Mistrovské Minuty (Efekt nezamýšleného)

Čím by se mohla Hluboká nad Vltavou ještě proslavit? Třeba uspořádáním Mistrovství Evropy žáků v Baseballu. Konalo se od 13. do 18. července 2008. Jeho uskutečnění podpořili sponzoři, místní politici a Sokolové, organizačně vše zaštítili manažeři Baseballového a softballového klubu Hluboká nad Vltavou. Nic by se ale nebylo konalo, kdyby na místě nebylo pracovalo 30 dobrovolníků. A možná by se byli tolik nepobavili, kdyby nebyly vycházely Minuty mistrovství - osmistránkový deník na úrovni, doslova vydupaný ze země silami Ing. Jana Pirgla a skupiny nadšených dobrovolníků. Byl jsem při tom. A nesmírně jsem se pobavil.

Reinhold Martin Messner, zvedavy turista. Interview s nim najdete v poslednim cilse Minut mistrovstvi.(c) Martin Pokorny
Hluboká nad Vltavou patří mezi nejznámější místa České republiky. Kromě zámku se proslavila jako adresa mnoha celebrit, sídlo mezinárodní školy a místní podnikatelé to chtějí hnát výš! Lázně a univerzita! Hlubocký sportovní areál se vyrovná sportovnímu zázemí krajského města a to je třeba využít. Hlubocký baseballový klub dostal zelenou k uspořádání žákovského mistrovství Evropy.
A k tomu mistrovství se ještě rozhodli vydávat deník Minuty mistrovství. Ale jak se dělají takové noviny? Na začátku byla vize, scribus - užitečný freewarový pomocník a parta nadšených redaktorek a redaktorů. A co bylo dál? Celodenní makačka, denně osm stránek textů, interview, reportáží, fotografií a bulváru. Především bulváru! Lidé se musí bavit. Šéfredaktor probděl šest nocí a sedm dní a poslední vydání zpečetil tím, že usnul za volantem. To se projevil efekt nezamýšleného.
Na krátké ploše šesti čísel vznikla celá řada vlastních vtipů, leitmotivů, příběhů a seriózních zpráv. A všechno s jedním jediným cílem. Bavit se a pobavit ostatní.  Hrdiny se tak stávali, vedle samotných hráčů, členové organizačního týmu, jejich pomocníci, diváci, rozhodčí a kromě toho všeho i jeden vymyšlený zvědavý turista a dokonce i "lajnovačka". Jedním z nejsilnějších leitmotivů byl artefakt z Nového Zélandu, který nosí na krku Michal Pirgl. Chcete ho vidět? Odkaz najdete v interview s Janem Pirglem na mém blogu.

A je tu ještě ten efekt nezamýšleného. Dobrovolníkům se skrze Minuty dostalo konečně alespoň trochu pozornosti a poděkování. Většinou se nestává, že by někdo byl schopen vyvinout tolik pracovního úsilí zadarmo. A pokud se to stane, ještě menší je naděje, že mu za to někdo poděkuje. Snad se to tentokrát alespoň trochu povedlo.
Přestože šéfredaktor Minut zamýšlel spojit sport s kulturou, možná sám netušil, kolik kulturního potenciálu mezi sportovci najde. Možná to nevěděli ani oni sami a nejspíš to ani nezamýšleli. Ať žije efekt nezamýšleného!


Autor: Martin Pokorný | středa 23.7.2008 20:38 | karma článku: 10,35 | přečteno: 867x

Další články autora

Martin Pokorný

Tichá modlitba horám

Tichá, konteplativní nálada kostela, který mi poskytoval azyl před ruchy ulice na úpatí hor, se projevila snad i v následující básni. Nejen v názvu a formě, ale i v možnosti soustředit na několik okamžiků veškerou svou sílu do jediného obrazu.

1.6.2009 v 22:02 | Karma: 13,98 | Přečteno: 1545x | Diskuse | Poezie a próza

Martin Pokorný

Předmaturitní přemítání

Většinou se lidi chtějí učit literární dějepis, který se samotnými díly má většinou pramálo společného. A tak doufám, že až mí studenti ve středu odmaturují a já v pátek pověsím učitelství konečně na hřebík (na jak dlouho asi?), že se pak literatura stane zase především mým koníčkem a že nebudu muset znát ani současné básníky ani životopisy slavných mrtvých.

23.5.2009 v 23:53 | Karma: 13,06 | Přečteno: 1325x | Kultura

Martin Pokorný

Moje milá nepíše!

Nedávno jsem začal vystupovat sjednou básnickou skupinou v Českých Budějovicích. Organizuje to Honza Durchan a vždycky přijdou zajímaví lidé. Alespoň mě to donutilo zase psát básně. Baví mě recitovat. A když můžu navíc recitovat vlastní texky, neskutečně si to užívám. Jestli vás moje nová hitovka osloví i v psané formě, to se uvidí.

22.5.2009 v 22:58 | Karma: 13,43 | Přečteno: 1705x | Poezie a próza

Martin Pokorný

Literární flirt 2500 m.n.m.

Ráno v základním táboře pod Madonnou di Campiglio uzavíral náš horský vůdce denní plán slovy: „To bude dneska procházka, brnkačka. Večer přespíme v horách na rifugio Grafen a sem se vrátíme zítra.“ Byl jsem v Dolomitech di Brenta se skvělou partou lidí.

21.5.2009 v 23:53 | Karma: 11,09 | Přečteno: 1009x | Diskuse | Poezie a próza

Martin Pokorný

Couchsurfing

Jedete například do Vídně, potřebujete nocleh pro dvě osoby na tři dny, nechcete utrácet za hostely a nebojíte se jít do malého dobrodružství? Řešením je couchurfing – česky něco jako surfování po gaučích.

20.5.2009 v 22:43 | Karma: 15,66 | Přečteno: 1879x | Diskuse | Cestování

Nejčtenější

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

15. dubna 2025  8:30,  aktualizováno  16:35

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

15. dubna 2025  14:06

Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...

Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně

16. dubna 2025  19:27

Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...

„Havel politice nerozumí.“ Kancléř Kohl nechával upravit nelichotivé dokumenty

23. dubna 2025  13:29

Bývalý německý kancléř Helmut Kohl nechal z některých dokumentů odstranit kontroverzní výroky,...

Putin poprvé ustoupil. Souhlasí se zmrazením fronty, nadbíhá Trumpovi

23. dubna 2025  13:24

Premium Jen co Donald Trump práskl do stolu a pohrozil koncem mírových jednání, snaží se Moskva ukázat...

Zloději si všimli klíče v brance. Spící rodině prošmejdili dům a ukradli auta

23. dubna 2025  13:24

Notnou dávku drzosti měli pachatelé, kteří během noci v Plzni na Skvrňanech ukradli dvě vozidla....

Vandal vztekle ulámal značky a hodil je do vody, jeho maskování strážníci prokoukli

23. dubna 2025  13:22

Vandala, který ve čtvrtek ulomil dvě značky u provizorního mostu přes slepé rameno řeky Malše v...

Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back
Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back

Když na jaře vytáhnete dětské kolo z garáže, možná zjistíte, že už je vašemu potomkovi malé. Co s tím? Můžete ho prodat jednoduše a rychle díky...

  • Počet článků 26
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1851x
Kdo to je? Jen tak chodí, kouká, naslouchá a občas (si) něco poznamená, ale tajný policista Bretschneider to není...

A má pár fotek na flickru:
http://flickr.com/photos/24651208@N08/
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.