14 hodin kapitána Vukovice
Námořní operace ve Středozemním moři za Velké války bývají někdy neprávem opomíjeny, ale tvoří nedílnou součást světových námořních operací. Vzhledem k drtivé převaze britské Středomořské flotily, francouzského a v roce 1915 i italského námořnictva se složky Rakousko-uherské Kriegsmarine snažily o udržení nadvlády nad Jaderským mořem (což se jim dařilo) a výpady lehkých jednotek a ponorek narušovat obchodní trasy a ničit válečné lodě nepřítele ve Středozemním moři. Společným úsilím R-U a německých ponorek se podařilo ve Středozemním moři potopit 2 mil. tun obchodní lodní tonáže ( z 12 mil. v celém světě) a těžké jednotky na sebe vázaly několikrát silnější nepřátelská loďstva. Za 4 roky války se složkám KuK Kriegsmarine podařilo potopit moderní bitevní loď Leonardo da Vinci, řadovou bitevní loď Benedetto Brin, obrněné křižníky Léon Gambetta a Gisuseppe Garibaldi , šest torpédoborců (britský Phoenix, francouzské Fourche a Renauldin a italské Borea, Turbine a Impetuoso), dále jednu torpédovku (italskou 36 PN) a 11 ponorek (britské B 10 a H 3, francouzské Circé, Monge, Foucault a Bernouilli a italské Jalea, Nereida, Giacinto Pullio, Balilla a W 4). Jelikož ale Rakousko-Uhersko generální bitvu nepotřebovalo a Italům a Francouzům se do ní "nechtělo", jednalo se o aktivity ponorek, letectva, malých jednotek a sabotážních skupin.
Vlajkovou lodí KuK Kriegsmarine byla SMS Viribus Unitis (třída Tegetthoff) a byla prvním dreadnoughtem (moderní bitevní lodí) s třídělovými věžemi uvedeným do služby. Ve "středomořském rybníku" představovala jednu s nejsilnějších lodí, její výzbroj tvořilo 12 děl Škoda ráže 305 mm, umístěných ve čtyřech věžích, 12 děl ráže 150 mm, 18 děl ráže 66 mm a 4 ks 533 mm torpédometů. Její slabinou bylo nedostačující vodorovné pancéřování paluby. Vzhledem k taktice dané velením se (mimo převozu těl Františka Ferdinanda ďEste a jeho manželky Žofie) účastnila pouze dvou větších akcí - úspěšného bombardování Ancony a neuspěšného pokusu o proražení blokády Otrantské úžiny, jinak většinu času strávila, jako ostatní těžké jednotky, v Pulském přístavu na kotvě.
Italové (ing. R. Rossetti) s tohoto důvodu pracovali na vývoji řiditelných torpéd s lidskou osádkou. Torpédo by před nepřátelský přístav dopravila ponorka nebo torpédový člun a to by potom vlastní silou proniklo do přístavu a osádka by připevnila nálož pod nepřátelskou loď. Výsledkem tohoto snažení bylo v roce 1918 dvoumístné torpédo Mignatta s odnímatelnou náloží.
31. října 1918 ráno vyráží italská torpédovka s nezvyklým nákladem torpéda Mignatta S1 a jeho obsluhou - potápěči Rossetim a Paoluccim směr přístav v Pule. Ve večerních hodinách je sabotážní komando spouštěno do vody a podaří se mu proniknout do osvětleného a prakticky nehlídaného válečného přístavu.
Ale Vrchní rada Rakouska-Uherska již 29. října přijala kapitulační podmínky a ještě tentýž den vyhlásil Chorvatský parlament vytvoření Státu Slovinců, Chorvatů a Srbů. Druhého dne podepsal císař Karel dekret o předání válečného námořnictva nově vzniklému státu. Národní rada v Zábřehu to přijímá. Slavnostní obřad předávání probíhá v Pule 31. října 1918 - v 17.00 stahuje velitel bývalé KuK Kriegsmarine admirál Horty de Negybany rakousko-uherskou válečnou vlajku se stožáru vlajkové lodi Viribus Unitis a předává flotilu do rukou Chorvata kapitána Vukovic-Podkapelského. Na stožár je vytažena chorvatská trikolora, loď je označena nápisy Jugoslavia a důstojníci věrní císařství ji opouštějí.
O tom ovšem italští potápěči nemají tušení a po 2 hodině v noci umisťují k boku lodi nálož dopravenou torpedem. Při pokusu o útěk jsou ale spatřeni hlídkami, zajati a odvedeni na palubu Viribus Unitis/Jugoslavie. Se zděšením hledí na novou situaci - zaútočili na loď státu, se kterým nejsou ve válce a tak oznamují kapitánovi přítomnost miny. Vypuká zmatek, chybí důstojníci potřební k organizaci "zvednutí páry" a odplutí nebo záchranných prací. Italové skáčou do moře, ale jsou znovu chyceni. Kapitán Vukovic dává rozkaz k opuštění lodi, osádka se ve zmatku vrhá přes zábradlí a spouští čluny. V 6:50 ráno dochází k výbuchu, za 14 minut se vlajková loď námořnictva Rakousko-Uherského císařství a po té 14 hodin vlajková loď námořnictva Státu SHS potápí se 400 muži posádky. Kapitán Janko Michael Alexander Vukovic-Podkapelski je naposledy živý spatřen na lodi klesající pod hladinu, jak stojí na dělové věži a s nepřítomným pohledem salutuje. Jeho mrtvé tělo s těžkým zraněním hlavy bylo vyloveno z vod přístavu a pohřbeno na Námořním hřbitově v Pule.
Luděk Kratochvíl
První sériový obrněný automobil s náhonem všechny kola

V roce 1902 rozběhl bývalý majitel továrny na kola Thomas B. Jeffery výrobu automobilů v továrně v Kenosche ve Wisconsinu, která už další rok vyráběla již 1350 vozidel a o dva roky později 2800 kusů.
Luděk Kratochvíl
Sovětsko-japonské poměřování svalů II. - Nomonchan/Chalchyn-gol 1939

Po několikaměsíčním relativním klidu byl japonskou stranou vybrán druhý zkušební prostor - sporné území u řeky Chalchyn-gol pod horou Nomonchan-burd-obó v oblasti Barga s příhodnějšími logistickými podmínkami pro japonské jednotky
Luděk Kratochvíl
Ruská garda

V roce 1683 jedenáctiletý Petr Alexejevič, syn cara Alexeje Michajloviče, založil v zábavní vesnici pro carskou rodinu a vyšší šlechtu Preobraženskoje u Moskvy zábavní vojenský pluk pro dětské vojenské hry ...
Luděk Kratochvíl
Před 79 lety začala Zimní válka, ...

válka, která v plné nahotě ukázala slabiny DRRA - nevhodnou výstroj, špatný výcvik, neschopnost velitelů velet svým jednotkám a silně drhnoucí logistiku a ale také velice efektivně vedenou finskou obranu
Luděk Kratochvíl
8.11.1948 - černý den československého hokeje

V rámci přípravy na Mistrovství světa v hokeji 1949 se československá reprezentace v listopadu 1948 účastní přátelských zápasů ve Francii a Velké Británii.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Ve Vatikánu se scházejí kardinálové, začínají přípravy na pohřeb papeže
Sledujeme online Zatímco svět truchlí, ve Vatikánu řeší, co po smrti papeže Františka bude dál. V úterý se mají...
Příměří je minulost. Rusko poslalo drony na Oděsu a plně obnovilo boje v pohraničí
Rusko s koncem třicetihodinového příměří provedlo v noci na úterý rozsáhlý dronový útok na...
Letadlo vzplanulo přímo na rampě letiště. Uvnitř bylo téměř 300 lidí
Na letišti v centrální části Floridy začalo v pondělí před plánovaným startem hořet letadlo...
Švýcarský farmaceutický gigant investuje v USA. Vytvoří nová pracovní místa
Švýcarská farmaceutická společnost Roche investuje v příštích pěti letech ve Spojených státech 50...
- Počet článků 90
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 967x