Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Euro, koruna a fyzické peníze

Vzhledem k vývoji společnosti je vlastně nakonec úplně jedno, jestli se u nás bude platit korunou, nebo eurem, neboť evoluce podle mne směřuje k bezkontaktní platbě za pomocí karet, mobilů, nebo časem i čipových implantátů.

Po novoročním projevu prezidenta republiky se celkem logicky rozpoutala diskuze o aktuálnosti přijetí eura v ČR. Argumenty jsou jak pro, tak proti, odpůrci společné evropské měny argumentují zejména další ztrátou státní suverenity a ztrátou lokální možnosti reagovat na změny globálního tržního prostředí pomocí České národní banky. O výhodách a rizicích si můžete něco přečíst třeba na stránkách Ministerstva financí, další rizika jako vyšší inflace a podobně jsou popsána na webu Businessinfo.

V eurozóně žiji od jejího vzniku a musím sice uznat, že se s přijetím eura ve Francii vše o něco zdražilo, protože všichni obchodníci při zaokrouhlování cen zaokrouhlili nahoru, nicméně časem se vše uklidnilo a € mně nijak nevadí, už tak nějak patří k mé sjednocené Evropě, kterou jako správný vlastenec považuji za nejlepší místo k životu na světě. I to tehdejší zdražení nebyla žádná velká katastrofa. Rozumím tomu, že pro odcházející generaci má ta naše koruna česká velkou symbolickou hodnotu, ale chtěl bych se dnes rozepsat o jiném aspektu celé záležitosti.

Poslední dobou jsem si uvědomil jednu věc. Fyzické peníze jako takové vlastně již vidím jen vzácně. Všechno v podstatě platím kartou a zásadní zlom asi přišel v dobách té chřipkové diktatury národního státu. Vlastně je mně již úplně jedno, jak ty bankovky a mince vypadají a jestli platím nějakou měnou A, nebo měnou B. K penězům jako takovým již přestávám mít citový vztah, už je nevidím, nedržím v ruce, hmat a zrakový dojem přestávají být dominantním společníkem peněz. A to je podle mne dost zásadní posun v jejich vnímání a jedná se o posun všeobecný napříč všemi generacemi, peníze se zvolna stávají neosobním a neutrální platidlem, jedničky a nuly někde na síti. Mám pocit, že se ve vyspělých ekonomikách jedná o trend obecný a že svět globálních financí k tomu směřuje stále více a více, i když jistá rizika to sebou rozhodně přináší, o čemž se rozepíši níže. Ty mladší mobil-generace již  fyzické peníze nepotřebují a jsou v tomto směru ještě radikálnější.

Ještě více jsem si to uvědomil na dovolené v Norsku, kde již vlastně bankovky a mince takřka neexistují a nikdo je nechce a to ani, když jste na trhu a chystáte se zaplatit pár korun za nějakou maličkost. Obchodníci odmítají bankovky a mince a vyžadují platbu kartou. Všechny platby se odehrávají bezkontaktně kartou, nebo za pomocí mobilu. V zemi, kde ještě existuje možnost zajít si na poštu pro důchod vyplácený v hotovosti, to může vypadat jako něco neuvěřitelného, mne zase nedávno velmi překvapilo, že ve vyspělé evropské zemi, jakou je ČR, ještě vůbec tato možnost vyplácení důchodů existuje, myslel jsem si, že je to běžné tak leda někde v zemích třetího světa.

V Norsku ve městě Bergen se nám stala veselá příhoda spojená s tématem článku. V obchodním domě v centru města jsem platil svou kartou a nefungovala, vyzkoušel jsem kartu společného konta a také nefungovala, nefungovala ani karta mé manželky. Nezbývalo nám, než vyložit košík vedle, no a zatímco má žena s ochrankou stála u zboží, já jsem vyběhl ven a začal jsem v poklusu hledat bankomat, zatímco nervózní žena mně každých pár minut telefonovala, kde pořád vězím. Bankomaty v Bergenu nejsou, nikdo je již nepotřebuje, trvalo mně skoro půl hodiny, než jsem celý zpocený jeden konečně našel a to v budově Norské národní banky. Heuréka! Vybral jsem potřebnou sumu peněz a vrátil se do obchodu, kde ji naštěstí přijali. Všechny ostatní platby kartou před tím a potom již pak fungovaly normálně. V bance jsme se pak doma informovali, jak je to vůbec možné, ale srozumitelnou odpověď jsme nedostali. Možná tam měli již nějaký jiný a modernější systém, než existuje ve Francii, těžko říct. Tady ve Francii a ani nikde jinde v Evropě se mně podobná nehoda s platební kartou nestala.

Vzhledem k vývoji společnosti je vlastně nakonec úplně jedno, jestli se u nás bude platit korunou, nebo eurem, neboť evoluce podle mne směřuje k bezkontaktní platbě za pomocí karet, mobilů, nebo časem i čipových implantátů, o čemž jsem docela přesvědčen. Dovolím si také tvrdit, že globální svět financí bude tlačit na to, aby se způsob platvy zjednodušil a zefektivnil a bude podporovat sdružování menších měn ve měny větší, což se děje i ve sjednocené Evropě. No a zásadní otázka dne by asi neměla být, jestli přijmeme, nebo nepřijmeme euro, k čemuž nás podpisem Přístupové smlouvy zavázal Václav Klaus s Vladimírem Špidlou a občané to v referendu odsouhlasili, neboť je to jen otázkou času, ale to, jak dlouho ještě budou fungovat fyzické peníze v podobě, na kterou jsme zvyklí.

 

Autor: Martin Mařák | čtvrtek 4.1.2024 14:08 | karma článku: 9,86 | přečteno: 424x
  • Další články autora

Martin Mařák

Fialova strategie vychází

Volby do Evropského parlamentu pro koalici SPOLU tedy nedopadly vůbec špatně a žádná katastrofa jako třeba ve Francii se nekonala.

16.6.2024 v 19:07 | Karma: 15,56 | Přečteno: 483x | Diskuse| Politika

Martin Mařák

Mega svist po francouzsku

Jak jsem uvedl včera, situace se mění každou hodinu a co bylo ráno celkem jasné, je večer úplně jinak.

12.6.2024 v 22:03 | Karma: 10,12 | Přečteno: 362x | Diskuse| Politika

Martin Mařák

Macron do toho kopl

Zatímco skvělému premiérovi a moudrému státníkovi Petru Fialovi jeho dlouhodobá strategie postavená na SPOLU vlastně docela vyšla, ve Francii se po volebním propadáku vládní strany semlela hotová Berezina.

11.6.2024 v 20:36 | Karma: 13,15 | Přečteno: 485x | Diskuse| Politika

Martin Mařák

Evropská pohanská renesance

Co vlastně ten jejich semitsko-orientální Bůh biblický chtěl té lidské drobotině sdělit, když postupně vybral z rodu Abrahámova tři rozdílné zvěstovatele slova Svého, tedy Mojžíše, Ježíše a Mohameda?

18.5.2024 v 15:44 | Karma: 8,57 | Přečteno: 307x | Diskuse| Společnost

Martin Mařák

Beltaine aneb sex s robotem

Stačí jen zajít do hypermarketu, vybrat si partnera-partnerku, který-která se mně bude fyzicky a esteticky líbit, a naladit programové vybavení tak, aby mně vyhovoval-a i intelektuálně a je to.

29.4.2024 v 22:28 | Karma: 5,51 | Přečteno: 207x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Voda mezi filharmoniky, desetitisíce lidí bez proudu. Bouřky zahltily hasiče

22. června 2024  8:39,  aktualizováno  11:25

Silné bouřky, které prošly odpoledne a večer přes Česko, se v noci přesunuly nad Moravu. Provázely...

Expert: Méně nálepek. Nazývat opozici bez důkazů dezinformátory je špatné

22. června 2024  10:05

Vysíláme Dezinformace se zneužívají v politickém boji. Ale nejen ve smyslu šíření lží, ale také v...

„Je to má vlast.“ Za Ukrajinu válčí i vojáci z řad vietnamské komunity

22. června 2024  9:05

Sledujeme online Lidé po celé Ukrajině se semkli tváří v tváři ruské invazi a vietnamská komunita v tom není...

Rusko v noci opět ostřelovalo na Ukrajině energetickou infrastrukturu

22. června 2024  7:40

Ruské raketové útoky ve třech ukrajinských regionech v noci na dnešek poškodily energetickou...

  • Počet článků 148
  • Celková karma 14,48
  • Průměrná čtenost 1397x
Mám rád knihy, kytary, hudbu, vikigskou, keltskou a slovanskou mytologii, stromy, byliny a hory. Ve volném čase se hudbě i věnuji coby Umwurf.

Můj oficiální YouTube kanál:

https://www.youtube.com/@umwurf

Seznam rubrik