Jak muži emancipovali ženy
Vedlejších nezamýšlených efektů první světové války bylo daleko více než těch, které tkvěly v původních představách tehdejších vůdců, tedy zabojovat si a upevnit si své postavení. Ve výsledku nebyl poražen nikdo a všichni. Ti, kdo řekli ano vyhlášení války, vycházeli z dosavadních zkušeností a způsobu uvažování, podle kterého byla válka legitimním politickým prostředkem vedoucím k vyřešení konfliktů a k upevnění postavení. Tehdejší představitelé netušili, že časy salónního vedení války dávno skončily. Armáda vyrazí kamsi do polí, tam si zaválčí a odskáče to pár pěšáků. K ranní kávě si vyslechneme zprávy z bojiště, pak uctíme padlé hrdiny a život ve městech bude mezitím nerušeně pokračovat dál. Místo toho padli na hubu do bahna nejen vojáci v zákopech. Vůdcové nastartovali takový běh událostí, který by si nedokázali představit ani v největší fantazii.
Rozhodně nikdo z tehdejších politiků v danou chvíli neměl na mysli zrovnoprávnit postavení ženy. Ty už se předtím začaly hlásit o svá práva. Šlo to pomalu a těžce. Pak ale muži odešli na frontu. A ženám nic jiného nezbývalo než převzít práce, které dosud neměly svěřeny. Ženy si určitě nepředstavovaly, že jejich emancipace bude probíhat zrovna tímto způsobem. Ve válce umírali jejich nejbližších, ženy často zůstávaly dlouhou dobu bez jakýchkoliv zpráv. Ale musely dál žít, postarat se o hospodářství, o děti. A zjistily, že zvládnou práce, o kterých předtím mnozí mudrcové soudili, že jsou neslučitelné s křehkou ženskou konstitucí. Jak úsměvně vyznívá meditování o tom, zda sportování neškodí slabému ženskému organismu. A dvanáctihodinová dřina v továrně nebo na poli mu snad prospívala.
Výsledkem války bylo mimo jiné uznání rovnoprávného postavení žen ve společnosti, jejich politických a občanských práv. Jen tak mimochodem, zavedení kvót by bylo méně drastickou formou, jak dospět k rovnoprávnosti žen. Ale k některým poznáním se člověk nedopracuje jinak, než tupým nárazem.
Nemyslím, že ty kvóty by byly samospasitelné. Chápu ženy, které se vypracovaly tvrdou prací, že je považují za urážející. Na druhé straně rozumím i těm, co je prosazují. Jejich podstatou je totiž představa a očekávání, že mužské a ženské chování je odlišné a je potřeba vzájemného vyvážení. Je to opravdu tak, anebo jsou to jen naše zbožná přání? Lze s jistotou tvrdit, že kdyby tomu šéfovaly ženské, žádná válka by nebyla? Ne, není to tak jednoduché. Pobavil mě Luděk Niedermayer (Genderová mission impossible v Čechách), když zmiňuje personalistku varující před přijetím kandidátky kvůli riziku otěhotnění. Žena ženě vlkem v praxi.
Od zvýšení počtu žen v politice a vůbec na vedoucích pozicích se očekává přátelštější a spolupracující společnost. A od žen pak takové ty jejich „ženské“ vlastnosti, čímž je míněno a dobrá komunikace, menší soutěživost, větší citlivost a empatie. Nikdo nedokáže říct, ke kterým vlastnostem byly ženy vychovány a které jsou jim bytostně vlastní, pokud vůbec nějaké takové existují. Schopnost domluvit se, nervat se spolu jako psi, projevit trochu soucítění by totiž mělo být základem chování lidské společnosti jako takové, aby mohla v poklidu koexistovat.
Marie Kolářová
Děti nám nebudou vládnout
Pochází z prominentní rodiny, chová se jako rozmazlený fracek a myslí si, že je středem světa. V lidech vzbuzuje vášně kvůli svým projevům.
Marie Kolářová
Kdo má dostat přes držku
„Čtrnáctileté děti protestující proti změnám klimatu by měly dostat přes držku. Stávkují za něco, čemu nerozumí,“ zhodnotil aktivitu mladých Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy.
Marie Kolářová
Podle kvičení poznáte je
„Kvičeli rudí vzteky,“ píše jeden bloger. „Lepšolidi často kvičí,“ komentuje Václav Klaus jr. na svém FB profilu. Záliba v používání slovesa kvičet se stala poznávacím znamením určitého způsobu myšlení.
Marie Kolářová
Znám vás z odposlechů
„Mám tu zkušenost, že ti, kteří mě dneska nálepkují, tak sami mají problémy, protože si některé pamatuji z policejních odposlechů.“
Marie Kolářová
Sebevražední lumíci se vznáší nad českou kotlinou
Prezident vysvětlil svému dvornímu obdivovateli a současně moderátorovi TV Barrandov, co jsou lumíci: „dílem brouci, dílem motýli, kteří trpí sebevražedným komplexem, vrhají se do moře, kde utonou, protože neumějí plavat.“
| Další články autora |
Neposlušné ryby a komické úlovky: tyto rybářské fotografie vás pobaví
Rybařina není jen o perfektních úlovcích a klidu u vody. Často dochází i na vtipné momenty, když se...
Snowboarding na ZOH 2026: Stříbrná Adamczyková se postaví na start i v neděli
To je jízda! Závody ve snowboardingu na ZOH 2026 přinesly českým fanouškům dvojnásobnou radost. V...
Kolik stojí olympijská kolekce pro ZOH 2026? Nejlevnější kousek vyjde už na stovku
Pletené svetry, zimní bundy, mikiny, rukavice, batohy, ale i přehršel doplňků. Nabídka kolekce...
Největší české úspěchy na zimních olympijských hrách. Znáte je všechny?
Jsou tu XXV. zimní olympijské hry! Hostí je italská města Milán a Cortina d’Ampezzo. Pro...
Program ZOH 2026: Kdy fandit Čechům na olympiádě
Zimní olympijské hry 2026 jsou tu. Největší sportovní svátek roku potrvá až do 22. února. Přinášíme...
Rychlobruslení na zimní olympiádě 2026: zbývají program českých závodníků i výsledky
Zimní olympijské hry jsou v plném proudu. Jednou z nejsledovanějších disciplín z českého pohledu je...
Snowboarding na ZOH 2026: Stříbrná Adamczyková se postaví na start i v neděli
To je jízda! Závody ve snowboardingu na ZOH 2026 přinesly českým fanouškům dvojnásobnou radost. V...
Bakchus, medvědi i tajné masky. Skalná chystá další masopustní úterý
Zábava a maškary v ulicích, dobré jídlo a pití. Tak nějak vypadá masopustní veselí. V příhraničí se...
VIDEO: Pěna u pusy a křečovité svírání volantu, policisté vyprostili šoféra z kabiny
Jihomoravští policisté zasahovali u řidiče kamionu, který po nárazu do stromu zkolaboval přímo v...

SOUSTRUŽNÍK - náborový bonus až 130.00 Kč
Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat:
40 000 - 50 000 Kč
- Počet článků 139
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 4035x



















