Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jsou si lidé rovni?

Lidé nechtějí svobodu, ale rovnost. (Napoleon Bonaparte) Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější (George Orwell: Farma zvířat)

V matematice se pro vyjádřenínerovnosti mezi dvěma čísly používá znak nerovnosti ?(přeškrtnuté rovnítko). Vprogramovacích jazycích, čistě z praktických důvodů, protože tento znak není k dispozici na standardních klávesnicích, se místo něj používá dvojice znaků <>, popř. !=.

Zejména ta první notace svádí k interpretaci, že nejsou-li si čísla rovna, pak jedno z nich musí být „větší“ a druhé „menší“. Pro čísla v oborechpřirozených nebo reálných čísel to sice platí, ale přestane to platit už např. v oboru komplexních čísel. Druhou podmínkou, která se možná předpokládá implicitně, že se používá relace <, která pro ony 2 zmíněné obory představujelineární (dobré) úplné uspořádání. Pokud by se použilo uspořádání jiné, např. dělitelnost v oboru přirozených čísel, pak např. 2 dělí 6 i 8, ale mezi čísly 6 a 8 žádný vztah není (ani 6 nedělí 8, ani 8 nedělí 6); jedná se tedy o tzv. částečné uspořádání, které jak napovídá název, definuje relaci pouze mezi některými čísly.

V uspořádání společnosti se požadavek na rovnost začal objevovat zejména od Velké francouzské revoluce, v jejímž hesluLiberté, égalité, fraternitése i vyskytuje. K tomuto heslu se ostatně vztahuje i Napoleonův citát. Možná stojí za připomenutí, že už před revolucí, zhruba od roku 1000, byla společnost uspořádána, a to, řekněme, dle „urozenosti“ (resp.principu „trojího lidu“).

Z hlediska ideálu se rovností míní především „rovnost v důstojnosti a právech a rovnost před zákonem“ (též v Listině základních práv a svobod). Ponechám na čtenářově úsudku, nakolik se tento ideál podařilo naplnit, ať už u nás nebo kdekoliv jinde, i jaké jsou vyhlídky na nejbližší budoucnost.

Dovolím si však tvrdit, žetentovýznam slova rovnost neměl Napoleon na mysli ani náhodou – ostatně i motto revoluce se ve Francii prosadilo až po zhroucení druhého císařství, tj. autokratického režimu Napoleonova synovce Ludvíka. Z dnešního hlediska by asi přesnějším označením byl termín „kolektivní identita“ - nebo chcete-li, příslušnost ke stádu, jejíž přitažlivá síla je o to větší, oč jsou větší úspěchy, které se podaří pod vlajkou této identity dosáhnout.

V jistém smyslu je tento konstrukt v přímém protikladu s rovností, protože jeho nezbytným předpokladem je naopak vyčlenění, tj. tvorba hranic, dělení na „my“ a „oni“, často doprovázený programem, jak z „oni“ udělat „my“, popř. „je“ vyhladit či přinejmenším potlačit – bez ohledu na to, zda k vymezení identity dojde na základětřídy, etnicity, pohlaví, gender či jakkoliv jinak.

V současnosti probíhá předevšímpolarizace a postupné oklešťování osobních svobod. Odtud je už jen krok k označení nepřítele, kterými se často stanou ti, kdo se nepřipojí k žádné z postupně se formujících skupin, které si to následně rozdají mezi sebou.

Je možné tento trend zvrátit? Snad. Již citovanýOrwell věřil ve vzdělání. Paradoxně, po „kulturní revoluci 60. let“ se právě akademická půda, spolu s médii a kulturou, zejména pak filmovou, stala baštou kolektivistických myšlenek. A protože zejména ty dva další působí přes emoce, jedná se o nástroje velmi mocné. Přesto se domnívám, že vzdělání může stále hrát klíčovou roli; ovšem je třeba se soustředit na opačný konec, tj. na děti, které do systému teprve vstupují. Ke změně může dojít tehdy, pokud se vzdělávací systém podaří zreformovat tak, aby v dětech spíše probouzel, než potlačoval touhu po vzdělání a osobním rozvoji a pokud se posléze jedinci s těmito vlastnostmi prosadí lépe, než jejich „stádní“ vrstevníci.

Dalším nástrojem pak může být snaha o snížení polarizace, resp. vytváření mostů mezi na první pohled nepřátelskými tábory, ve smyslucitátu, který do úst Voltairovi vložila anglická spisovatelka Hallová.

V neposlední řadě je pak třeba hledat otázky na klíčové otázky, jako je ta v názvu článku, neboťideje mají následky.

Jak je to tedy s tou rovností lidí? Moje hypotéza je ta, že přestože je možné nalézt dobré a úplné uspořádání, podle kterého by bylo možné lidi seřadit (u čísel tyto vlastnosti vychází zordinálních čísel), ať už se jedná o fyzické (výška, váha, objem mozku) či psychické parametry (IQ), v tom jediném důležitém parametru, a nazvěte si jej, jak chcete, žádné uspořádání, ani částečné, neexistuje. Otázka, zda jsou si lidé rovni, je tedy nesmyslná, protože jediný, s kým je možné člověka porovnávat, je on sám a s jinými lidmi, podobně jako většinu přirozených čísel v relaci dělitelnosti jej nelze porovnávat.

Autor: Jiri Machotka | neděle 8.11.2020 23:05 | karma článku: 9,06 | přečteno: 384x
  • Další články autora

Jiri Machotka

Mohou se změny volebního systému stát jedním z témat pro nadcházející parlamentní volby?

3. února tohoto roku zrušil Ústavní soud část volebního zákona. Na podzim budou nové volby, pro které resp. pro způsob převedení hlasů na mandáty, díky tomu neexistuje právní rámec.

27.4.2021 v 9:17 | Karma: 4,99 | Přečteno: 280x | Diskuse| Politika

Jiri Machotka

Nucená správa vlády

Porušuje-li firma, jejíž předmět podnikání je veřejně důležitý, své zákonem stanovené povinnosti, může stát prostřednictvím nucené správy zajišťovat nepřetržité pokračování jejího provozu. Proč by to nemohlo platit i pro vládu?

23.2.2021 v 8:59 | Karma: 7,19 | Přečteno: 228x | Diskuse| Politika

Jiri Machotka

Petice za naléhavé řešení situace ve školství

Koncem ledna vznikla petice za naléhavé řešení situace ve školství. Autorkou petice je zastupitelka hl. m. Prahy, ing. Mariana Čapková, MBA (Praha sobě), která též působí jako předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání ZHMP.

10.2.2021 v 9:32 | Karma: 4,30 | Přečteno: 193x | Diskuse| Společnost

Jiri Machotka

PES chcípl … co ale dál?

„Dokonalosti není dosaženo tehdy, když už není co přidat, ale tehdy, když už nemůžete nic odebrat.“ Smyslem protiepidemických opatření by měla být maximální možná ochrana životů, zdraví, ale i kvality života.

4.1.2021 v 9:29 | Karma: 8,51 | Přečteno: 426x | Diskuse| Společnost

Jiri Machotka

Nástin reformy plánování státních financí

BIERHANZEL: Ach, bože. Jde to rychleji, než jsem čekal. (Dopíše závěť.) z Vraždy v salonním coupé od Járy Cimrmana

22.12.2020 v 20:13 | Karma: 7,79 | Přečteno: 284x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Česko slaví 1. máj. Na Střeleckém ostrově se hádali komunisté s aktivisty

1. května 2024,  aktualizováno  10:55

Přímý přenos Odstartovaly každoroční oslavy prvního máje. V Praze pořádají tradiční setkání strany hnutí a...

Hasiči při pálení čarodějnic zasahovali u dvacítky požárů, často zbytečně

1. května 2024  9:14,  aktualizováno  10:44

Na mnoha místech Česka se během včerejšího posledního dubnového večera rozhořely ohně při tradičním...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

V Göringově domě našli archeologové pět koster. Žádná neměla ruce ani nohy

1. května 2024  10:14

Tým polsko-německých amatérských archeologů našel v domě, který patřil říšskému maršálovi Hermannu...

  • Počet článků 37
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 440x
IT Architekt, manžel, otec 4 dětí, t.č. pracující na projektech v zahraničí. Občas se snažím přispět svojí troškou do mlýna v diskuzích na politická, či jiná témata.

Seznam rubrik