Co znamená VOC na etiketě vína?

Pro někoho nudné opakování, ale pro někoho možná rozšíření obzorů. Pojďme se dnes společně podívat na zkratku VOC, která se čím dál častěji objevuje na našich vínech. Co vlastně znamená a jak vznikla?

Předtím, než se dostanu k samotnému vysvětlení, musím objasnit ještě další pojmy, především systémy značení vín.

U nás a v okolních zemích (bývalé země Rakousko – Uherska) používáme pro kvalitativní třídění vín Germánský systém. Ten vychází z hodnoty cukernatosti hroznů při jejich sběru. Pak rozlišujeme vína dle následující tabulky, kde ° NM značí hodnotu cukernatosti naměřenou ve stupních normovaného moštoměru:

 

°NM
°NM
°NM
°NM
°NM
°NM
°NM
°NM
°NM
°NM

 

V zemích jako je Francie nebo Itálie se používá Románský systém značení vín, zvaný též apelační systém. Ten je založený na lokalitě, kde se dané hrozny pěstují, protože právě ta dává zde vznikajícím vínům jedinečný a nezaměnitelný charakter. Proto se na etiketách vín ze zemí, kde se používá Románský systém značení, setkáváme se zkratkami jako DOC a AOC označující právě apelační systémy dané země.

A konečně se dostáváme k naší zkratce VOC, která je Románským systémem inspirovaná, a znamená

Víno Originální Certifikace – tedy víno s kontrolovaným původem, jedinečným a nezaměnitelným charakterem, odrážející terroir dané oblasti.

Tento systém funguje tak, že VOC spolek si mohou založit sami vinaři a také si sami stanovují podmínky, podle kterých smějí být vína jako VOC označována.  Jedná se většinou pouze o vybrané odrůdy, typické pro danou oblast, bývá stanovená doba zrání vín, než jdou na trh, výnosy na keř jsou omezeny … Dodržování pravidel je pak kontrolováno i státem a jen ta vína, která splňují stanovené požadavky a projdou senzorickou zkouškou, se mohou pyšnit označením VOC.

V současné době máme u nás 6 VOC. Nejstarší je VOC Znojmo, které vzniklo v roce 2009. Uznané jsou odrůdy Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené. V současnosti sdružuje 18 vinařství, a protože je nejstarší, je také nejvíce známé. Bylo založeno v roce 2011 a dnes má 12 členů. Vybrané odrůdy jsou Pálava, Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Rulandské bílé, Rulandské šedé a Rulandské modré.  VOC bylo založeno v roce 2011 v okolí obcí Velké Pavlovice, Kobylí, Vrbice a momentálně sdružuje 16 vinařů. Je jako jediné v ČR zaměřené na výrobu vín z modrých odrůd, protože právě zde jsou pro ně nejpříznivější podmínky.  Z vybraných odrůd – Frankovka, Svatovavřinecké a Modrý Portugal – se smějí vyrábět červená a rosé vína.  Myšlenkou vedoucí ke vzniku tohoto VOC založeného v roce 2012 bylo vyzdvihnout unikátní Ryzlinky vlašské, které se právě v oblasti Pálavy vyznačují jedinečným původem a neopakovatelnou originalitou. Proto je zde uznaná pouze jedna odrůda a tou je právě Ryzlink vlašský. Má v současnosti 6 členů.  Jedná se o vína z viničních tratí v bezprostřední blízkosti Blatnice pod Svatým Antonínkem, kterým dává typický charakter krajina Bílých Karpat. Zahrnuje následující odrůdy – Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Rulandské šedé a Chardonnay. Do spolku patří 23 vinařství.  V roce 2015 bylo založeno VOC Valtice. Vybranými víny jsou Sylvánské zelené a Ryzlink rýnský a jejich kupáže. Sylvánské zelené a Ryzlink rýnský jsou odrůdy, které mají ve Valticích staletou tradici pěstování. Momentálně má 5 členů a jejich vína budeme moci v letošním roce poprvé ochutnávat. Podle informací je ještě v procesu vzniku VOC Mělník – tedy první VOC ve vinařské oblasti Čechy. Zatím se mi nepodařilo zjistit zaregistrované odrůdy. Necháme se překvapit …Máte své oblíbené VOC? Napište která a proč.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Lenka Maloňová | úterý 23.8.2016 10:41 | karma článku: 18,05 | přečteno: 950x