Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Ekonomické počasí? Je to padesát na padesát

Čtyři potěšující zprávy nabídnul internet v posledních dnech. První byla na téma nezaměstnanost, druhá se týkala maloobchodu, třetí zájmu o kancelářské prostory a čtvrtá (ze světa) zlata.

Povětšinou čteme, že krize je za rohem a už se na nás sápe. Konec konců i Michael Burry, o kterém se traduje, že předpověděl krizi v roce 2008, věští splasknutí investičních bublin. Tedy krizi.

K tomu jen malou poznámku – Michael Burry předpověděl krizi v roce 2008 v čase, kdy sice ještě nepadli Lehman Brothers (to se stalo 15. září 2008), ale ve skutečnosti krize již více než rok běžela. Její počátek je totiž třeba směřovat daleko spíše k letům 2006 a 2007, kdy dosáhl vrcholu počet konfiskací domů ve Spojených státech a drasticky narostl počet nesplácených hypotéčních úvěrů. Ale to je vedlejší a nesnižuje (ani nezvyšuje) to relevantnost předpovědi.

Asi ani nemá smysl připomínat, že krizi ohlašují i čeští věrozvěsti problémů. Někteří z nich neochvějně už osm let tvrdí, že hned příští rok začne a bude děsivě hluboká. Asi nikdy na mne z internetu nevyskakovalo tolik článků a tolika tragickými titulky, jako zvláště v posledních dvou letech. Všimněme si, že kdyby se jen třetina z nich měla ukázat jako pravdivá, tak bychom měli mít touto dobou pokles HDP pět procent a milion lidí bez práce. Byly však vycucané z prstu.

Raději k těm potěšujícím zprávám.

Nezaměstnanost v České republice je nadále neuvěřitelně nízká (2,7 procenta) a firmy hledají oficiálně 350 tisíc lidí, spíše ale asi 500 tisíc lidí. První číslo vychází z dat úřadů práce, druhé je odhad vyšší proto, že mnoho pozic se firmy přes úřad práce ani nesnaží obsadit, protože nevěří, že by mohly touto cestou uspět.

Coworkingová centra (sdílené kanceláře) hlásí prudký rozvoj a vysokou poptávku. Sdílené kanceláře se vyplatí především menším firmám, vysoká poptávka tedy značí, že menšímu a střednímu podnikání se (přes všechny komplikace, které jsou mu kladeny) daří dobře.

Maloobchodní tržby za červenec se (meziročně) zvýšily o sedm procent. To je velké číslo a určitě nenaznačuje problém s domácí poptávkou – i když ho očistíme o vyšší počet pracovních dnů oproti červenci 2018, pořád jsme na téměř pěti procentech meziročního růstu, což je prostě výborný údaj.

A konečně – cena zlata na světových trzích, která se 4. září dostala nad 1560 dolarů za unci, následně poslušně poklesla pod 1500 dolarů za unci (a po útoku na ropné terminály v Saúdské Arábii šla překvapivě jen těsně nad 1500 dolarů). To je sice stále strašně moc, ale setrvalý růst vypadá jinak. Mimochodem – i když nynější ceny jsou nominálně velmi vysoké, není to vlastně tak horké, jak se zdá. Pokud by unce zlata měla mít nyní stejnou kupní sílu, jako v době, když byla historicky nejdražší (ve smyslu kupní síly), tak by musela dosáhnout 2764 dolarů (aby se vyrovnala 21. lednu 1980).

Co z toho všeho plyne?

Vlastně pořád to stejné. Ve světě je mnoho rizik, namátkou: neřízený brexit, obchodní válka USA se zbytkem světa (už ani ne se samotnou Čínou), ochabnutí poptávky v Číně, Hongkong či italský dluhový problém, divné nálady v Německu, zmíněný útok v Saúdské Arábii a tak dále. Celkové makroekonomické prostředí je stále vcelku dobré.

Někdo by mohl říci, že udržování růstu (či bránění recesi v některých zemích) je umělý produkt vyvolaný například postupem Evropské centrální banky, snižováním sazeb a hromadným nákupem dluhopisů. Nemyslím si to. Ve skutečnosti existuje jiný vliv, který je daleko silnější. Globalizace (jak na ni půlka světa nadává) nadále přináší obrovské benefity a pořád chrlí neuvěřitelné prorůstové impulsy.

Vytváří jich tolik, že to dokáže přehlušit řadu rozhodnutí, která by jinak měla fatální následky – namátkou urputné snahy zašlapat do země dieselové motory nebo italské pokusy vymyslet měnu, která není měnou, hloupé dotační systémy... Nebo ty obchodní války. Ale to skutečně jen namátkou. Dala by se popsat celá stránka dalšími příklady.

Zatím stále není potřeba panikařit. Ano: Prožíváme nejistou dobu, která se může překlopit na jednu nebo druhou stranu. Což je – Bohužel – to nejkonkrétnější, co se o těchto časech dá říci. Možná bude slunečno, ale stejně dobře mohou přijít bouřky.

Nic moc? Souhlasím. To je předpověď počasí na nic. Nicméně i ta má svůj význam. Obsahuje totiž realistickou verzi budoucnosti – zpomalování možná až ke stagnaci, čekání na další prorůstový impuls.

Nebo na paniku. V onom výčtu rizik chybí jedno obrovské, totiž lidské jednání. Panika. Když se spouštěla krize v roce 2008, mělo to jednu zvláštní okolnost, kterou je možné si ukázat na příkladu českého průmyslu. Do zhruba podzimu 2008 byly údaje o nových objednávkách skvělé. A pak – dalo by se říci, že den ze dne – se propadly meziročně o desítky procent. Vypukla panika.  

Krize je totiž ve skutečnosti tak trochu stav mysli, způsob chování. A k tomu doporučuji tento nesmrtelný skeč (po krátkém úvodu v AJ jsou k dispozici i české titulky): https://www.youtube.com/watch?v=YbD-omir4c0

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | úterý 17.9.2019 8:31 | karma článku: 14,00 | přečteno: 348x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

Státní finance nezachrání zázrak, ekonomické zázraky totiž neexistují

Tisíce nových dětí díky prudce zvýšené porodnosti, znovu zavedená elektronická evidence tržeb, mimořádná daň z mimořádných výnosů, sektorová daň, lithium... Velmi dílčí seznam zázraků, které měly nebo mají zachránit státní finance.

24.5.2024 v 9:37 | Karma: 21,01 | Přečteno: 382x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,90 | Přečteno: 356x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 16,74 | Přečteno: 466x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,10 | Přečteno: 3315x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma: 19,12 | Přečteno: 470x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

V Gaze se 70 procent pomoci z moře ukradlo. Hamásu se „odklánění“ hodí

29. května 2024

Premium Plán amerického prezidenta Joea Bidena nakrmit Gazu pomocí plovoucích přístavů dostal ránu...

Poslední šance dostat dítě na tábor. Co se letos mění a kde ještě hledat místo

29. května 2024

Premium Čarodějnickými hábity, klobouky a nezbytnými hůlkami se děti z Teplic na rozdíl od filmového...

Rusko je agresor, připustil lídr SPD Mach. Chce zrušit Green Deal

29. května 2024

Stanovuje si troufalý cíl zrušit Green Deal, zpochybňuje závazek přijmout euro a připouští, že...

Fackují ho, kopou, ničí mu foťáky. Ale stařičký král paparazzi stále fotí

29. května 2024

Seriál Jedenáctkrát mu zlomili žebra, jednou ho pobodali, sto osmdesátkrát byl v nemocnici. Naposledy...

  • Počet článků 363
  • Celková karma 16,89
  • Průměrná čtenost 1385x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky