Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Rezignujme na marasmus!

Rád a s chutí pročítám internetové diskuse, tedy nejen ty internetové. Vytváří to jakýsi obraz české společnosti a tak člověk může posoudit, co společností hýbe, jakou má náladu, jaký je její nejčastější názor na různé věci. Čím častěji člověk ony diskuse čte, tím častěji (kromě hlouposti a neinformovanosti) vidí nejhorší vlastnost národa – marasmus.

Co je to marasmus a kde se v nás bere? Rozlišme pojmy optimismus, skepse a marasmus. Optimismus je stav, kdy věříme v lepší zítřky. Skepse je stav, kdy v lepší zítřky sice nevěříme, ale snažíme se takový stav kritizovat a zlepšit ho. Oba přístupy mají něco do sebe a ani jeden není špatný, protože aktivně zapojuje jedince a kope ho k tomu, aby něco dělal. Zatímco marasmus je stav, kdy nevěříme v lepší budoucnost a neděláme nic pro zlepšení, ale! Stěžujeme si. Vždy, všude a za každou cenu. Jsme totiž národem stěžovatelů.Problémem oněch stížností je, že postrádají logiku. Většina (či nějaká část, která touto vlastností trpí) totiž neuvažuje v pořadí, jaké bychom předpokládali – napřed zkoumají problém a potom si stěžují. Naopak napřed si stěžují a teprve potom zkoumají problém. Hodně těchto „levných“ stížností se dá vyvrátit šmahem ruky. Pak ovšem přijde druhá úroveň – stížnost pro stížnost. Např. „Ať táhne do háje, je to blbec!“ Takové stížnosti se už vyvracejí velmi špatně, protože na blbce nepotřebujeme argument, proč je blbec. Je prostě blbec a každý, kdo s daným názorem nesouhlasí, nebo se ho nedej bože snaží vyvrátit, je také blbec. Tím se dostaneme do argumentační pasti, z které není úniku.[1]

Dám pár příkladů z diskusí, tak např. Karel. Karel ví, že policii se nechce objíždět jeho jednosměrnou ulici poměrně dlouhou oklikou. A proto policejní auto zapne majáček a projede ulici s majáčkem, za jednosměrkou ho zase vypne. Karel je s tímto stavem nespokojen a tak v internetových diskusích oprávněně nadává na policii. Problém Karla tkví v tom, že poplivat českou policii mu nedělá žádný problém. Jakmile něco pomluvíme, ihned sklidíme veliký ohlas diváků, protože jak všichni víme, ve státě je bordel a čím častěji nám to bude někdo připomínat, tím větším je lidovým hrdinou.Ludmila stejně tak ví, že se v brněnském podchodu u nádraží pravidelně pohybuje ona pověstná větší množina neplatící menšiny, která při první příležitosti na schodech odlehčuje kabelky nepozorných dívek a žen. Ludmila si na situaci oprávněně stěžuje svým kamarádům, dokonce i řekne o situaci pochůzkovým strážníkům, kteří ji oznámí, že o situaci ví a že jsou v podstatě bezmocní. Tam řešení Ludmily končí.Další příklad ze školního prostředí – Lucka si stěžuje, že přednášející neumí přednášet, má špatně zpracovaná skripta, zkoušená látka vůbec neodpovídá té přednášené, popř. obsahuje jen vybrané části, je přesmíru těžká a celkové zpracování předmětu není dobré. Ví to všichni v okolí Lucky, všichni kamarádi a celý facebook. Jediný, kdo to neví, je přednášející.Politika a korupce, to jsou věčná dvě témata. Všichni je kritizujeme. Nikomu se nelíbí. Všichni „víme“, že zlým a proradným politikům jde jen o peníze a jdou vždy proti lidu. A proto je třeba je neustále pomlouvat a osočovat ze špatného vládnutí. Náš problém netkví v tom, že nevíme, co udělala vládnoucí garnitura špatně. Problém je v tom, že nevíme, co udělala dobře[2]. A ještě hůře: Že nevíme, jak velkou část toho, co udělala špatně, udělat lépe. Příklad: Nikdo nechce nižší plat. Ale už nikdo neví, jak udělat, aby zůstal zachován. Z potírání plýtvání a korupce? Jak ji zastavit? A co bychom dělali my, kdybychom byli jedním poslancem ve sněmovně? Jak přetlačit jako jeden z dvou set tu obrovskou masu soukromých zájmů? A co kdyby nám bylo vyhrožováno? Nechovali bychom se stejně? Pokud děláme nějaké rozhodnutí, myslíme i na to, jaký dopad to bude mít na ostatní? A nesnažíme se zlepšit hlavně svůj život a ne život nás všech? Dokud na tyto (a mnoho dalších) otázky neznáme odpověď, nemáme přeci právo kritizovat, pokud to neumíme udělat lépe. A pokud to umíme, většinou to sami děláme.

Karel si stěžuje sice oprávněně, ale ve špatném pořadí. Chce totiž změnu, ale pro změnu nic neudělá. Co by měl udělat jako první je vzít svůj mobilní telefon, vyfotit auto s majáčkem, zapsat si SPZ a informovat o takovém chování nadřízené policejní oddělení. Vyžadovat stav řešení jeho žádosti. Až teprve potom, co jejich nadřízení (a jejich a zase jejich) řeknou „Smůla, policie tu není pro Vás.“, teprve potom dostává právo si stěžovat na takový stav. Protože pro změnu něco udělal. Stejně tak Ludmila se musí zamyslet, jak danou situaci v mezích zákona řešit, zda-li by nebylo vhodné apelovat na místní představitele či policii o zavedení kamerového systému do nejproblematičtějších míst či proč jsou strážníci bezmocní a jak jim onu „moc“ navrátit.Lucka si musí stěžovat u svého profesora a probrat s ním zmíněné nedostatky. Pokud profesor kritiku nepřijme, půjde s ní výše a pokud proděkan prohlásí, že to není jeho problém, ale problém garanta předmětu, potom má právo na pomluvu.Když Václav Bělohradský popisuje postdemokracii, vykládá ji asi nějak takto: Demokracie dnes již není tím, čím měla být původně, tedy reprezentací lidu. Politická (ale samozřejmě nejen ta) reprezentace neodráží věci, které bychom chtěli a o kterých si myslíme, že jsou správné. Kdo tomu věří, je bláhový. Postdemokracie je naopak široká struktura lobujících skupin, které lobují za své zájmy. Dodává: Neprotestujme proti takovému stavu, není možné ho změnit. Naopak, využijme ho. Staňme se lobisty a lobujme za své zájmy.Marasmus je špatně zacílená kritika. Pokud chceme něco změnit, musíme na něj rezignovat. Musíme si přestat stěžovat, musíme odmítnout myšlenku, že se nic nezmění a zvednout zadek od piva/počítače a pokud máme o něčem pochybnosti nebo se nám něco nelíbí, musíme lobovat za změnu. Ale ne ve smyslu „chci vyšší plat“, ale „chci vyšší plat a vím, kde na to vezmeme prostředky a jak toho docílit.“ Je jedno, jestli nám je 20, 30 nebo 60. Věk nehraje roli, často slýchávám „Ale vy jste ještě mladý, my starší už víme, že se nic nezmění.“ Jednak je to spíše výmluva pro vlastní lenost, jednak i kdyby to tak bylo, jakou legitimitu nám to dává se přestat snažit? Naučme se nést spoluodpovědnost za to, co se děje kolem nás.Proč o tom celém mluvím? Protože to funguje. Příklad s policií nemám, ale se školou a magistrátem ano. Zatímco ještě 10 let zpátky u nás učili profesoři, kteří se sázeli o to, kdo vyhodí od zkoušky více studentů, dnes už u nás neučí. Minulý rok nás vzdělávali dva přednášející – skvělí odborníci, špatní učitelé. Tento rok, právě díky opakované kritice a zpětné vazbě, s nimi univerzita rozvázala pracovní poměr.

Kdo čte (alespoň jednou za čas) pirátské noviny[3], může si přečíst, jaký průvan udělal a stále dělá nejmenovaný běžný občan na zlínském magistrátu či jak dokáže zatopit brněnským zastupitelům jeden občan, co se prostě jen zajímá, jak že to s těmi smlouvami vlastně je. A nejen, že se zajímá, ale podá trestní oznámení. Nikdo jiný to neudělá. Sto dalších si stěžuje, tento pán si nestěžuje, ale koná. Ekologičtí aktivisté jsou dalším dobrým příkladem – je to velmi úzká skupina, která nemá žádné peníze ani politický vliv, netěší se velké oblíbenosti obyvatelstva, a přesto svým lobováním dokáže zrušit územní rozhodnutí o stavbě důležité dopravní tepny.Pokud nebudeme celé dny vysedávat u piva/na internetu, nebudeme líní, naplněni pocitem nicotnosti a beznaděje a budeme reálně něco dělat a usilovat o změnu, změna přijde.--[1] Tento problém je obšírnější a týká se obecně předsudků a filtrace ostatních názorů, které „se nám nehodí do krámu.“ Tento vzorec chování skvěle popisuje článek Denuncianti[2] Např. často slyšíme „nám snížili platy a sobě ne“. Když jim onen názor vyvrátím, že to není pravda a snížili platy i sobě, většinou se setkám s ohlasem „Ale i tak je mají vysoké.“ Protože to dobré nikoho nezajímá, není to dostatečně atraktivní téma jako pomluva toho špatného.[3] Určitě se objeví tací, kteří je budou kritizovat, protože jsou tendenční a neobjektivní. Jsou a (hrdě) se k tomu hlásí. Ale neobjektivitu dokážeme poměrně snadno rozpoznat a stále nám zůstanou suché a zajímavé informace.

Autor: Michal Havelka | sobota 22.1.2011 19:20 | karma článku: 11,66 | přečteno: 853x
  • Další články autora

Michal Havelka

Fenomén: Interaktivní dramata (larpy)

Určitě to znáte. Divadlo, jehož vývoj mohou diváci ovlivnit přímo při představení. Lze v umění zajít ještě někam dál? Kam až sahají jeho hranice? Pojďme si společně představit pojem larp.

25.9.2012 v 19:11 | Karma: 9,48 | Přečteno: 622x | Diskuse| Kultura

Michal Havelka

Přesun brněnského nádraží, legenda pokračuje

Od referenda o přesunu brněnského nádraží v roce 2004 diskuse nad jeho přesunem zase na čas utichly. Jen pro připomenutí - v referendu se 15 % brňanů vyjádřilo pro odsun, 85 % proti odsunu při celkové 25% účasti. Zbylých 75 % voličů dalo zjevně najevo, že je poloha brněnského nádraží upřímně nezajímá.

13.5.2012 v 18:52 | Karma: 8,72 | Přečteno: 1231x | Diskuse| Brno

Michal Havelka

Lyže nebo snowboard? A co takhle skiboard?

Jezdíte rádi na lyžích a říkáte si, že vaší jízdě něco chybí? Nejste zrovna milovníci snowboardů? Rádi zkoušíte nové věci? A už jste zkusili skiboardy?

22.2.2012 v 17:38 | Karma: 7,10 | Přečteno: 1011x | Diskuse| Sport

Michal Havelka

Politické mýty a fámy. Značka: Český národ

V českém národě přetrvává několik politických mýtů a fám. Pojďme se na ně společně podívat, rozebrat a případně je vyvrátit.

5.2.2012 v 17:12 | Karma: 14,18 | Přečteno: 1179x | Diskuse| Politika

Michal Havelka

Přesun brněnského nádraží z centra do centra

Téma přesunu nádraží působí na Brňáky jako magnet. Dům umění se stal na 2 hodiny parcelou pro prezentaci dvou mladých architektů. Co že to udělali? Zrušili pracovní zkušenost v zahraničí a 3 měsíce pracovali na architektonickém návrhu rekonstrukce nádraží v současné poloze.

29.1.2012 v 14:43 | Karma: 10,77 | Přečteno: 1042x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Tuleja vzdal nominaci na ministra, připustil selhání. Fiala rozhodnutí vítá

3. května 2024  14:19,  aktualizováno  15:15

Pavel Tuleja se vzdal nominace na post ministra pro vědu, výzkum a inovace. Připustil selhání v...

Tramvaj srazila chlapce, který přebíhal přes ulici. Skončil v nemocnici

3. května 2024  15:03

Záchranáři převezli v pátek ráno do nemocnice šestiletého chlapce, kterého srazila v Plzni tramvaj....

Do školy v Litvínově vnikl muž. Policie ho zadržela poblíž kvůli jiné krádeži

3. května 2024  8:31,  aktualizováno  14:23

Desítky policistů, hasiči i záchranáři se ráno sjeli k litvínovskému gymnáziu. Důvodem bylo...

„Mimořádně trapné“. Akademici a ekonomové kritizují úroveň Tulejových publikací

3. května 2024  14:09

Kandidát na ministra pro vědu, výzkum a inovace Pavel Tuleja publikoval své práce v potenciálně...

  • Počet článků 21
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1114x
Mladý. Hloupý. Nevzdělaný. Líný. Nekritický. Chamtivý. Sobecký. Úspěšný. Pesimista. Absolutista. Diktátor. Lže. Někdy i krade. Manipuluje. Kašle na hloupé lidi. Ve všem má jasno. Složité věci dokáže jednoduše vyřešit. Zná pravdu. Vidí do všech konců. Miluje bouřlivé večírky. Se ženami se baví jen kvůli sexu. Svět vidí černobíle.

Seznam rubrik