

Premium Byla to nerovná bitva. Proti hrstce partyzánů stála elitní německá divize SS Das Reich na tancích...

Australský stát jmenoval tajemníka pro „pro změnu chování mužů“

1. června 2024  20:18

Guvernérka australského státu Viktoria Jacinta Allanová jmenovala poslance Tima Richardsona jako...

Papež se sešel s Čaputovou a matkami dívek, co zemřely při nehodě autobusu

1. června 2024  20:09

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se v sobotu setkala ve Vatikánu s papežem Františkem. Na...

  • Počet článků 62
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1375x
Více na www.podkorkem.net nebo www.facebook.com/podkorkem

Seznam rubrik