Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

A teď to všichni zaplaťte!

Recese se vrací. Daně porostou. Euro je na odstřel. Čína se zadýchává. V Rusku roste nespokojenost. A kolem toho všeho bobtná směs názorů a třenic. Kde hledat alespoň špetku optimismu?

Evropské prasátko je v problémech a možná dopadne opravdu zle - na jatkách. Jeho osud mají v rukoui Češi.iDnes - Profimedia.cz

V tom strašném binci, ve kterém se náš současný svět nachází, je to opravdu těžké. Pro v podstatě malou a otevřenou ekonomiku s nevýznamným domácím trhem ještě těžší. Ale jako obvykle v podobných situacích tu jedno řešení je. Lze ho formulovat asi takto: Neplatit cizí dluhy, ale vlastní. Neřešit cizí problémy, ale svoje. Uklidit si doma a pak se teprve koukat ven, jak to tam vypadá. Nejlepší službu pro naše sousedy a spojence ekonomické i vojenské můžeme udělat tím, že se postaráme o sebe a nebudeme nikomu na obtíž, nebudeme ostatní zaměstnávat svými potížemi.

Fakt je, že v době dezintegrace nebývalých rozměrů je dosti obtížné udržet takovou strategii a faktem také je, že v zemi rozpolcené politicky, v zemi bez dostatečně pevné politické struktury, je to ještě těžší. Pokud by náš stát fungoval maximálně efektivně a byl výkonnou formací bez velkých ztrát, byli bychom na tom o poznání lépe. Ale takoví nejsme. Žijeme v zemi, která sice za posledních deset či patnáct let dokázala svým občanům zajistit značný růst životní úrovně, ale zároveň v zemi, kde část tohoto růstu byl na dluh. Jak na dluh vládní, tak na dluh rodin samotných.

Máme svoje obrovské vlastní problémy a do toho přichází ataky z ciziny, které jsou velmi silné a velmi nebezpečné. Chce se po nás, abychom přispěli na jejich řešení v době, kdy máme sami málo a kdy se každý den dozvídáme o dalších a dalších nehospodárnostech. Chce se po nás půjčka 90 miliard korun na záchranu jiných zemí. Naše rozhodování, zda půjčit nebo nepůjčit je přitom pod obrovským tlakem časovým i argumentačním.

Nechme tuto věc chvíli stranou a podívejme se, jaké jsou vlastně naše skutečné problémy. Klíčová potíž – rozval státních i municipálních financí je krátkodobě řešitelný jediným způsobem, a to způsobem mizerným a špatným. Nezbývá než na rok, dva nebo tři zvýšit daňovou zátěž a diskuse může být jenom o tom, jak a komu. Jak tuto nutnost rozložit mezi bohaté, mezi střední vrstvu a mezi ty, kteří na tom nejsou dobře. Mezi občany a firmy. Jak ji rozložit tak, aby byla co nejméně dotčena práva občanů. Další krok je stejně jasný a minimálně stejně obtížný – po dvou dekádách slibů a vytáček musí politická reprezentace konečně přistoupit k tomu, co slibuje před každými volbami, totiž zásadně snížit nároky na financování státu a jeho fungování.

Z toho se musí odvíjet také náš postoj ke krizi eura. Není to naše krize, ale dotýká se nás. Eurem neplatíme, ale touto měnou se platí v zemích našich nejdůležitějších obchodních partnerů. Dluh vzniklý v eurozóně není náš dluh, ale je to naše koule na noze. To však neznamená, že ho máme slepě platit. Pokud bychom o tom měli uvažovat, tak pouze v případě, že politická dohoda uvnitř eurozóny o příští fiskální střídmosti bude jasná a bude obecná, dostatečně tvrdá a pokud bude znamenat, že po ni již nepřijde žádné další Řecko nebo Itálie. Pokud z ní vyplyne, že Belgie i jiné rozhazovačné státy zaplatí, co zaplatit mají. Kdo na ni nepřistoupí a nezaváže se jednoznačně k tomu, že jeho dluh je jeho dluh, musí z kola ven. Jinými slovy taková dohoda musí primárně obsahovat mechanismus ne k tomu, jak neposlušný stát popohnat k Soudnímu dvoru a tam marně diskutovat, ale jak ho oddělit od eurozóny, jak odříznout beznadějný problém i za cenu potíží, jejichž řešení v tuto chvíli neznáme. V takovém případě, s ohledem na naše obchodní zájmy, lze s krvácejícím srdcem a zaťatými zuby uvažovat o účasti na tomto dobrodružném plánu. Nikoliv však slepě splnit zadání. I když jsme země malá a nevýznamná, musíme umět partnerům definovat podmínky, za kterých k tomuto projektu přistoupíme. Jsme zvyklí těm velkým okopávat kotníky a podloudně je přechytračit. To není férová taktika. Je čas naučit se říci podmínky a vybídnout mocné partnery k tomu, ať je buď vezmou, nebo nechají být. Co se týká plánu na obnovu fiskální odpovědnosti v eurozóně i v celé Evropské unii, tam bychom měli být lídry mezi konzervativními jestřáby. Čím tvrdší cíl bude stanoven, tím bude sice bolestnější okamžitý dopad v příštích třech letech, ale o to nižší budou celkové náklady pro kontinent.

Jsme ve fázi prudkého poklesu do další krize. Zaplatíme to, co jsme promrhali v minulých letech a desetiletích. Ale přemýšlet bychom měli ne o tom, jak tuto krizi zahladit a urovnat, jak se z ní vylhat. Přemýšlet bychom měli o tom, jak si ji protrpět efektivně a vyjít z ní připraveni na růst.

Autor: Luboš Smrčka | úterý 13.12.2011 10:38 | karma článku: 26,19 | přečteno: 1928x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

Státní finance nezachrání zázrak, ekonomické zázraky totiž neexistují

Tisíce nových dětí díky prudce zvýšené porodnosti, znovu zavedená elektronická evidence tržeb, mimořádná daň z mimořádných výnosů, sektorová daň, lithium... Velmi dílčí seznam zázraků, které měly nebo mají zachránit státní finance.

24.5.2024 v 9:37 | Karma: 21,59 | Přečteno: 413x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 14,03 | Přečteno: 362x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 17,21 | Přečteno: 471x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,10 | Přečteno: 3317x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma: 19,12 | Přečteno: 471x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Silné bouřky zasáhly Česko, v Praze průtrž zatopila ulice a omezila dopravu

27. června 2024  11:22,  aktualizováno  18:29

Přímý přenos Na Česko během odpoledne udeřily silné bouřky. Postupovaly od jihozápadu ke středním Čechám. Kolem...

Hlavní záhadou Putinovy cesty po Asii je díra v limuzíně, říká Kmoníček

21. června 2024  14:52

Podcast Vladimir Putin si v Severní Koreji pořídil řadu rozverných fotek s Kimem, Vietnamu slíbil pomoc při...

Rychlík z Prahy narazil na Slovensku do autobusu, zemřelo sedm lidí

27. června 2024  18:35,  aktualizováno  28.6 10:48

Sedm lidí zemřelo a pět dalších se zranilo při srážce rychlíku s autobusem na jihu Slovenska. Vlak...

Startuje online stavební řízení. Úřady jsou však zahlcené žádostmi „postaru“

29. června 2024

Premium Místo cesty na úřad se složkou papírů postačí k podání žádosti o stavební povolení už jen chytrý...

Jak jsem se učila čínsky. Něco umíte teprve po roce tvrdého jazykového drilu

29. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Číně Týden co týden začínám se studiem němčiny. Zatím si dokážu díky mobilní aplikaci tak akorát...

Ve vodní nádrži Slapy utonul muž, na místě zasahoval potápěč

28. června 2024  22:17

Ve vodní nádrži Slapy u Cholína na Příbramsku v pátek utonul při plavání muž. Pátral po něm člun...

Je to vážné, nad Bidenem lámou hůl už i sponzoři. Náhrada? Gayové či dyslektik

28. června 2024  17:46,  aktualizováno  22:07

Devadesátiminutová první předvolební debata mezi bývalým republikánským prezidentem Donaldem...

  • Počet článků 363
  • Celková karma 17,81
  • Průměrná čtenost 1385x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky