Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Solárníci nás podvedli, občané to platí

Kdo sleduje alespoň částečně vývoj v tak zvaném solárním byznyse, ten nemůže být překvapen zjištěními kontroly Energetického regulačního úřadu u provozovatelů solárních elektráren. Nalezeny byly desítky pochybení. Urychlené zakládání a zprovozňování „solárních parků“ (což je neuvěřitelné zneužití slova park) během roku 2010, tak aby majitelé stihli co nejvyšší státní podporu, naznačovalo podvody a nepravosti hned. Nyní se ukázalo, že probíhaly v masovém měřítku.

V první vlně kontrol bylo prověřeno třicet projektů. Podle ERÚ byly ve dvou případech upozorněny na stav orgány činné v trestním řízení, celkem ve 28 byla objevena závažná pochybení takového rozsahu, že jejich výsledkem může být i (škoda, že až v krajním případě) odebrání licence. Bohužel (i když celkem pochopitelně) úřad nesdělil ty provozovatele, u kterých byly chyby nebo možná i trestné činy zjištěny, na další konkrétní věci si ještě budeme muset počkat.

Zatím to tedy nebude mít zřejmě vůbec žádný vliv na strašlivých více než 44,4 miliardy, které jenom letos zaplatí občané tohoto státu zcela zbytečně za podporu obnovitelných zdrojů energie. Je to do nebe křičící suma, která je jednou z brzd ekonomiky. Celý tento solární průšvih totiž patří do skládačky, která dohromady dává naši aktuální neradostnou hospodářskou realitu.

Potíž fotovoltaiky (a dalších „obnovitelných“ zdrojů) není v kolektorech na střechách rodinných domů nebo v tom, že si nějaká vesnice vybuduje na bázi bioplynu vlastní výtopnu. To jsou ty správné věci, které si podporu zaslouží a které však z oněch desítek miliard „požerou“ jenom drobné. Chybou jsou ty obrovské plochy polí zastavěné, hektary úrodné půdy osázené rychle rostoucími dovezenými rostlinami nehodícími se do našeho prostředí (ze kterých se drtí štěpka levněji, než sbíráním zbytků při těžbě v lese), nevzhledné a hlučné „větrníky“, jejichž produkce elektřiny v našich podmínkách teprve po pěti nebo šesti letech vyrovná energetické náklady vynaložené na jejich stavbu a ukování vrtulí. Ostatně to platí i o solárních panelech. Kdyby jejich výrobci měli platit cenu za elektřinu v takové výši, na jakou se vyhoupla v zemích, které jsou těmito panely zamořeny, celý tento průmysl by padnul den ze dne. Nehledě na fakt, že i v optimálním případě nejlepších myslitelných přírodních podmínek produkuje panel energii nutnou pro jeho výrobu asi dva roky. Což jaderné elektrárně trvá pouhých několik měsíců.

Pokud by se podařilo díky kontrolám u provozovatelů fotovoltaických elektráren některé z nich vyřadit z podpory nebo alespoň omezit, bylo by to výborné. Ale ve skutečnosti teď pouze dobíháme strašlivá pochybení učiněná před lety. Zároveň hrozí, že pokud se rozpadne tento parlament, nebudou přijaty naprosto nutné zákony a v příštích letech náklady občanů i podniků děsivě porostou v oblasti bioplynových stanic, kde je založeno na další miliardy nebo dokonce desítky miliard.

Přiznejme si konečně, že celý ten hloupý a nekonečně drahý systém podpory tak zvaných obnovitelných zdrojů vznikl a je udržován při životě s tím, že bere peníze podnikatelům a občanům, aby je nacpal úzké skupině podnikavců a čínským výrobcům panelů. Politicky je to jistě problém, z ekonomického hlediska je alespoň částečné řešení v podstatě jednoduché – je potřeba ihned, ale opravdu okamžitě, zastavit podporu pro jakékoliv nové zdroje bez rozdílu, kromě těch opravdu lokálních, jako je střecha rodinného domu. Je třeba opravdu důkladně prověřit okolnosti vzniku existujících zdrojů, a pokud to v některých případech půjde, tak je odstavit od vybírání kapes občanů. Bohužel, ty elektrárny, které již existují nelze jen tak zastavit, ale je potřeba využít naprosto každé příležitosti k tomu, aby se poměry v energetice vrátily do nějakých rozumných kolejí.

Obyvatel České republiky se v minulosti nikdo neptal, zda opravdu chtějí vydávat za elektřinu ročně o tisíce korun více, aby „chránili“ životní prostředí a dali vydělat čínským producentům solárních panelů. Podnikatelů a podniků také ne – přitom tato sranda pro mnohé znamená miliony korun ročně navíc, což zase znamená menší produktivitu, méně zaměstnaných lidí, nižší mzdy a zhoršení konkurenční schopnosti právě například vůči oněm Číňanům. Z toho celého plyne celkem jednoznačný závěr. Až zase příště bude některá vláda chystat takto výrazný zásah do práv občanů (jako je to, že budou nuceni platit obrovskou „ekologickou“ daň ve výši přes 40 miliard korun ročně), musí se těchto občanů nejprve zeptat, za to může udělat.

Autor: Luboš Smrčka | pondělí 15.7.2013 7:37 | karma článku: 32,32 | přečteno: 1241x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

Statistika jsou přesné součty nepřesných čísel

Statistika je samozřejmě důležitá. Ekonomové ostatně mají rádi statistiky, bez nich by byli v mnoha směrech v koncích. A proto také vědí lépe než kdo jiný, že statistika je skutečně jenom přesný součet nepřesných čísel.

5.5.2023 v 10:37 | Karma: 12,63 | Přečteno: 363x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Dotace jsou špatně a dostávají je bohatí

Mnozí nadávají na dotace. Jakmile se ale objeví návrhy nějakou omezit nebo nedej bože i zrušit, hned je oheň na střeše. Zajímavé je, že největší pokřik zazní z levice. Přitom je notoricky známé, že dotace přinášejí nejvíc bohatým.

17.4.2023 v 8:32 | Karma: 23,83 | Přečteno: 571x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Hodinky nebo holínky, úředník nebo učitel

Ujasněme si to. Když někdo říká, že počet státních úředníků v roce 2022 vzrostl o zhruba deset tisíc, není to pravda. Ale věta, že se zvýšil počet zaměstnanců placených z veřejných rozpočtu o deset tisíc, ta pravdivá je.

11.4.2023 v 9:05 | Karma: 19,52 | Přečteno: 635x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Inflace je potvora, kurz nepomáhá, na zlato nespoléhat

Ve dvou situacích se najisto objeví zástupy investičních poradců se svými radami. Když je inflace velmi nízká a když je inflace vysoká. Jednou radí, jak „alespoň nějak zhodnotit úspory“, po druhé jak „ochránit úspory“.

3.4.2023 v 10:34 | Karma: 17,08 | Přečteno: 546x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Máte rádi Aston Martin? Bez Čecha už by neexistoval…

Před sto lety, 23. února 1923, se narodil Harry (Jindřich) Pollak, český inženýr a ekonom, průkopník řady inovátorských postupů ozdravení podniků, autor několika knih, který (jak charakteristické) prožil většinu života v emigraci.

23.2.2023 v 12:05 | Karma: 10,18 | Přečteno: 272x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Hasiči celou noc zasahovali v pralese Mionší, vodu nosili na zádech

2. května 2024  9:16

Beskydský prales Mionší v noci zachvátil požár. Hasiči celou noc zasahovali v jeho nejvyšším...

Volby by jasně vyhrálo ANO, mimo Sněmovnu by zůstaly TOP 09 a KDU-ČSL

2. května 2024  8:17,  aktualizováno  8:48

Sněmovní volby by v dubnu vyhrálo ANO s 32,5 procenta, ODS by měla 13 procent, SPD a Piráti shodně...

Protesty studentů eskalovaly i v Kalifornii, jeden člověk skončil v nemocnici

2. května 2024  8:11

Na Kalifornské univerzitě v Los Angeles (UCLA) se v noci na středu střetli proizraelští a...

Amsterdam bojuje proti nerovnosti v močení. Vyčlení miliony na veřejné záchodky

2. května 2024  7:53

Radnice v Amsterodamu po několikaletém nátlaku ze strany žen vyčlenila čtyři miliony eur (přes 100...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 362
  • Celková karma 19,60
  • Průměrná čtenost 1387x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky