Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Až bude euro za dvacku, plat 40 tisíc a Itálie na uzdě…

V médiích ta diskuse na čas utichla, ale ekonomové ji vedou dál. Kdy bude doba pro přijetí eura? Část kolegů zarputile odpovídá: Nikdy! Nebyl bych tak přísný. Moje verze: Až bude euro za dvacku, plat 40 tisíc a Itálie na uzdě...

Nicméně většina disputací o euru se točí k termínům. Typická odpověď, kterou řada kolegů poskytuje i sdělovacím prostředkům, zní: „Přijměme euro, až to pro nás bude výhodné“. Je to hodně šalamounské vyjádření, protože nedává nic nad rámec hypotézy, že nyní to výhodné není, ale jednou to výhodné být může.

Mám jiný přístup.

Jak by měla vypadat ta doba, kdy to výhodné bude?

A pro koho to vlastně výhodné má být?

Když si vezmeme běžný průmyslový podnik, což je v našich podmínkách základ prosperity, tak ten už dávno „jede“ v takovém podvojném režimu někde na pomezí korun a eura. Takový podnik totiž má nemalé náklady v eurech (případně v dolarech), protože obvykle je to zároveň dovozce komponentů nebo surovin. Má také významné příjmy v eurech. Je totiž zároveň exportérem nebo je součástí nadnárodní korporace. Pokud by na euro přešla celá země, sníží se tomuto podniku transakční náklady, omezí se rizika. Celkem dohromady je národní hospodářství na euro připraveno dávno a jeho přijetí může nastat třeba zítra – a bude výhodné. Pro ty podniky a jejich vlastníky

Něco jiného jsme my ostatní, kteří „nejsme průmysl“.

Při současném kurzu někde mezi 25 a 26 korunami, při současném nastavení cen a příjmů, by přechod na euro znamenal zpomalení a odložení možnosti, že se naše životní úroveň v rozumné době přiblíží vyspělejším sousedům. Ekonomika nefunguje tak úplně jako matematická rovnice. U ní platí, že pokud obě strany vydělíme třeba těmi 25, tak se na jejím principu nic nezmění (protože když obě strany zase 25 vynásobíte, máme starou podobu rovnice). V ekonomice je to složitější, neboť co se jednou stane, nelze již odestát.

Navíc obětováním koruny přijde národní banka o významné nástroje, jak zasahovat do vývoje – přijde o možnost ovlivňovat emisi peněz a klíčové sazby.

Dnes máme dvě cesty, jak dobíhat příjmovou hladinu vyspělých zemí. První je růst mezd, druhý posilování koruny. Obě souvisejí s produktivitou práce. Vyšší mzdy jsou možné jen při vyšší produktivitě, jinak přichází kolaps. Posilování měny je (odmysleme spekulativní vlivy) vždy obrazem výkonu ekonomiky. Vyšší výkon a vyšší efektivita vedou k posilování. S eurem by zůstal jenom růst mezd, kurz by přestal existovat. Dnes pajdáme za vyspělým světem a občas ho i trochu dotahujeme. Bez kurzu bychom pajdali také, ale po jedné noze.

Takže od boku střílím „euro“ podmínky. Až nebude kurz mezi 25 až 26 korunami za euro, ale bude pevně posazený alespoň někde pod dvaceti korunami. Tedy až oproti současnosti koruna posílí alespoň o dvacet a raději o pětadvacet procent. A až průměrná mzda nebude někde u 30 tisíc korun, ale minimálně nad 40 tisíci. Tedy až mzdy vzrostou nejméně o třicet, raději 40 procent. Jedno kruté srovnání – lze to říci i tak, že ona chvíle nastane, až bude česká průměrná mzda přepočítaná kurzem na eura (po posílení koruny) alespoň polovinou toho, jaký je průměrný plat v nejchudších východních zemích Německa.

Tak v tu chvíli má cenu začít uvažovat o tom, že bychom někdy v dalších letech mohli přejít na euro.

A konečně je tu poslední podmínka – až bude Itálie na uzdě. Za Itálii si dosaďme ještě Řecko a alespoň také Španělsko, jen ta Itálie je nejkřiklavější příklad a jednoznačně nejtěžší pacient. Naši milí a jinak osobně většinou neobyčejně příjemní jižní přátelé totiž již několik let financují svůj státní dluh tiskem eur, což jim umožňuje cosi, co lze eufemisticky nazvat „stabilizační dohodou“. Okolnosti jsou vcelku složité, ale celkově to znamená, že chlapci tam dole na jihu dostali spoustu času k nápravě své prachmizerné ekonomiky, ale zatím to vypadá, že pokračují v nekonečné siestě, kterou si zpestřují permanentními hádkami.

Za mne pak platí: Posílení koruny pod dvacet za euro je otázkou času. Nemyslím, že by to mělo trvat déle, než třeba čtyři nebo pět let. Zvýšení průměrné mzdy na 40 tisíc korun je záležitostí na dobu podobnou a možná i o něco kratší. Přidejme nějakou rezervu, také existuje určitý mechanismus, který zabere nějaký čas – takže euro je otázka doby za zhruba deset let.

Ale Itálie na uzdě? To jsme ve zcela jiných časových relacích.

Pokud naší podmínkou pro vstup do eurozóny reálně bude, že jako zdravá země se zdravými financemi chceme vstoupit do klubu zdravých zemí se zdravými financemi, tak buď v tom klubu budeme my, nebo tam bude Itálie, ale těžko tam při dodržení podmínky finančního zdraví můžeme být společně. Nejsme pyrotechnici, abychom museli lézt do domu s tikající bombou ve sklepě.

Autor: Luboš Smrčka | pátek 20.7.2018 8:05 | karma článku: 40,99 | přečteno: 5041x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

Statistika jsou přesné součty nepřesných čísel

Statistika je samozřejmě důležitá. Ekonomové ostatně mají rádi statistiky, bez nich by byli v mnoha směrech v koncích. A proto také vědí lépe než kdo jiný, že statistika je skutečně jenom přesný součet nepřesných čísel.

5.5.2023 v 10:37 | Karma: 12,63 | Přečteno: 363x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Dotace jsou špatně a dostávají je bohatí

Mnozí nadávají na dotace. Jakmile se ale objeví návrhy nějakou omezit nebo nedej bože i zrušit, hned je oheň na střeše. Zajímavé je, že největší pokřik zazní z levice. Přitom je notoricky známé, že dotace přinášejí nejvíc bohatým.

17.4.2023 v 8:32 | Karma: 23,83 | Přečteno: 571x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Hodinky nebo holínky, úředník nebo učitel

Ujasněme si to. Když někdo říká, že počet státních úředníků v roce 2022 vzrostl o zhruba deset tisíc, není to pravda. Ale věta, že se zvýšil počet zaměstnanců placených z veřejných rozpočtu o deset tisíc, ta pravdivá je.

11.4.2023 v 9:05 | Karma: 19,52 | Přečteno: 635x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Inflace je potvora, kurz nepomáhá, na zlato nespoléhat

Ve dvou situacích se najisto objeví zástupy investičních poradců se svými radami. Když je inflace velmi nízká a když je inflace vysoká. Jednou radí, jak „alespoň nějak zhodnotit úspory“, po druhé jak „ochránit úspory“.

3.4.2023 v 10:34 | Karma: 17,08 | Přečteno: 546x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Máte rádi Aston Martin? Bez Čecha už by neexistoval…

Před sto lety, 23. února 1923, se narodil Harry (Jindřich) Pollak, český inženýr a ekonom, průkopník řady inovátorských postupů ozdravení podniků, autor několika knih, který (jak charakteristické) prožil většinu života v emigraci.

23.2.2023 v 12:05 | Karma: 10,18 | Přečteno: 272x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Na jednání o míru nepřijdeme, vzkázali Rusové. Švýcaři je ani nezvali

2. května 2024  22:11

Švýcarsko iniciuje vlastní mírovou konferenci o Ukrajině. S pozváním Ruska na setkání, které se má...

Pavel zkritizoval všechny. Nefér jsou Babišova slova i kampaň SPOLU, míní

2. května 2024  21:36,  aktualizováno  21:50

Kampaň, která dělá z hnutí ANO zastánce ruských zájmů, je podle prezidenta Petra Pavla stejně nefér...

O menopauze musíme mluvit, burácela herečka Halle Berry před Kapitolem

2. května 2024  21:41

Slavná herečka Halle Berry se zapojila do americké politiky, když podpořila senátorky snažící se o...

Sluší se, aby zaměstnanec věděl, proč je propouštěn, řekl Juchelka

2. května 2024  5:42,  aktualizováno  20:58

Poslanci se přeli o změnu zákoníku práce. Opozici se ho nepodařilo vrátit vládě k přepracování....

  • Počet článků 362
  • Celková karma 19,60
  • Průměrná čtenost 1387x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky