Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Michaela Ambrosi v Atriu 2023

Nikterak neskrývám, že k nejpříjemnějším hudebním událostem vždy patřily koncerty této brněnské flétnistky. Samostatnou esej má pro můj neskonalý obdiv k její hře a osobnímu půvabu, což, jak každý ví, mě velmi oslovuje.

  Většina dnešních skladatelů žila po převážnou část 18. století (u každého uvádím dosažený věk, u všech podobný kromě Jana Jiřího Bendy, jenž se dožil jen 38 let), takže z hudby barokní převážně vyrostli a stojí na přelomu epoch končícího rokoka, dotýkajíce se hudebního klasicismu. Styl té doby dnes označujeme často za galantní a citový jakým rokoko bylo a jasně je cítit z obrazů takových mistrů, jako byl Francois Boucher. Na lesní prosvětlené mýtině dáma vykopne nožku a střevíček letí vzhůru. Přijde Michaela, usměje se na nás a naše nálada je jako ten střevíček. 

   Michaelu dnes doprovází cembalista Jiří Havrlant, takže zdejší Steinway odsunut poněkud dozadu. Jiří si přivezl novodobou repliku nástroje, jak je dnes už zvykem, a jeho cembalo zní poměrně silně, což je zřejmě především dáno nástrojem samotným. Michaela zase má k dispozici několik různých travers, a ježto jsme pod střechou v prostoru se stabilní teplotou, v němž nástroje už déle uloženy, nemusí své flétny ohřívat jako v úštěcké synagoze blahé paměti.

   A v auditoriu dnes Míchaelina spolužačka z akademie a dlouholetá kamarádka a vynikající flétnistka tentokrát především současnohudební a dáma rovněž velmi půvabná Jana Jarkovská  s několika svými lidmi. Viz tři koncerty spolu s Markétou Janouškovou.

   Zahájení patří pruskému králi Fridrichovi II., jemuž odmítám dávat přívlastek Veliký, neb je to nebezpečný zdroj napětí ve střední Evropě a zloděj Slezska a Kladska, jichž se zmocnil na úkor Koruny české a ukradl je tehdy právoplatné královně Mařence Terezičce a jí se to už nepodařilo zvrátit ani po letech v sedmileté válce.

   Je však také pravda, že založil předchůdce dnešního Spolkového účetního dvora považovaného za nejkvalitnější kontrolní instituci na světě a zavedl hospodářskou ukázněnost státu. Je ale také pravda, že mu šlo především o to, aby co nejvíce veřejných prostředků nasměroval do armády. Také mu lze k dobrému přičíst podporu hudby (sám i skládal, jak nyní uvidíme) a osvíceného myšlení, viz kontakty s Voltairem a jinými velkými duchy doby. Dalším dědictvím tohoto krále je však také neschopnost jeho dědiců (zejména vnuka) v oblasti vojenské, což se plně projevilo ostudnými porážkami s Napoleonem v roce 1806. Kdeže je ta Fridrichova výkonná armáda.

   Tak tedy král Béďa Uchvatitel a jeho Sonáta e moll pro flétnu a basso continuo, jež má pohlednou první větu a téměř celá svižné tempo.

    Po něm Jiří Antonín Benda (73), jenž po část kariéry působil u dvora předchozího autora, kde nesmazatelnou stopu zanechal jeho bratr František, jenž byl jednou z houslových hvězd doby. My uslyšíme Sonátu G dur pro flétnu a obligátní cembalo, jež začíná přívětivými trylky v Allegru moderato, pokračuje niterným a zpěvným Andante a uzavírá se rozveseleným Allegro.

   Nyní přichází na scénu nejstarší syn táty hudby, jemuž otec neřekl jinak než druhým jménem Friedemann (74), a my vyslechneme Fantasii c moll pro cembalo sólo, občas rytmickou, občas silnou a slavnostní, občas hravou ba i nadšenou. Leč tady mám poznámku, že příliš dlouhou ve srovnání s flétnovými kusy dnes hranými. Ovšem cembalista se zde má možnost vytáhnout a činí tak směle.

  A máme tu dalšího Bendu, tentokrát zmíněného Jana Jiřího, jehož bozi milovali. Jde o bratrance výše zmíněného Jiřího Antonína. Jak vidíme (a to tady ještě nemáme další Bendy), jde o pěkný rodinný klan podobný bachovskému a scarlattiovskému. Tento J. J. (Američané by řekli Džej džej Benda a někteří možná dýdžej Benda) proslul co houslista v Drážďanech u saského dvora jako Zelenka a pak také u Bédi Uchvatitele. My si poslechneme jeho Sonátu I. C dur pro flétnu a basso continuo, kde zaznamenávám, že se nám cembalista nějak po předchozí skladbě rozehrál a zní hravě až nadšeně. Konečně flétna je také po celou dobu radostná a jen zpívá a k tomu Michaela nešetří úsměvy, pro něž se srdéčko mé raduje a není arytmické ani trochu.

   Známý král flétny 18. století Johann Joachim Quantz (76) se nám předvede ve Třech capricciích ve formě sonáty pro flétnu sólo. To je něco pro Michaelu, která to hrá zamyšleně až něžně stejně jaká je kráska. Jak vypadá tak hraje, říkávám. Druhý syn táty hudby pokřtěný co pocta Telemannovi Carl Philipp Emanuel (74) tu má Sonátu D dur pro flétnu a obligátní cembalo, kde věta prvá Allegro un poco občas trylkuje, Largo je melancholicky krásné a Allegro prozrazuje veselost. A cembalo si zachovalo svébytnost. Jako přídavek obdržíme Sicilianu táty hudby, ovšem nelze rozeznat odkud ta věta vzata. Takový znalec Bacha nejsem.

   Pro mé spanilé čtenářky, jež jsou jistě zvědavé, uvádím Michaelin cvičební úbor. Ten tvoří černé šaty dole zakončené krajkou se stříbrnou sponou v pase a řasnatý černý přehoz. Nad tím vším vlasy sepnuté do uzlu. Po každé skladbě úsměv, za který by se měl vybírat příplatek.

      Po koncertu jsme se ještě na hodinku posadili do kavárny a mně s nimi bylo tak dobře, jako už dlouho s nikým. Zavzpomínali jsme na všechny koncerty, které jsme spolu zažili a s Janou probrali její nejnovější desku. I Míšiny dětičky (klučík a děvčátko) jsme probrali. Taky mé učení se šachům a dědečky, kteří mají co předávat, což je už pro mě známá pozice. Janu zařadím mezi adresáty v rámci této dnešní eseje samostatné kvůli Míše i Janě. A to loučení. Jediný voko nezůstalo suchý a takovou vděčnost za podporu dokáže projevovat jen Markéta.

    U toho srdceryvného loučení přítomny dvě sličné kavárnice, blondýnka Bára s vlasy ještě delšími a kadeřavějšími, než obvykle, za což jí vyseknu poklonu a při poznámce, že upřímně lituji její kadeřnici, se dovím, že ty kudrliny jsou přírodní stejně jako u nejkudrnatější flétnistky na světě Míši Koudelkové, kterou obě mé společnice znají a bohužel tu není. Druhou kráskou je černovláska Yveta, u níž pánbůh barokně plýtval až k mé slabosti v kolenou. Po takovém vypětí tvořivosti není divu, že nezbývá na Twiggy a podobné.

   Když jsme u toho baroka, nezapomeňte na Brandlovu výstavu mimořádně neobvykle a zajímavě instalovanou ve Valdštejnské jízdárně.

Autor: Richard Mandelík | pondělí 20.11.2023 7:00 | karma článku: 0 | přečteno: 49x
  • Další články autora

Richard Mandelík

ČF a ČSKH na jaře 2024

Zašel jsem na šest koncertů a užil si některých slavných jmen a věhlasných krásek (Fischer, Uchida, Wang, Esfahani, Perl, Rattle, Brabcová, Vokáčová).

19.6.2024 v 13:50 | Karma: 0 | Přečteno: 28x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

PKF na jaře 2024

Navštíveno pět komorních koncertů konaných v matfyzu na Malostranském náměstí, ten pátý popsán zvlášť, a jeden orchestrální.

18.6.2024 v 7:00 | Karma: 0 | Přečteno: 30x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

Smetanovo trio uzavírá jarní komorní řadu PKF 2024

Tímto obci svých čtenářů potvrzuji, že členkou tohoto světoznámého tria se stala Markéta Janoušková, nejkrásnější světová houslistka.

12.6.2024 v 18:08 | Karma: 0 | Přečteno: 27x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

FOK na jaře 2024

Na jaře navštíveny čtyři koncerty jako již obvykle převážně komorní, nebo úsporně orechestrální, popřípadě se špičkovým sólistou.

25.5.2024 v 11:10 | Karma: 0 | Přečteno: 30x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

SOČR na jaře 2024

Eviduji pouze dva koncerty. Ten první zvaný Mozart a Salieri aneb sólisté SOČRu byl v rozhlasu ve Studiu 1 a ten druhý dle ústřední skladby Griegův klavírní koncert v Rudolfinu.

9.5.2024 v 7:00 | Karma: 0 | Přečteno: 32x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Neznámí útočníci stříleli v Rusku, cílem byla synagoga, kostel a policejní post

23. června 2024  18:55,  aktualizováno  20:03

Po střelbě na policejní post v Machačkale v ruském Dagestánu pokračuje v jedné ulici střet s...

Ukrajinci poslali do Česka 115 miliard. Banky zjišťují, zda nejsou z korupce

23. června 2024

Premium Od začátku ruské invaze na Ukrajinu se mluví hlavně o tom, kolik peněz evropské státy posílají do...

Za reportáž povolávací rozkaz. Ukrajinští novináři se obávají o svobodu tisku

23. června 2024  17:57

Ukrajinští novináři se v poslední době setkávají s případy pokusů ovlivnit jejich zpravodajství ze...

Útok na Krymu zranil na 120 lidí. Rusové kvůli dodávkám střel viní USA

23. června 2024  8:44,  aktualizováno  17:23

Sledujeme online Ukrajina v neděli na území okupované Ruskem vyslala desítky bezpilotních letounů. V Sevastopolu na...

  • Počet článků 746
  • Celková karma 0,68
  • Průměrná čtenost 235x
Píšu převážně o svých kulturních zážitcích blízkým, přátelům a známým. Proč to nezveřejnit na blogu? Možná někoho potěším a možná někdo potěší mě. Pokud jde o politiku, uložil jsem si, že o ní budu mlčet, pokud se mě věc nějak silně nedotkne.