Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Bloky blogům?

Blogy na Aktuálněcz po 17. letech končí. Jak by řekl pan Klaus: „Soudruzi v EU se nás rozhodli chránit před jejich někdy škodlivým obsahem, jeho sledování však přináší zvýšené náklady na jejich provoz.  

Zpráva o ukončení blogů na Aktuálně.cz by neměla být brána jako poplašná. V blogu jsem vybral některá opatření DSA, které se blogování zřejmě týkají. Jak opatření zasáhne blog i Dnes, to nevím. Doporučuji se řídit heslem: „Nač svlékat kalhoty, když brod je ještě daleko.“

 

Podle šéfredaktora serveru Pavla Švece stojí za koncem blogů několik důvodů: „Hlavním důvodem je směrnice DSA, která vejde v platnost v únoru 2024, a s tím spojená potřeba mít kapacity na případnou moderaci neredakčního obsahu, kterou DSA nastavuje. To samozřejmě vyžaduje posílit editorské pozice a přináší vyšší náklady s tím spojené. Vedle toho je důležitým důvodem i zastaralý systém, na němž nyní blogy běží, a který může být bezpečnostní hrozbou,“ vysvětlil na dotaz Lupy.

Co znamená DSA?

Akt o digitálních službách (Digital Services Act, „DSA“) je návrh nařízení, jehož podoba byla v nedávné době schválena na politické úrovni mezi zástupci členských států, Evropskou komisí a Evropským parlamentem. Cílem tohoto nařízení je sjednotit unijní pravidla pro digitální služby, udržovat bezpečné online prostředí a chránit základní práva uživatelů. Nová pravidla, která DSA zavádí, budou mít zásadní vliv na to, jak bude v dalších letech vypadat online prostředí.

Může někdo nahlásit můj příspěvek na sociální síti jen proto, že nemá stejný názor jako já? Nepovede DSA k cenzuře?

Výše popsaný mechanismus (nahlášení obsahu a případné smazání) platí pouze pro nezákonný obsah. Pokud uživatel nahlásí jiný než nelegální obsah, platforma nemá podle DSA povinnost ho smazat. Oznámení uživatele o nezákonném obsahu musí být řádně odůvodněné – uživatel musí vysvětlit, proč se domnívá, že je daný obsah nezákonný (např. jedná se o padělané zboží, obsah zobrazuje násilí apod.). Platforma následně obsah smaže, pouze pokud je na základě tohoto upozornění a bez další právní analýzy zřejmé, že je obsah opravdu nezákonný. Pokud i přesto udělá platforma chybu, lze se proti smazání příspěvku odvolat, využít mimosoudního řešení sporů či soudu (více výše).

Na nahlašování obsahu mají mít velký vliv tzv. důvěryhodní oznamovatelé. Kdo se jimi může stát? Nehrozí, že budou mazat obsah, který neodpovídá jejich názorům?

Status důvěryhodného oznamovatele může být udělen subjektům (nikoli fyzickým osobám), které splňují stanovené podmínky. Musí mimo jiné prokázat, že mají zvláštní odborné znalosti a způsobilost v oblasti boje proti nezákonnému obsahu, nejsou závislé na žádné online platformě, vykonávají činnost s náležitou péči a objektivně. Tyto subjekty mohou mít veřejnoprávní povahu (v případě teroristického obsahu to může být například policie nebo Europol), nebo může jít o nevládní organizace a poloveřejné subjekty, například organizace, které jsou součástí sítě internetových horkých linek INHOPE pro oznamování dětské pornografie, a organizace angažující se v oznamování nezákonných rasistických a xenofobních projevů na internetu. Status důvěryhodného oznamovatele uděluje koordinátor digitálních služeb, a to na žádost subjektu a poté, co posoudí, zda subjekt splňuje všechny dané podmínky.

Co říkají „ochranářským“ opatření pokrokoví Piráti? Podle nich je DSA namířena proti velkým platformám jako Google, Facebook, You Tube:

Firmy jako Facebook či Google mají obrovský vliv na společnost a dokáží ovlivňovat veřejné mínění. A to za zavřenými dveřmi a v de facto oligopolním prostředí, který uživatele přirozeně nutí využívat jejich služby, i když s podmínkami firmy nesouhlasí. Akt o digitálních službách není dokonalý. Společně s Aktem o digitálních trzích ale alespoň částečně vrací práva do rukou uživatelů. Lidé se například dozví, proč je jim doporučovaný určitý obsah za pomoci algoritmů. A když budou chtít, mohou si automatické doporučování zcela vypnout,” říká Kolaja.

Piráti tedy ač s výhradami souhlasí.

Šéfredaktor se podmínek DSA evidentně zalekl, proto zvolil nejjednodušší možnost – blogování zastavit, naproti tomu Seznam Médium plánuje, že by by v roce 2024 umožnila na své blogovací platformě Seznam Medium autorům zpoplatnit obsah. Samozřejmě mne napadá pořekadlo: koho chleba jíš, toho píseň zpívej.

Nabízí se otázky, je možné, že na čistotu blogů bude dohlížet například umělá intelegence? Jaké bude mít jistě dobře míněné opatření DSA proti digitálním kolosům další vedlejší účinky s nimiž soudruzi v EU nepočítali?

https://www.lupa.cz/aktuality/blogy-externich-autoru-na-aktualne-cz-po-17-letech-konci/

http://moderovani-obsahu-na-internetu----2https://www.mpo.cz/cz/podnikani/digitalni-spolecnost/jak-resi-akt-o-digitalnich-sluzbach-68571/

https://www.pirati.cz/jak-pirati-pracuji/zacinaji-platit-revolucni-pravidla-pro-platformy-on-line/

https://www.e15.cz/byznys/vyrazna-zmena-pro-tvurce-seznam-cz-prolomi-tabu-a-umozni-autorum-zpoplatnit-obsah-1411651

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Lněnička | neděle 7.1.2024 15:52 | karma článku: 26,52 | přečteno: 865x
  • Další články autora

Jan Lněnička

Nový šéf strategické komunikace vlády přichází pozdě

„Všechno skutečné je rozumné a všechno rozumné je skutečné,“ tento Hegelův citát by se měl stát motem této „Kanceláře pro uvádění kroků vlády na pravou míru“.

26.5.2024 v 13:45 | Karma: 22,27 | Přečteno: 427x | Diskuse| Společnost

Jan Lněnička

Nejsem

„Ústavní soud zrušil zákonnou úpravu, která pro úřední změnu pohlaví trans lidí vyžadovala chirurgický zákrok, zahrnující sterilizaci a přeměnu pohlavních orgánů.“ Co teď?

21.5.2024 v 19:11 | Karma: 24,90 | Přečteno: 542x | Diskuse| Osobní

Jan Lněnička

Existuje trollí farma také na nádraží Krč?

Trollové jsou všude, vedeme hybridní válku. Můj příběh je o cestování a trollech. Cestuji rád vlakem, trať posázavském Pacifiku skýtá nádherné pohledy na kaňon Sázavy.

17.5.2024 v 15:23 | Karma: 21,24 | Přečteno: 686x | Diskuse| Cestování

Jan Lněnička

Cesta jinam Miroslava Imricha

Na rockera typu Míry Imricha odešel v celkem dosti požehnaném věku 71 let. Poprvé jsem ho viděl někdy v roce 1978 v klubu Dvojka na Vinohradské.

8.5.2024 v 14:35 | Karma: 16,64 | Přečteno: 407x | Diskuse| Kultura

Jan Lněnička

Kdy napíše Karel Trčálek něco původního?

Třeba o slunéčku sedmitečném, o Kohoutkově kometě, nebo o smažáku... leč marnost, nestane se tak, zatím...

3.5.2024 v 18:27 | Karma: 30,29 | Přečteno: 797x | Diskuse| Osobní
  • Nejčtenější

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Koalice napevno určí čas hlasování o vládním návrhu důchodové reformy

30. května 2024,  aktualizováno 

Přímý přenos Poslanci ve čtvrtek dokončí první čtení vládního návrhu důchodové reformy, která zvyšuje věk...

Praha centrem Aliance. Do Česka míří ministři zahraničí zemí NATO

30. května 2024  8:54

Ve čtvrtek startuje v Praze dvoudenní neformální setkání ministrů zahraničí států Severoatlantické...

Hokejisty po triumfu na mistrovství světa přijme také prezident Pavel

30. května 2024  8:52

České hokejisty, kteří v neděli získali zlaté medaile na domácím mistrovství světa, ve čtvrtek na...

Napětí na Korejském poloostrově stoupá, KLDR odpálila deset raket

30. května 2024

Severní Korea ve čtvrtek odpálila ze svého východního pobřeží deset balistických střel krátkého...

  • Počet článků 392
  • Celková karma 28,98
  • Průměrná čtenost 1019x
Jsem čelní a zatím jediný protagonista Venturismu. Venturismus znamená odvahu, odvážné vyslovení pravdy, ale také riskantní podnik. V ekonomii venture kapitál představuje finanční prostředky sloužící k investování do velmi rychle rostoucích inovativních projektů. Před rokem 1989 jsem založil hnutí „Tupohlaví“, které žádnou měrou přispělo k pádu socialismu. Venturismus a venturisté chtějí tímto odvážným směrem pokračovat...

Seznam rubrik