A teď to všichni zaplaťte!
Evropské prasátko je v problémech a možná dopadne opravdu zle - na jatkách. Jeho osud mají v rukoui Češi.iDnes - Profimedia.cz
V tom strašném binci, ve kterém se náš současný svět nachází, je to opravdu těžké. Pro v podstatě malou a otevřenou ekonomiku s nevýznamným domácím trhem ještě těžší. Ale jako obvykle v podobných situacích tu jedno řešení je. Lze ho formulovat asi takto: Neplatit cizí dluhy, ale vlastní. Neřešit cizí problémy, ale svoje. Uklidit si doma a pak se teprve koukat ven, jak to tam vypadá. Nejlepší službu pro naše sousedy a spojence ekonomické i vojenské můžeme udělat tím, že se postaráme o sebe a nebudeme nikomu na obtíž, nebudeme ostatní zaměstnávat svými potížemi.
Fakt je, že v době dezintegrace nebývalých rozměrů je dosti obtížné udržet takovou strategii a faktem také je, že v zemi rozpolcené politicky, v zemi bez dostatečně pevné politické struktury, je to ještě těžší. Pokud by náš stát fungoval maximálně efektivně a byl výkonnou formací bez velkých ztrát, byli bychom na tom o poznání lépe. Ale takoví nejsme. Žijeme v zemi, která sice za posledních deset či patnáct let dokázala svým občanům zajistit značný růst životní úrovně, ale zároveň v zemi, kde část tohoto růstu byl na dluh. Jak na dluh vládní, tak na dluh rodin samotných.
Máme svoje obrovské vlastní problémy a do toho přichází ataky z ciziny, které jsou velmi silné a velmi nebezpečné. Chce se po nás, abychom přispěli na jejich řešení v době, kdy máme sami málo a kdy se každý den dozvídáme o dalších a dalších nehospodárnostech. Chce se po nás půjčka 90 miliard korun na záchranu jiných zemí. Naše rozhodování, zda půjčit nebo nepůjčit je přitom pod obrovským tlakem časovým i argumentačním.
Nechme tuto věc chvíli stranou a podívejme se, jaké jsou vlastně naše skutečné problémy. Klíčová potíž – rozval státních i municipálních financí je krátkodobě řešitelný jediným způsobem, a to způsobem mizerným a špatným. Nezbývá než na rok, dva nebo tři zvýšit daňovou zátěž a diskuse může být jenom o tom, jak a komu. Jak tuto nutnost rozložit mezi bohaté, mezi střední vrstvu a mezi ty, kteří na tom nejsou dobře. Mezi občany a firmy. Jak ji rozložit tak, aby byla co nejméně dotčena práva občanů. Další krok je stejně jasný a minimálně stejně obtížný – po dvou dekádách slibů a vytáček musí politická reprezentace konečně přistoupit k tomu, co slibuje před každými volbami, totiž zásadně snížit nároky na financování státu a jeho fungování.
Z toho se musí odvíjet také náš postoj ke krizi eura. Není to naše krize, ale dotýká se nás. Eurem neplatíme, ale touto měnou se platí v zemích našich nejdůležitějších obchodních partnerů. Dluh vzniklý v eurozóně není náš dluh, ale je to naše koule na noze. To však neznamená, že ho máme slepě platit. Pokud bychom o tom měli uvažovat, tak pouze v případě, že politická dohoda uvnitř eurozóny o příští fiskální střídmosti bude jasná a bude obecná, dostatečně tvrdá a pokud bude znamenat, že po ni již nepřijde žádné další Řecko nebo Itálie. Pokud z ní vyplyne, že Belgie i jiné rozhazovačné státy zaplatí, co zaplatit mají. Kdo na ni nepřistoupí a nezaváže se jednoznačně k tomu, že jeho dluh je jeho dluh, musí z kola ven. Jinými slovy taková dohoda musí primárně obsahovat mechanismus ne k tomu, jak neposlušný stát popohnat k Soudnímu dvoru a tam marně diskutovat, ale jak ho oddělit od eurozóny, jak odříznout beznadějný problém i za cenu potíží, jejichž řešení v tuto chvíli neznáme. V takovém případě, s ohledem na naše obchodní zájmy, lze s krvácejícím srdcem a zaťatými zuby uvažovat o účasti na tomto dobrodružném plánu. Nikoliv však slepě splnit zadání. I když jsme země malá a nevýznamná, musíme umět partnerům definovat podmínky, za kterých k tomuto projektu přistoupíme. Jsme zvyklí těm velkým okopávat kotníky a podloudně je přechytračit. To není férová taktika. Je čas naučit se říci podmínky a vybídnout mocné partnery k tomu, ať je buď vezmou, nebo nechají být. Co se týká plánu na obnovu fiskální odpovědnosti v eurozóně i v celé Evropské unii, tam bychom měli být lídry mezi konzervativními jestřáby. Čím tvrdší cíl bude stanoven, tím bude sice bolestnější okamžitý dopad v příštích třech letech, ale o to nižší budou celkové náklady pro kontinent.
Jsme ve fázi prudkého poklesu do další krize. Zaplatíme to, co jsme promrhali v minulých letech a desetiletích. Ale přemýšlet bychom měli ne o tom, jak tuto krizi zahladit a urovnat, jak se z ní vylhat. Přemýšlet bychom měli o tom, jak si ji protrpět efektivně a vyjít z ní připraveni na růst.
Luboš Smrčka
Minimální mzda: Dobře nebo špatně?

Je minimální mzda pro hospodářský život prospěšná nebo škodlivá? Hodně lidí bez váhání řekne prospěšná. Hodně stejně rezolutně odvětí škodlivá. Ekonomové nepřinesli přesvědčivý důkaz ani jednoho pohledu.
Luboš Smrčka
Skutečný problém tří těles

Každý, kdo trochu sleduje čínskou ekonomiku, musí ta tři období naprosto jasně vidět. První začíná roku 1978, druhé je zjevné mezi lety 2005 až 2012. A to třetí trvá dosud.
Luboš Smrčka
Státní finance nezachrání zázrak, ekonomické zázraky totiž neexistují

Tisíce nových dětí díky prudce zvýšené porodnosti, znovu zavedená elektronická evidence tržeb, mimořádná daň z mimořádných výnosů, sektorová daň, lithium... Velmi dílčí seznam zázraků, které měly nebo mají zachránit státní finance.
Luboš Smrčka
U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.
Luboš Smrčka
Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Ve Vatikánu pohřbívají papeže Františka. Přihlíží i Trump, Zelenskému tleskali
Přímý přenos Na Svatopetrském náměstí začal smuteční obřad před pohřbem papeže Františka, kterému přihlíží...
Hrozba úniku plynu zastavila v Brně dopravu, hasiči evakuovali asi deset lidí
Brněnští hasiči a policisté v sobotu ráno na Hlinkách evakuovali přibližně deset lidí kvůli...
Podle Trumpa je mírová dohoda Ruska s Ukrajinou blízko, vyzval strany k setkání
Ukrajina a Rusko jsou velmi blízko mírové dohodě a měly by uspořádat setkání na velmi vysoké...
OBRAZEM: Českou spořitelnu čeká stěhování. Na Smíchově vzniká nový kampus
Zaměstnance České spořitelny čeká už brzy velké stěhování. Banka si na pražském Smíchově staví...

Pronájem podkrovního bytu o velikosti 65 m2 ve 3.NP
K Višňovce, Pardubice
16 500 Kč/měsíc
- Počet článků 365
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1387x