Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Hodinky nebo holínky, úředník nebo učitel

Ujasněme si to. Když někdo říká, že počet státních úředníků v roce 2022 vzrostl o zhruba deset tisíc, není to pravda. Ale věta, že se zvýšil počet zaměstnanců placených z veřejných rozpočtu o deset tisíc, ta pravdivá je.

Vůbec v tom není žádný rozpor. Tedy kromě skutečnosti, že určitá část lidí je buď neschopná nebo není ochotná akceptovat jinak banální fakt, že úředník a učitel jsou dvě odlišné profese.

Je to asi takto: Zdaleka nikoliv každý zaměstnanec placený státem je úředník. Naprostou většinou jde totiž o učitele, zdravotníky a lékaře, policisty, vojáky, hasiče, vědce a tak dále… Úředníci mezi nimi tvoří zlomek. Čili faktem je, že každý státní úředník je placen z veřejných rozpočtů, ale ani zdaleka nejsou všichni lidé placení z veřejných peněz státní úředníci.

Ergo kladívko je tvrzení o nových 10 tisících úředníků proste lživé.

Zaměstnanci státu jsou velmi široká skupina lidí, z nichž mezi "úředníky" patří naprostá menšina. Řadě lidí se ale hodí neříkat v této věci tak úplně pravdu a vytvářet dojem, že na ministerstvech pracují stovky tisíc lidí.

 

Mimochodem ten růst není nějak politicky dán ve smyslu, že by tato nebo kterákoliv jiná vláda v dané oblasti přišla s nějakou zásadně odlišnou politikou. Loni počet úředníků v pravém smyslu slova sice trochu poklesnul, ale jak bylo řečeno, celkem přibylo deset tisíc lidí ve veřejném sektoru. Během druhé poloviny minulého desetiletí (tedy za jiné vlády) se počet zaměstnanců veřejné sféry zvýšil o „úctyhodných“ 80 tisíc. Úředníků z toho bylo relativně málo. To jen na okraj, aby snad nevznikl dojem, že se děje něco nového.

Vraťme se zpět. Veřejný prostor je zaplevelen nesmyslem, kterému přes zjevnou absurditu řada lidí věří jako slovu Božímu. S tím už toho moc nenaděláme. Mnoho lidí totiž přísahá na řádově větší absurdity, jako že Země je placatá, případně, že je dutá a uvnitř té duté koule je jiná, daleko větší nebo že Nikola Tesla objevil čistou energii, ale byl umlčen žido-zednářskou mafií majitelů uhelných dolů a ropných vrtů. Proti tomu je deset tisíc úředníků navíc za rok vlastně docela uvěřitelná drobnost. Jasně, soudný člověk si začne počítat nové kanceláře, podlahovou plochu, kolik lidí by připadalo na jedno ministerstvo, kolik budov by se muselo přikoupit nebo postavit… Dojde k tomu, že deset tisíc skutečných státních ministerských úředníků za rok nemůže přibýt už jenom pro technické potíže. A proto aniž by věděl něco dalšího, tak je mu jasné, že někde není háček, ale pořádný hák.

Ale kam v našem světě dojdeme se soudností, že?

Vlastně je to celé banalita povýšená však tím, že ji opakují i lidé, kteří by ten rozdíl měli dobře chápat a přesně znát.

Přesto je tady jedna otázka, která je skutečně legitimní a podstatná: Co vlastně růst počtu zaměstnanců placených z veřejných rozpočtů znamená, co přináší, co naznačuje?

Těžká odpověď. Jistá je jen jedna věc: Takhle to být nemá.

Dlouhodobé bobtnáni veřejného sektoru je principiálně špatně, a to dokonce i v tom případě, že největší část přírůstků jsou učitelé a s nimi další profese, které zcela jistě budeme brát za užitečné, potřebné a hodné úcty.

Ukazuje se, že veřejné služby a celý veřejný sektor potřebuje podrobit stejně zásadní reformě, jako penzijní systém, daňový systém, onen zcela z kontroly vymknutý dotační prales (obsluhovaný mimochodem celou armádou administrátorů a úředníků) a pár dalších oblastí. Ukazuje se, že jakkoliv žijeme v jedné z nejbohatších společností na světě, náš budoucí růst je ve vážném nebezpečí zbabělosti a neschopnosti prosadit změny.

Co riskujeme? Samozřejmě stagnaci. Ale také to, že ony změny za nás udělá technologický pokrok, robotizace, automatizace a především umělá inteligence. Že místo alespoň nějak řízených změn v podobě reforem se nám to všechno začne sypat na hlavu.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | úterý 11.4.2023 9:05 | karma článku: 19,52 | přečteno: 637x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,27 | Přečteno: 351x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 16,00 | Přečteno: 458x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,02 | Přečteno: 3308x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma: 19,12 | Přečteno: 470x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Plíživá, nenápadná a soustavná euroizace

Sleduji diskuse o euru s jistým pobavením. Bavíme se (s mimořádnou vášní) o přijetí eura v zemi, kde přesně ten proces (přijímá eura) průběžně a dosti dynamicky probíhá bez ohledu na to, co si kdo myslí a k čemu se kdo upíná.

21.1.2024 v 9:02 | Karma: 19,89 | Přečteno: 624x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

ANALÝZA: Terorismus se vyplácí, vzkázali Palestincům. Gesto ve špatnou dobu

24. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Je to vzácnost, když Izraelci od rána vědí, co je ten den čeká. Ve středu to tak bylo. Od rána byly...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Rozhodněte o vítězi ankety Bloger roku 2023, hlasujte do konce května

24. května 2024

Anketa Bloger roku 2023 je ve finále a o vítězi se rozhodne do konce května. Právě do posledního...

Na Mallorce se zřítila restaurace. Nejméně čtyři lidé zemřeli, desítky zraněných

23. května 2024  22:48

Po pádu části budovy přímořské restaurace ve městě Palma na španělském ostrově Mallorca večer...

  • Počet článků 362
  • Celková karma 19,60
  • Průměrná čtenost 1388x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky