Jak u nás rezonuje Ukrajina...

Jak život jdou ta očka-hladce a obrace.... asi tak jde život každého z nás i život Ukrajinců u nás. Že ale Ukrajinci v současnosti to mají obvykle mnohem těžší, je skutečnost.    

Táňa po několika  měsících odjíždí domů , někam k Chersonu, a to i přes mé varování a přemlouvání.

"Ne chci domů, chci vidět mámu, tátu, dědu i babičku". Se mnou to bude jak Bůh dá a rozhodne."
 

A dnes jsem dostal její mail, kde mi děkuje za moji snahu, sehnat jí práci. Táňa bohužel v práci neobstála. Neurosa od ranného mládí, chvění rukou, pomalost, nervozita, nějaká nemoc štítné žlázy. Potvrzené od ukrajinských lékařů. Nešlo to. Dal jsem ji sebou pár čokolád a pár českých stovek.

Olena, urostlá, vysoká žena, je tady několik měsíců a učí se česky v několika kurzech, pokrok je až překvapivý s porovnáním z doby před dvěma měsíci, když jsem jí poznal. Tehdy jsem s ní musel mluvit rusky, nyní to jde docela dobrou češtinou, rozumí,  jazyk jí baví, ví že základ jazyka je předpokladem k sehnání slušnějšího místa. Má tady syna, který tu studuje, je tady už pět let, manžel lékař pracuje v nejohroženějších oblastech Ukrajiny. Zazvoní jí mobil. Je nervozní "Promiň ", říká mi "volá manžel" .Odchází a vrací se za pět minut - má vlhké oči. 
"Voláme si každý den, každý den mám strach, zda-li žije....mám na Ukrajině i druhého syna, je mu dvacet a bude se ženit"..
Sestra Oleny žije v ruském Novosibirsku...." se sestrou jsem mluvila jenom dvakrát, je zcela zmátořená ruskou propagandou, ukazovala mi do mobilu záběry z ruské televize, jací jsou Ukrajinci zloduši a nacisté, hovor jsem utnula".

Jeden z mých telefonátů, dotazů na práci,  je na místo šičky v soukromé firmě. Energický ženský hlas. "Ukrajinka ? Ani náhodou. Mám jich tady několik, ne, už nikdy žádnou Ukrajinku"!

"A proč", ptám se. 

"Jsou to....ale proč vás to zajímá ?? Pane, nemám čas, jsem na tenise." A hluchý telefon
 

Aňa je Ukrajinka, která pracuje v jednom brněnském obchodě s potravinami. JIndy  usměvavá, dnes nervozní a nejistá.

"Já nevím co mám dělat, nevím co mám dělat, manžel je v depresi, nemožné chování , sleduje mě  na každém kroku, nesmím mluvit s matkou na Ukrajině ani s otcem, nadává jim, byla tady dcera a plakala z něho a odjela domů...¨

Spokojený je šedesátník Alexandr-Saša, sehnal jsem mu dobrou práci, jeho manželka pracuje, mají dobré ubytování, a konečně se usměje i jeho syn, který zaměstnání také dostal v podniku, kde pracuje jeho otec." "Bude to konec jeho deprese "raduje se táta.

V budově bývalých brněnských kasáren v Brně kde nyní žijí Ukrajinci,  se ke mně šine taková stará, scvrklá babička a holčička, ta má snad deset  let...dozvídám se, že syn té staré paní, otec tě děvušky, pracuje v Polsku, matka je neznámo kde, holčička je usměvavá chodí do české školy, tak alespoň nějakou čokoládu oběma a holčičce velkého plyšáka. 

"Ach ty naše děti "smutní babička," ty naše děti.... Rusové je odvažejí  na Krym, dříve jejich rodičům říkali, že je válka ať je pošlou do pionýrských táborů na Krymu, že je tak uchrání". Po nějaké době je rodiče chtěli zpět nebo adresu kam jim mohou napsat. "Máte jejich nacionále námi potvrzené ? Ptali se."Ne ? Tak pak to nejde .Teď prý je jenom ukradnou a odvezou."

"Hrůza ", říká babička a hladí holčičku.
 
 
 
 

Autor: Michael Pálka | neděle 26.2.2023 13:24 | karma článku: 18,04 | přečteno: 468x

Další články autora

Michael Pálka

Taroky-trulhonery-pagát-valát a Trump.

Nejvyšší hláška ve známé karetní hře. Nejvyšší výhra. Trump využívá kartu USA a zatím mu to nikdo neflekuje. Jede.

16.5.2025 v 22:57 | Karma: 7,45 | Přečteno: 111x | Diskuse | Politika

Michael Pálka

Divadlo - kultura ?-Blázinec. Šok!!!

Divadlo Brno a Shakespeare... Klika cvakla, dveře letí a žena vchází do dveří...Navztekaná, otrávená mi vylévá srdce s nespokojeností nad představením. Nu, já tam nebyl, patrně naštěstí...

8.5.2025 v 11:05 | Karma: 13,55 | Přečteno: 173x | Diskuse | Společnost

Michael Pálka

Čtení myšlenek pomocí teorie strun ?

Tedy nejprve-co znamená „teorie strun“? To jsem se dozvěděl v Brně na zatraceně drahé černé kávě při rozhovoru se svým bývalým kolegou z gymnasia.

29.4.2025 v 22:51 | Karma: 11,92 | Přečteno: 319x | Diskuse | Ostatní

Michael Pálka

Justice-a co s ní...

„Stav justice občas vyžaduje, aby byl občas dán úplatek, aby soudci dělali a soudili správně...“ Tolik několikrát obžalovaný bývalý advokát Jiří Teryngel.

12.4.2025 v 10:55 | Karma: 9,75 | Přečteno: 247x | Diskuse | Společnost

Michael Pálka

Je to marný, je to marný, je to marný...politika a jak na ni.

„Úspěšní psychopaté jsou ve vládě a neúspěšní ve vězení“, prohlásil zkušený a oceňovaný neurolog Dr.Koukolík.

28.3.2025 v 12:26 | Karma: 14,20 | Přečteno: 324x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Tragicky zahynul moderátor počasí v České televizi Jan Šrámek

19. května 2025  12:44,  aktualizováno  13:37

V sobotu odpoledne při nehodě v italských Alpách zemřel dlouholetý meteorolog a moderátor počasí...

Slevy kol tíží přezásobené prodejce. Část z nich zřejmě nepřežije

18. května 2025

Prodejcům jízdních kol se nedaří zbavit zásob, které si vytvořili během boomu v časech pandemie....

Cizinec zaplatil za jízdu taxíkem v Praze přes 200 tisíc, zjistil ráno s hrůzou

13. května 2025  17:07

O více než 200 tisíc korun málem přišel v Praze cizinec, který se v noci vracel na hotel taxíkem,...

Umučil studentský pár kvůli nepořádku. Brutalita vražd šokovala 1. oddělení

19. května 2025

Premium Spousta krve a dvě těla na posteli. Místo činu v roce 2013 připomínalo spíš jatka než byt...

Němcová ve studiu zahodila brožurku od Konečné. Nenávist, reagovala komunistka

18. května 2025  12:41,  aktualizováno  14:19

Nesete historickou vinu a podporujete miliardáře Andreje Babiše, zaútočila senátorka Miroslava...

Obchodní centra už neslouží jen k nákupům. Zákazníci od nich čekají víc

20. května 2025

Premium Návštěvnost obchodních center v Česku roste, na předpandemickou úroveň se však zatím nevrátila....

Evropa vábí Američany zklamané Trumpem. Země však své regule zpřísňují

20. května 2025

Obavy z Trumpova počínání i ztráta důvěry v americké instituce ženou tisíce Američanů do Evropy....

ANALÝZA: Kdo to Bidena viní, že předstíral příčetnost? Ti samí, co ho dřív kryli

20. května 2025

Premium Chudák Joe Biden dostal k rakovině ještě knihu o tom, jak podvedl Ameriku ďábelským předstíráním,...

Nepřijedeme, řekne policie volajícímu. Omezila výjezdy, chystá i další změny

20. května 2025

Premium Srazili jste srnu či jiné zvíře? Způsobili jste drobnou nehodu? Rozbil vám odlétající kámen čelní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 347
  • Celková karma 12,15
  • Průměrná čtenost 923x
Kverulant a nespokojenec, už dosti starý na to, aby se na dění kolem sebe díval z nadhledu věčnosti....někdy se to daří, mnohdy ne.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.