Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kolik ryb je v rybníku?

… aneb přínosy, úskalí a důsledky plošného testování s odkazem na pilíře strategie ministra zdravotnictví

Ve své výtečné knize How to Measure Anything uvádí její autor, Douglas W. Hubbard, že často klade účastníkům svých seminářů jednu otázku: jak změříte populaci ryb v jezeře? Téměř vždy se najde někdo, kdo přijde s odpovědí: vysušíme jezero, k čemuž Hubbard uvádí, že pro mnohé je měřit synonymem spočítat, přičemž v tomto případě má měřící metoda, bohužel, fatální důsledky.

Hubbard rovněž poskytuje „správnou“ odpověď – metodu zvanou „chyť a pusť“, jejímž principem je nachytat vzorek ryb, označkovat jej, vypustit ryby zpět, nechat jej promísit se zbytkem populace a poté nachytat nový vzorek a zkoumat statistický výskyt ryb z prvního vzorku v druhém.

Samozřejmě, jak je na první pohled zřejmé, tato metoda neposkytne přesný počet či hmotnost ryb, ale jen jejich odhad, jehož přesnost může záviset jak na faktorech, které jsme schopni ovlivnit (např. velikost vzorku), tak na faktorech, které plně pod kontrolou nemáme (např. mísení ryb). Čímž se dostáváme k dalším otázkám, které by měly měření předcházet a které rozhodují o tom, zda popř. jaký má mít měření smysl:

  1. Jaké rozhodnutí by měření mělo podpořit?
  2. Co opravdu měříme?
  3. V jakém vztahu je měřené k rozhodnutí?
  4. Co už o tom víme teď?
  5. Jakou hodnotu má další (zpravidla zpřesňující či opakované) měření?

Ve svém projevu označil ministr zdravotnictví Roman Prymula: „Plošné testování české populace s trasováním infekčních pacientů“ jako jeden z pilířů, konkrétně druhý, své strategie. Druhé pilíře to u nás z nějakého důvodu nemají jednoduché. Pojďme se však pokusit dohlédnout, a to v kontextu jak dosud známých informací, tak Hubbardových 5 otázek, jaké by mohlo být možné pokračování.

Pokud jde o známá fakta, přímo v projevu je dále zmíněno: „Druhým pilířem boje proti šíření viru musí být plošné testování. Pracujeme teď velmi intenzivně na průzkumu a odpilotování metody testování na bázi antigenních testů. Tyto testy jsou rychlé, levné a snadné. Prakticky umí ukázat výsledek testu do 15 minut, a pokud by se nám povedlo je zajistit, pak by testování bylo pro všechny občany zdarma a umožnilo by nám, laicky řečeno, zachytit obrovskou množinu infekčních, tedy příznakových pacientů.

Tento způsob testování by nám zásadně pomohl identifikovat nakažené pacienty virem a izolovat je od seniorů a zranitelných skupin obyvatelstva a v důsledku toho neohrozit ekonomiku a chod společnosti. Pokud se nám podaří toto testování provést celoplošně a úspěšně, získáme tím jednak zásadní data o chování viru, a především nám to umožní nastavit výrazně cílenější systém karantény.

Ke zvýrazněným částem textu pár poznámek:

  • Rozhodnutím (Hubbardova otázka č. 1) je tedy, „identifikovat nakažené pacienty virem a izolovat je“. Už v současnosti mohou být důvodem k nařízení domácí karanténymírné respirační příznaky, pozitivní test nebo kontakt s pozitivní osobou“. Plošné testování odhalí především bezpříznakové nositele, kteří by se patrně k testování jinak nedostavili, avšak rozhodně ne všechny (jisté procento populace se testům vyhne a testy nejsou neomylné). Následná karanténa pozitivně testovaných pak samozřejmě může výrazně přispět ke snížení šíření nákazy.

Pokud ovšem platí prognóza, že k dnešnímu dni může být v ČR až 700 tisíc pozitivních (pravděpodobně by stačilo i číslo o řád menší) a vir se nadále šíří komunitně, pak výsledkem plošného testování nemůže být nic jiného, než nařízení domácí karantény pro většinu populace (kromě pozitivně testovaných i těch, kteří byli či jsou s nakaženou osobou v kontaktu a u kterých mohlo dojít k nakažení až po testu). To je ve značném rozporu s proklamací „neohrozit ekonomiku a chod společnosti,“ resp. nevidím jinou možnost, v jakou by za dané situace mohly výsledky plošného testování vyústit.

Navíc, dojde sice (jednorázově) k pozastavení komunitního šíření, avšak nebudou-li přijata opatření pro dobu po ukončení karantény, a o těchto opatřeních se v projevu nemluví, je možné očekávat opakování téhož za několik měsíců znovu. V podstatě se vrátíme do obdobné situace, jaká zde byla v červnu – jen s tím rozdílem, že nákazu prodělá větší počet obyvatel. Tyto cykly se budou opakovat, dokud populace nezíská kolektivní imunitu (pokud je to u tohoto typu nákazy vůbec možné) nebo se nepodaří získat bezpečnou a dostupnou vakcínu.

Je otázkou, jaký má potom smysl plošný test vůbec provádět (Hubbardovy otázky 4 a 5), resp. do jaké míry bude toto rozhodnutí výsledkem testu ovlivněno (otázka 3). Nebo chcete-li, zda rovnou nepřistoupit k druhému kroku, tj. izolaci. Koneckonců, úsilí zdravotníků, které by pro vykonání testů v takovéto šíři bylo potřeba, je jistě potřeba i jinde.

  • Byť je to asi v kontextu vážnosti situace sekundární otázka, testy zdarma nebudou – zaplatí je daňový poplatník. Ve zdůvodňování smyslu by proto bylo více než vhodné transparentně vysvětlit i ekonomickou stránku projektu a výběr dodavatelů (opět, otázka 5).
  • Je beze vší pochyby pravdou, že jedním ze současných palčivých problémů je relativně dlouhá doba mezi odebráním testovacího vzorku a sdělením výsledku. Pokud by se ji podařilo zkrátit na 15 minut, mohl by to být významný pozitivní krok, který i u průběžně prováděných testů může mít výrazný vliv na snížení reprodukčního čísla R. Rovněž pozitivní by bylo, pokud by se zvýšila dostupnost k testům (tj. navýšila testovací kapacita). Předpokladem ovšem je, aby tyto výhody nebyly vykoupeny snížením kvality výsledků testů. Předpokládám, že o přesnosti metody (tj. očekávaném výskytu falešně pozitivních i falešně negativních výsledků) budeme zavčas informováni.

Jakkoli postrádá plošné testování onen fatální efekt vysoušení jezera, jedná se o strategický postup ze stejné dílny. Pro účely izolace je vlastně jedno, zda k ní dojde na základě pozitivního výsledku nebo na základě kontaktu – jistě by bylo možné nalézt model, který by poskytoval obdobné výsledky, ale výrazně snížil počet testovaných jejich pečlivým výběrem.

Rychlejší, snazší, levnější a dostupnější testy, budou-li taktéž dostatečně spolehlivé, jistě budou přínosem i pro průběžné testování – mohly by se použít i pro rychlejší uvolňování z karantény.

Nejdůležitějším bodem je však to, co zmíněno není – k čemu hodláme využít čas, který by nám provedení testů a následná izolace, a to za cenu nemalých nákladů, získaly. Bez toho se může jednat přinejlepším o taktiku poslední záchrany při akutní hrozbě zhroucení zdravotního systému (první pilíř strategie), která může být spuštěna i na základě jiných ukazatelů (např. dostupnosti lůžek a především dostupnosti zdravotníků, jimž mohou uvolnit ruce i postupy, které s léčbou nákazy nemají nic společného, jak se píše například zde).

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jiri Machotka | středa 21.10.2020 9:18 | karma článku: 9,28 | přečteno: 308x
  • Další články autora

Jiri Machotka

Mohou se změny volebního systému stát jedním z témat pro nadcházející parlamentní volby?

3. února tohoto roku zrušil Ústavní soud část volebního zákona. Na podzim budou nové volby, pro které resp. pro způsob převedení hlasů na mandáty, díky tomu neexistuje právní rámec.

27.4.2021 v 9:17 | Karma: 4,99 | Přečteno: 280x | Diskuse| Politika

Jiri Machotka

Nucená správa vlády

Porušuje-li firma, jejíž předmět podnikání je veřejně důležitý, své zákonem stanovené povinnosti, může stát prostřednictvím nucené správy zajišťovat nepřetržité pokračování jejího provozu. Proč by to nemohlo platit i pro vládu?

23.2.2021 v 8:59 | Karma: 7,19 | Přečteno: 228x | Diskuse| Politika

Jiri Machotka

Petice za naléhavé řešení situace ve školství

Koncem ledna vznikla petice za naléhavé řešení situace ve školství. Autorkou petice je zastupitelka hl. m. Prahy, ing. Mariana Čapková, MBA (Praha sobě), která též působí jako předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání ZHMP.

10.2.2021 v 9:32 | Karma: 4,30 | Přečteno: 194x | Diskuse| Společnost

Jiri Machotka

PES chcípl … co ale dál?

„Dokonalosti není dosaženo tehdy, když už není co přidat, ale tehdy, když už nemůžete nic odebrat.“ Smyslem protiepidemických opatření by měla být maximální možná ochrana životů, zdraví, ale i kvality života.

4.1.2021 v 9:29 | Karma: 8,51 | Přečteno: 426x | Diskuse| Společnost

Jiri Machotka

Nástin reformy plánování státních financí

BIERHANZEL: Ach, bože. Jde to rychleji, než jsem čekal. (Dopíše závěť.) z Vraždy v salonním coupé od Járy Cimrmana

22.12.2020 v 20:13 | Karma: 7,79 | Přečteno: 284x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Fica stále operují. Padlo pět výstřelů, ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  21:31

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica, který byl terčem atentátu, je mimořádně vážný....

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

Všechny nás to zasáhlo. Situace je napjatá nejen na Slovensku, reagoval Fiala

15. května 2024  21:29,  aktualizováno  22:05

Premiér Petr Fiala ve středu večer na CNN Prima News ohledně atentátu na slovenského premiéra...

VIDEO: V Istanbulu vzplála Atatürkova oblíbená restaurace, oheň zasáhl i bazar

15. května 2024  21:43

Znamý Egyptský bazar v Istanbulu ve středu zasáhl požár. Plameny se začaly šířit z komína více než...

Fica stále operují. Padlo pět výstřelů, ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  21:31

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica, který byl terčem atentátu, je mimořádně vážný....

Na Děčínsku narazil vlak do spadlého stromu, trať do Německa stála

15. května 2024  18:10,  aktualizováno  20:44

Vlak jedoucí z Drážďan do Prahy narazil v Dolním Žlebu na Děčínsku do stromu. Cestující se museli...

ING-FOREST s.r.o.
Taxátor

ING-FOREST s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 65 000 - 75 000 Kč

  • Počet článků 37
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 440x
IT Architekt, manžel, otec 4 dětí, t.č. pracující na projektech v zahraničí. Občas se snažím přispět svojí troškou do mlýna v diskuzích na politická, či jiná témata.

Seznam rubrik