Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Statistika jsou přesné součty nepřesných čísel

Statistika je samozřejmě důležitá. Ekonomové ostatně mají rádi statistiky, bez nich by byli v mnoha směrech v koncích. A proto také vědí lépe než kdo jiný, že statistika je skutečně jenom přesný součet nepřesných čísel.

Takže konec konců u těch údajů Eurostatu, které nedávno vzbudily takové vášně, platí to stejné, jakou jakékoliv jiné statistiky: Data mohou ukazovat, co chtějí, důležité je ve skutečnosti jenom to, kolik skutečně domácnosti za dodávky platí. A že je to opravdu podstatně nižší suma, než kolik vychází ze statistik, to je asi vcelku zjevné.

To otevírá tři dosti základní otázky:

První: Máme věřit ostatním statistickým údajům, když se ukázalo, že zrovna ty u plynu a elektřiny vytvořené Eurostatem (nejvyšší evropskou statistickou autoritou) jsou přinejmenším a velmi slušně řečeno matoucí?

Druhá: Není možné, že jako sčítali statistici hrušky a jablka v tomto případě, dělají to tak nějak pořád?

Třetí: Nejsou vlastně ty statistiky jenom obrovské vyhozené peníze?

Odpovědi: V podstatě ano, jistě, v žádném případě.

Přesto, že statistici opravdu běžně sčítají jablka a hrušky, tak dodaným statistickým údajům věřit můžeme. I když vznikají mnohdy poněkud překvapivě a někdo by mohl říct i krkolomně, jejich základní krásou jsou okolnosti, kterým říkáme obvykle metodologie a časová řada. Co to znamená: Statistici postupují měsíc po měsíci (nebo kvartál po kvartálu, rok po roce) stále stejně. Dělají stejný sběr dat, stejné dopočty, používají stejnou metodologii. Pokud něco mění, dávají si skutečně naprosto neuvěřitelně důsledně záležet na tom, aby eliminovali dopady změn.

Díky tomu jsou jednotlivé údaje srovnatelné a tvoří právě onu časovou řadu. Na statistických datech totiž obvykle nejsou důležitá konkrétní čísla. Ostatně v mnoha případech jsou to v podstatě hausnumera. Třeba absolutní hodnota hrubého domácího produktu za rok v korunách. To je nějaký kompromis na téma: Takto nějak by to snad mohlo být. Podstatná je však časová řada a to, co nám časová řada vyjadřuje a říká: Trend.

Známá písnička tvrdí, že „Statistika nuda je, má však cenné údaje…“ Na jedné straně je to nefér, na druhé příliš optimistické. Statistika je ve skutečnosti obrovsky zábavná pro každého, kdo není líný přemýšlet nad výsledky a daty, ale její údaje jsou samy o sobě paradoxně a osamoceně povětšinou téměř bezcenné. Zato nám statistika dokáže odhalit trendy, což je k nezaplacení důležité a díky tomu se všechny ty (vskutku nemalé) peníze vynaložené na statistická šetření vyplatí.

Trend je v reálné ekonomice i v ekonomii jako vědě obrovsky důležitá informace. Konec konců, život každého obyvatele této země (a ostatně i jiných zemí) je plný vlastních neustálých, průběžných a všudypřítomných miniaturních statistických zjišťování. Když budete pět let absolvovat každé ráno stejnou cestu do práce, budete mít (až si to budete nějak zvlášť uvědomovat) hlavu plnou statistik o této cestě. Na základě těch statistik budete průběžně vyhodnocovat pravděpodobnosti. Jednoduše se tomu dá říkat zkušenost. Což je vlastně znalost trendů a jejich průběžné zpracovávání do rozhodovacích procesů.

Což pěkně navazuje na známou definici šílenství od Alberta Einsteina: "Je to stav, kdy opakujete stále stejný postup, ale očekáváte odlišné výsledky".

Celé to skvěle funguje v pomalu se vyvíjejícím prostředí, které není pod nějakým extrémním stresem. Podstatně hůře to však funguje, když dojde ke skokové změně, nějakému kolapsu, šoku. Proto mohla stejná metoda prováděná dlouhé roky dávat (i při sčítání jablek z některých zemí a hrušek z jiných zemí) racionální a objektivní zkušenosti odpovídající údaje (trendy růstu či poklesu), ve chvíli dramatického vývoje ale poskytla ta stejná metoda hloupý výsledek odtržený od faktů a reality.

Na začátku sporu byl Twitter... Jako obvykle.

 

Sluší se říct, že spor Česká republika versus Eurostat o interpretaci toho, jak vzrostly nebo nevzrostly ceny energií, to je novinka jenom z našeho pohledu, nikoliv ale v širších souvislostech. Statistici se s výkonnou mocí hádají vcelku pravidelně, proto také bývá post nejvyššího šéfa dané národní statistické autority obsazován (v civilizovaných zemích) pokud možno apoliticky. Čili nezažíváme nic zvláštního. Turci by mohli vyprávět, Řekové také. A tak dále.

Ironií pak je, že obě strany mají pravdu. Eurostat obhajuje metodu a postup a vskutku neudělal nic jiného než kdykoliv jindy. Česká vláda říká, že výsledek je nesmysl, který nemá vztah s realitou. A skutečně, je to tak. Což je ovšem pouze poněkud vyhrocenější stav, jaký panuje vlastně pořád. jenom tentokrát je díky šokové době skutečně hodně vidět.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | pátek 5.5.2023 10:37 | karma článku: 12,65 | přečteno: 371x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,27 | Přečteno: 349x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 16,00 | Přečteno: 458x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,02 | Přečteno: 3308x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma: 19,12 | Přečteno: 470x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Plíživá, nenápadná a soustavná euroizace

Sleduji diskuse o euru s jistým pobavením. Bavíme se (s mimořádnou vášní) o přijetí eura v zemi, kde přesně ten proces (přijímá eura) průběžně a dosti dynamicky probíhá bez ohledu na to, co si kdo myslí a k čemu se kdo upíná.

21.1.2024 v 9:02 | Karma: 19,89 | Přečteno: 624x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

„Z platu za práci pro stát nevyžiju.“ Soudní zaměstnanci míří do stávky

20. května 2024

Premium Vláda má další problém. Po učitelích a zemědělcích budou stávkovat i zaměstnanci soudů....

Prokurátor soudu v Haagu požádal o zatykače na Netanjahua a lídry Hamásu

20. května 2024  13:31,  aktualizováno  19:38

Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan v pondělí požádal o vydání...

Slovenská koalice po atentátu brojí proti satiře na Zomri, prý šíří nenávist

20. května 2024  19:32

Od chvíle, kdy útočník v Handlové postřelil slovenského premiéra Roberta Fica, se jeho koaliční...

Vadná krev zabila v Británii tisíce lidí, vlády to chtěly utajit, tvrdí vyšetřování

20. května 2024  18:40,  aktualizováno  19:08

Kvůli kontaminované krvi se v Británii mezi lety 1970 a 1991 infikovalo HIV či žloutenkou přes 30...

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...

  • Počet článků 362
  • Celková karma 19,60
  • Průměrná čtenost 1388x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky