Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Máte rádi Aston Martin? Bez Čecha už by neexistoval…

Před sto lety, 23. února 1923, se narodil Harry (Jindřich) Pollak, český inženýr a ekonom, průkopník řady inovátorských postupů ozdravení podniků, autor několika knih, který (jak charakteristické) prožil většinu života v emigraci.

Na konci třicátých let minulého století unikl před nacisty skutečně „na poslední chvíli“ do Francie. Z té znovu „o chlup“ do Británie. Díky tomu on a strýc z otcovy strany jako jediní z celé rodiny nezahynuli ve vyhlazovacích táborech. Na konci let čtyřicátých po strastiplném dvacetikilometrovém pochodu přes zasněženou Šumavu utekl před komunisty, kteří mu – jako vojákovi československé západní armády a aktivnímu antikomunistovi – znemožnili dokončit studium a bránili vykonávat povolání.

Od začátku let padesátých pak v Británii postupně měnil svůj zájem z inženýrství zaměřeného na elektrotechniku (což byl jeho původně vystudovaný obor) na oblast ozdravení podniků, krizové řízení a to, co dnes nazýváme Turnaround management. Pracoval jako odborník na restrukturalizaci a zvyšování efektivity i pro řadu velkých firem – například IBM či Dunlop, Audi a další.

V Británii, Kanadě, Německu, Belgii, Itálii či ve Švýcarsku pak od padesátých do konce osmdesátých let minulého století zachránil či pomohl zachránit desítky podniků. A to včetně ikonické automobilky Aston Martin, ve které vedl v letech 1972 a 1973 restrukturalizační tým. Díky dohodám s odbory, ředě opatření na zvýšení efektivity a ziskovosti produkce, množství organizačních změn a řadě větších i menších úspor v procesu produkce vozů se podařilo společnost, která vytvářela do té doby v podstatě pouze ztráty, dostat do zisku a nastartovat její další rozvoj.

Harry Pollak během působení ve Velké Británii. S medailí London Medal British Institution of Management.

Harry Pollak byl především praktik. Ostatně to souviselo i s jeho původním vzděláním – člověk, který vystudoval elektrotechniku na Českém vysokém učení technickém (avšak byl mu odepřen diplom) tíhne přirozeně spíše k řešení praktických problémů. Podobně přistupoval i restrukturalizacím, ke krizovému řízení a k hodnotové analýze. Teoretické rámce jsou dobré a potřebné, avšak nakonec je stejně nutné zohlednit situaci v konkrétních podnicích, v konkrétních prodejních a produkčních situacích, hledat prostor pro řešení často intuitivně a na základě dobré znalosti reality. I proto jeho první kroky u nového úkolu obvykle vedly do výrobních hal, kde získával stejně důležité informace o stavu podniku, jaké mu poskytly účetní závěrky a rozvahy.

Nebylo tedy divu, že i když během svého působení v zahraničí napsal několik knih, šlo spíše o praktické příručky, o sbírky doporučení, jak je potřebné se dívat na problematiku nákladů a jejich snižování. Na teoretický výzkum skutečně neměl Harry Pollak čas.

Když pak na přelomu osmdesátých a devadesátých let minulého století dokončil restrukturalizační a rozvojový projekt velkých švýcarských papíren a rozhodl se jít „do důchodu“, přerušoval odpočinek jednotlivými nárazovými konzultacemi a zrálo v něm rozhodnutí, zkusit ještě něco nového.   

Na počátku našeho století se tak stal zřejmě nejstarším doktorandem v dějinách českého vysokého školství, když po standardním tříletém studiu převzal titul Ph.D. v úctyhodném věku osmdesáti let. Zemřel ve Švýcarsku v roce 2014.

Harry Pollak během jednoho z pobytů v České republice.

Harry Pollak je nesporně osobnost známá skutečně především specialistům na management a krizové řízení. Ale zároveň je příkladem toho, jaké množství inspirativních a následováníhodných postav máme k dispozici – stačí jen rozhrnout povlak minulosti a najít je, hledat u nic poučení a vzory. Konec konců i proto přijalo vědecké pracoviště Centrum restrukturalizace a insolvence při Vysoké škole ekonomické v Praze do svého názvu již před delším časem jméno Harry Pollaka. A i proto připravuje na tento rok vydání několika jeho dosud nepublikovaných statí.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | čtvrtek 23.2.2023 12:05 | karma článku: 10,18 | přečteno: 275x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,27 | Přečteno: 351x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 16,00 | Přečteno: 458x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,02 | Přečteno: 3308x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma: 19,12 | Přečteno: 470x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Plíživá, nenápadná a soustavná euroizace

Sleduji diskuse o euru s jistým pobavením. Bavíme se (s mimořádnou vášní) o přijetí eura v zemi, kde přesně ten proces (přijímá eura) průběžně a dosti dynamicky probíhá bez ohledu na to, co si kdo myslí a k čemu se kdo upíná.

21.1.2024 v 9:02 | Karma: 19,89 | Přečteno: 624x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

ANALÝZA: Terorismus se vyplácí, vzkázali Palestincům. Gesto ve špatnou dobu

24. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Je to vzácnost, když Izraelci od rána vědí, co je ten den čeká. Ve středu to tak bylo. Od rána byly...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Rozhodněte o vítězi ankety Bloger roku 2023, hlasujte do konce května

24. května 2024

Anketa Bloger roku 2023 je ve finále a o vítězi se rozhodne do konce května. Právě do posledního...

Na Mallorce se zřítila restaurace. Nejméně čtyři lidé zemřeli, desítky zraněných

23. května 2024  22:48

Po pádu části budovy přímořské restaurace ve městě Palma na španělském ostrově Mallorca večer...

  • Počet článků 362
  • Celková karma 19,60
  • Průměrná čtenost 1388x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky