Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Víno s falešným příběhem

Byl jsem nedávno pozván na prezentaci a degustaci moldavských vín. Těšil jsem se, že si rozšířím obzor o další poznatky. Stalo se, ale poněkud v jiném smyslu. Mé cesty za vínem mne už dovedly k všelijakým zvláštnostem, ale ještě nikdy jsem nepil víno, které má tradici starou jeden milion let. Pokud jste zapochybovali, souhlasím. Jenže jak naložit s informací, která zazněla na oficiální tiskové konferenci z „oficiálních“ úst? Nezbylo mi nic jiného než přehodnotit dobu existence člověka kromaňonského a zasadit dobu kamennou do jiných časových dimenzí. Beztak to mám jen z knížek.

Ale což, vždyť na konci dlouhých mudrování o víně je stejně láhev, která se musí vypít. A buď chutná nebo ne. Binární jednička a nula. Milion nemilion. Důležité je, co je v lahvi dnes. A tady je možná ten zakopaný pes. Chutná nechutná není v mnoha případech záležitostí majitele chuťového pocitu, tedy člověka, který víno pije. Každý přece není od přírody vybaven schopností rozeznat. A tak musí nastoupit vysvětlovači chutí, z nichž někteří jsou převlečeni za someliéry. Vždy jsou ochotní vysvětlit, že právě tento chuťový tón podobný tlejícímu listí u hřbitovní zdi je ten správný animální buket vycházející z minerality půdy. Bezbrannému konzumentu-začátečníkovi pak snadno vysvětlíte i lahodnost Ostravského kahanu či Pražského výběru. Jen si vzpomeňte na dobu, kdy jsme tato vína pili. A jak nám chutnala! A naopak nám nechutnalo to, co by chutnat mělo! Pamatuji si, jak jsem ještě v době socialistického temna přivezl do Blatnice pár lahví francouzského bílého vína. Jeden vinař ho tam vyprskl z úst a zbytek lahve ostentativně vylil. Prý to má stařinku a žádné kyseliny. Byl to Viognier ze severní Rhony… No, moc srovnání jsme, pravda, neměli. Jak ale máme poznat, která chuť je „lepší“ či „ušlechtilejší“? Je vůbec nějaká norma? Svého času to byla „sudová vína z Moravy“ prodávaná v pražských vinárnách. Křivila ústa a lámala vaz a nám to chutnalo. Byla to lepší chuť. Pak sem pomalu začala pronikat vína z vinařských zemí, kterou při vší úctě fakt nejsme, i když máme dobrá vína, a my zjistili, že to, co nám chutnalo, už nechutná. Pak nastoupil chilský barik, doposud chuť nepoznaná, a my kupovali vše, do čeho zkušený vinař-chemik strčil autogenem ožehnuté piliny. Chutě se spolu s víny vytříbily a my už teď víme, že víno má tisíc vynikajících chutí zrovna tak jako tisíc špatných. Ale také je to denní nápoj a i stolní víno ve své nejnižší kategorii může být poctivé a lahodné.

Na prezentaci moldavských vín jsem očekával, že objevím nové chutě, pro mne novou vinařskou oblast a nové odrůdy. Že prostřednictvím chutí, které vyznává místní obyvatelstvo, poznám jejich mentalitu. Že mi jejich víno bude vyprávět příběh o tom, kde réva rostla a jak o ni vinař pečoval. Chtěl jsem poznat, co Moldavanům chutná a jestli to bude chutnat mně. A byl připraven jejich chutě respektovat. Vždyť gastronomie národa kopíruje jeho historii. V Číně jedí psí maso, v Japonsku si pochutnávají na syrových rybách, ve Francii pojídají hlemýždě a žáby. A pijí tomu odpovídající nápoje.

Já byl zvědav na to, jak chutnají místní moldavské autochtonní odrůdy Rkatsiteli a Fetesca.  Namísto toho jsem se dověděl, že moldavský Cabernet Sauvignon je stejně kvalitní jako všude jinde, že Sauvignon blanc umějí udělat mnohdy lépe než ve Francii. A v uších mi zněla slova španělské enoložky Isabele Mijares: „Proboha, proč na Moravě vyrábíte Merlot či Syrah? Za prvé nikdy nedosáhnete takové kvality, jako ve Francii,  za druhé chci poznat odrůdy, které od pradávna pěstovali vaši předci a které jsou pro váš region charakteristické. Máte přece Vavřince a Frankovku, ne?“

Byl jsem zvědav i na jiné věci. Chtěl jsem například vědět i něco o legislativě. Zda v Moldávii existuje systém apelací, zda se klasifikuji vinice podobně jako ve Francii, zda na základě bonity a charakteru půdy může vinař vysadit jen určité odrůdy, či zda mu stačí, aby byla rostlina zapsána v odrůdové knize jako u nás. Bylo mi však vysvětleno, že víno se vyrábí v souladu se zákonem a že stát výrobu vína podporuje. Tedy dotuje. A že metoda champagne v případě šumivého vína znamená, že víno zraje v lahvi, což musí být uvedeno na etiketě…Vína byla zbavena svéprávnosti a vybavena jednotnou globalizační nechutí. Nepoznal jsem nic, co by ho charakterizovalo. Neřeklo mi o svém stvořiteli-vinaři ani slovo. A nad sklenkou červené tekutiny se vznášel hlas moderátorky, která radostně avizovala možný příchod odborníka na víno z televize Nova Radka Džona. A nebyla to prosím žádná Moldavanka.Představitel mamutího koncernu na tovární produkci vína pak všem novinářům sdělil, že psát pravdu je naše povinnost. A že bude rád, když ji někdo napíše i o moldavských vínech. Myslím, že by ten člověk měl volit svá slova pečlivěji. Konflikt zájmů, tedy zmítání se mezi snahou o nezištné objektivní hodnocení a zištným, účelovým vychvalováním produktu, je jev, kterému se nevyhne žádný časopis o víně. Alespoň u nás. Dobrá, beru, existenční důvody se dají pochopit. Nicméně tato moje zkušenost ve mně zanechala natolik silný dojem, že ji nemohu jen tak přejít. Vždycky jsem byl přesvědčen, že největší průšvih je víno bez příběhu. Jenže tohle je horší. To víno má falešný milionový příběh. A na závěr ještě poznámka pro mírně zasvěcené: Kaorskoje je víno z Cahors a říkal mu tak Petr Veliký. Kagor je víno z Moldávie. Je v tom dost velký rozdíl.

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Martin Severa | středa 20.10.2010 14:31 | karma článku: 13,97 | přečteno: 1494x
  • Další články autora

Martin Severa

Víno prodávané v supermarketu obsahuje mléko

Víno je živý organismus. Obsahuje několik stovek různých druhů látek, většinou ve stopovém množství, které neustále bojují mezi sebou a rvou se i o trochu toho kyslíku, který v lahvi zbyl. V aroma pak cítíme látky, které ve víně nejsou, přesto je víno umí velice přesvědčivě napodobit: citrusy, fialky, lesní ovoce, kopřivy atd. V chuti pak nalézáme hořkou čokoládu, sušené švestky, ostružiny či višně. A ochutnáme-li po roce stejnou šarži, víno nikdy není stejné. Mění se. Někdy zvítězí sušené švestky nad lesním ovocem, někdy se objeví zcela jiné aroma a jiná chuť – výsledek toť boje mezi konkurenty. Jedna z látek, která ve víně nikdy nevznikne je mléko. A přesto se na jedné lahvi tuto informaci dočtete. Zakoupil jsem ji v prodejně Tesco v Dolních Břežanech. Chablis, dovoz z Francie (jak jinak). Jednoduché víno, které si na nic nehraje, příjemné denní pití. A asi také hodně zdravé, ovšem nikoli kvůli vitamínům či taninům. Na zadní pomocné etiketě pro české spotřebitele je napsáno: obsahuje siřičitany a mléko. To první slovo je v pořádku, to druhé práce diletanta. Aniž bych něco vysvětloval, uchýlím se k prosté citaci: „Jablečno-mléčné kvašení je biochemický proces, při kterém se mění kyselina jablečná na kyselinu mléčnou a oxid uhličitý.“ Nutno dodat, že tento proces může, ale nemusí ve víně nastat – vše záleží na vinaři. Marně jsem tuto větu citoval osobě mně blízké, vína neznalé. „Já prostě víno s mlékem pít nebudu,“ zněla odpověď. Zaklínadlo „psali to přece v novinách“ pořád platí. Jediné, co mne může těšit, že dovozce Neubauer a syn, který na svých stránkách tvrdí, že chce být mezi nejlepšími co do výběru vín, spolehlivosti a servisu, si alespoň trochu nařezal větev, na které sedí. Neboť právě on je za takovou informaci zodpovědný. A potravinářská inspekce? Ta má dost starostí s falešnými lhůtami spotřeby, salámy bez masa či jogurty „bez tuku se zvýšeným obsahem vitaminu A“. Dodatek: Obchodníci brutálně hřeší na to, že českému národu je úplně jedno, co jí a pije, hlavně když to moc nestojí. Jídlo je primárně na to, aby se jím zacpal žaludek a víno na to, aby se motala hlava. To, že by mohlo vkládání uhynulých živočichů do dutiny ústní či polknutí ušlechtilé tekutiny zvyšovat kvalitu života, nás ještě nenapadlo. Jistěže, šetříme všichni. Jenže potraviny nám projdou celým tělem. Tak se k nim chovejme s úctou. Martin Severa

20.2.2012 v 21:27 | Karma: 5,55 | Přečteno: 1517x | Diskuse| Ostatní

Martin Severa

Pryč s českým Merlotem, ať žije Vavřinec a vlašský salát se dvěma r

Můj dědeček byl ročník 1897 a svou pubertu strávil v zákopech na frontě. Můj otec 1927 a pubertoval za okupace. Moje puberta pak přišla se vstupem Varšavských vojsk, což byla docela „výhoda“, protože jsme byli na jedné názorové lodi s rodiči a nadávali na Rusáky. Když jsme je porazili v hokeji, vzájemně jsme se objímali a na pubertální odpor nebyl čas. Ani v následné normalizaci. Čímž ovšem nechci popírat obsah filmu Občanský průkaz, kde nespoutanému řádění hormonů nezabránil ani tatínek hrdina. No, lepší generační posloupnost byste si nemohli přát...

8.1.2012 v 22:59 | Karma: 15,70 | Přečteno: 972x | Diskuse| Ostatní

Martin Severa

Voda pro psa a světová česká kuchyně.

První restauratér, který si dal jako moto svého byznysplánu „Pro zákazníka všechno“, byl Caesar Ritz. Shodou okolností jsem nedávno navštívil jeho rodnou vísku Niederwald ve švýcarském kantonu Walis, tak si to pamatuju. A vy si možná pamatujete na obdobný slogan, se kterým přišli za socialismu naši soudruzi. Náš zákazník náš pán. Jenže křičet do světa nějaké heslo nestačí. Navíc, u nás to tehdy bylo dosti složité, protože v červenci se namísto sezónní zeleniny podávala čalamáda, a co se neprodalo v pátek, z toho se v pondělí udělal český karbanátek.

5.1.2012 v 20:43 | Karma: 19,35 | Přečteno: 1020x | Diskuse| Ostatní

Martin Severa

Svobodu medvědům

Existuje typ vína, pro které se nadchnete v místě. Když ho přivezete domů, bezradně sedíte nad otevřenou lahví a po odchodu hostů, kteří si raději řeknou o kávu, ho vylejete do záchodu. Pro mnohé je takovým příkladem řecká retsina či jiné nápoje, například aperitiv uzo nebo francouzský pastis. Mluvím tady o chuťových zvyklostech nikoli o nekvalitních nápojích. V domorodém kraji mají tradici a nám nechutnají, protože jsou jiná. Jiný je ale i svět, který je obklopuje. A když se vydáváme do neznámých krajů, chceme ten svět přece poznat, odnést si zážitky a podělit se o ně se svými přáteli. Většinou se tak děje prostřednictvím fotografií. Já to zkouším s vínem. Když se napiju, vybaví se mi vůně toho kraje a ve svém vnitřním světě si díky chemickým procesům prožiju hezké chvíle intenzivněji než při pohledu na nevonící fotografii. A vůbec mi nevadí, když mým hostům víno z onoho kraje nechutná. Oni tam nebyli.

4.1.2012 v 23:01 | Karma: 9,26 | Přečteno: 789x | Diskuse| Ostatní

Martin Severa

Mýtus jménem Moravské sudové

10.dubna 1663 seděl třicetiletý anglický prozaik Samuel Pepys v krčmě Royal Oak Tavern v centru Londýna a popíjel jako už tolikrát víno. Do svého deníčku si tehdy poznamenal: „Pil jsem francouzské víno zvané Ho Bryan, které mělo tak jedinečnou chuť, že jsem se s podobnou nikdy nesetkal.“ Ano, pan Pepys pil víno z dnes proslulého Chateau Haut Brion a byl první člověk, který označil víno z Bordeaux jménem usedlosti, kde bylo vyrobeno. Chateau Haut Brion je tak dodnes prototypem vína typu Chateau.

5.4.2011 v 10:06 | Karma: 16,08 | Přečteno: 1394x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Ukrajinská armáda zaútočila na přístavy v Černém moři, cílila i na sklady s ropou

17. května 2024  6:42,  aktualizováno  10:19

Sledujeme online Ruská obrana v noci čelila rozsáhlému útoku dronů na Novorossijsk a další přístavní město...

Muž utekl z hořícího bytu na balkon, hasiči ho dostali dolů po žebříku

17. května 2024  10:15

Nečekaný budíček měli dnes kolem páté hodiny ráno lidé z třípatrového bytového domu v Březové na...

Fingerland: Izrael se bojí, že zabředl do válečného patu. Neví, jak z toho ven

17. května 2024

Vysíláme Válka o Gazu může skončit patem a zároveň se blíží konec premiéra Benjamina Netanjahua. V Rozstřelu...

Hádka o školních absencích skončila vraždou v rodině, hoch za ni dostal 7 let

17. května 2024  9:36,  aktualizováno  9:52

Ve čtvrtek u Krajského soudu v Liberci při neveřejném jednání padl sedmiletý rozsudek nad mladíkem,...

Pronájem bytu 1+1 - Frýdlantská
Pronájem bytu 1+1 - Frýdlantská

Frýdlantská, Liberec - Liberec I-Staré Město
10 000 Kč/měsíc

  • Počet článků 18
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1434x
Narodil jsem se vinařském kraji a dodnes tam bydlím. Víno jsme poznal i z pohledu francouzského konzumenta, když jsem před časem učil na lyceu v jihofrancouzském Nimes. Ten o něm ví mnohem víc než to, že se po něm točí hlava. Vždyť víno je tam součástí tělesné kultury. Chci, aby tomu tak bylo i u nás. Aby český spotřebitel už nebyl obětí marketingových hrátek obchodníků. Aby pochopil, že víno není to samé jako nápoj vinného typu.

Seznam rubrik